Bivši kralj Grčke Konstantin koji je preminuo u 82. godini, biće sahranjen kao svaki drugi građanin, bez državnih počasti, u Tatoju, bivšoj letnjoj rezidenciji grčke kraljevske porodice na obodu Atine, gde su sahranjeni njegovi preci, saopštila je Vlada.
Konstantin Drugi, kontroverzna ličnost u novijoj grčkoj istoriji, dugo je poboljevao, a umro je sinoć u bolnici u Atini.
Monarhija u Grčkoj je ukinuta na referendumu 1974. godine, a Konstantin je decenije proveo u izgnanstvu pre no što se vratio u Grčku u svojim poznim godinama.
Odluku o njegovoj sahrani saopštila je kancelarija premijera Kirijakosa Micotakisa koji je predsedavao jutrošnjim ministarskim sastankom o tome.
Datum i mesto sahrane biće određeni u dogovoru s porodicom bivšeg kralja, saopštio je kabinet premijera.
Vladu će na sahrani predstavljati ministar kulture, a zvanice iz inostranstva koji će prisustvovati sahrani, imaće uobičajeni protokolarni tretman, navodi se u saopštenju.
Vrlo malo ljudi u Grčkoj ima bilo kakvu nostalgiju za bivšom kraljevskom porodicom, ali će Konstantinova sahrana verovatno privući druge evropske kraljevske porodice, od kojih su mnoge s njim u srodstvu. Njegova starija sestra je Sofija, supruga bivšeg španskog kralja Huana Karlosa Prvog, dok mu je ujak bio princ Filip, rođen u Grčkoj, pokojni vojvoda od Edinburga i suprug pokojne kraljice Elizabete Druge. Konstantin je bio jedan od kumova Vilijama, princa od Velsa, naslednika britanskog prestola.
Porodica koja je vladala Grčkom od 1863. osim 12-godišnjeg republikanskog prekida 1922-1935, potiče od princa Kristijana, kasnije Kristijana Devetog od Danske, iz ogranka danskog ogranka porodice Šlezvig-Holštajn-Zonderburg-Gliksburg.
Osvajač zlatne olimpijske medalje u jedrenju, Konstantin je bio veoma popularan kada je stupio na tron 1964. godine sa 23 godine, ali je veliki deo te podrške nestao s njegovim aktivnim učešćem u političkim mahinacijama koje su srušile izabranu vladu premijera Georgiosa Papandreua Starijeg, sklonog socijaldemokratskoj modernizaciji, i Grčku 1967. uvele u sedmogodišnju vojnu diktaturu. Konstantin se tada sukobio s pukovničkom huntom i pokušao da obnovi demokratiju, ali je poražen morao u egzil, uglavnom u Londonu gde se zbližio sa tadašnjim britanskim princom, a sada kraljem, Čarlsom Trećim.
Posle okončanja diktature 1974, Konstantin je želeo da se vrati, ali mu to nije dopustila nova demokratska vlada koja je ubrzom referendumom ukinula monarhiju. U Grčku se vratio tek 2010, ali mu je petnaestak godina ranije Vlada oduzela državljanstvo i ostatke imovine koja je priipadala kraljevskoj porodici. Posle suđenja u Evropskom sudu za ljudska prava dobio je 12 miliona evra odštete iako je tražio pola milijarde.
Iza Konstantina su ostalu njegova supruga An-Mari koja je bivša princeza Danske i najmlađa sestra kraljice Margrete Druge, petoro dece, i devetoro unučadi.
***
BONUS VIDEO: Pogledajte kako je izgledal hapšenje muškarca koji je krenuo jajima na kralja Čarlsa III