Ozloglašeni ukrajinski bataljon Azov, koji je ranije povezivan sa neonacističkim i ekstremističkim organizacijama, tvrdi da su tri vojnika povređena u napadu ruske vojske na Marijupolj razvila neobične simptome koji ukazuju da su ruske trupe koristile hemijsko oružje. Šta je hemijsko oružje?
Međunarodna zajednica najavila je istragu ovih navoda, ali zasad nema nikakvih dokaza, niti zvaničnih podataka koji mogu da potvrde sumnje pukovnika Azova.
Zapadne zemlje su upozorile da bi upotreba hemijskog oružja označila opasnu eskalaciju sukoba i obećale da će preduzeti čvrste mere ako Rusija izvrši takve napade.
Zamenica ukrajinskog ministra odbrane Hana Malijar rekla je da vlada istražuje optužbe, dodajući da prve pretpostavke sugerišu da je u napadu korišćena fosforna municija. Međutim, proruski separatisti u Donbasu, kao i ruske trupe negirale su opružbe ukrajinske strane.
Prema navodima boraca Azova, jedna od povređenih opisao je trenutak napada. Nakon što je eksplozija odjeknula, on tvrdi da je video beli dim, „slatkog ukusa“ koji je prekrio područje fabrike Azovstal. Drugi je ispričao kako je osetio da ne može da diše, kao i da se samo srušio na zemlju.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski izjavio je da bi svaka upotreba hemijskog oružja označila „novu fazu terora protiv Ukrajine“ i pozvao zapadne nacije da naoružaju njegove snage oružjem potrebnim za odbranu njegove zemlje.
„Nažalost, ne dobijamo onoliko koliko nam je potrebno da završimo ovaj rat. Siguran sam da ćemo dobiti skoro sve što nam je potrebno, ali se ne gubi samo vreme. Gube se životi Ukrajinaca – životi koji se više ne mogu vratiti“, rekao je Zelenski.
Prošlog meseca američki predsednik Džozef Bajden istakao je da će NATO „odgovoriti” ako Rusija upotrebi hemijsko oružje u Ukrajini.
„Priroda odgovora zavisiće od prirode upotrebe oružja“, rekao je on.
Prema definiciji organizacije za zabranu hemijskog oružja, taj izraz može se primeniti na bilo koju otrovnu hemikaliju ili koja svojim delovanjem može uzrokovati smrt, povredu ili privremenu onesposobljenost.
Stručnjaci navode da postoji više vrsti hemijskog oružja, ali samo neke odgovaraju simptomima koje su borci Azova navodno razvili.
Sarin
Sarin je jedan od poznatijih nervnih otrova. On deluje tako što zaustavlja rad enzima koji je povezan s radom mišića koji se tada grče. Obzirom da može paralisati i grudne mišiće, osoba izložena ovom otrovu može umreti od gušenja.
Sarin je ranije korišćen u ratu u Siriji. Stručnjaci Ujedinjenih Nacija koji su sproveli istragu u Siriji pronašli su dokaze o korišćenju plina sarina u napadu koji je izvršio Asadov režim.
VX
Jači od sarina, nervni agens VX poznat je kao ubojito oružje. Reč je o agensu bez mirisa, a po konvenciji o hemijskom oružju njegova upotreba je nedopustiva osim u istraživanju, za medicinske i farmaceutske svrhe.
Nakon što se VX pusti u atmosferu, on sporo isparava, a simptomi se mogu pojaviti samo nekoliko sekundi nakon izlaganja.
Novičok
Novičok je nervni otrov razvijen u Sovjetskom Savezu. Radi se o binarnom agensu koji se sastavlja od dve komponente koje su same po sebi relativno bezopasne i nisu zabranjene jer se koriste za insekticide i u slične svrhe. Široj javnosti postao je poznat nakon trovanja ruskog opozicionara Alekseja Navaljnog.
Soman
Jedan od opasnijih bojnih otrova je i soman. Funkcioniše tako što njegov agens ometa enzim koji reguliše mišićne funkcije. Soman je najsmrtonosniji kada se udiše, ali se može apsorbovati kroz kožu ili progutati.
Simptomi se pojavljuju u roku od nekoliko sekundi nakon izlaganja u obliku pare i u nekoliko minuta do 18 sati nakon izlaganja tečnom obliku.
Sva dešavanja iz Ukrajine možete pratiti u našem blogu uživo.
BONUS VIDEO Rusija objavila snimak: Oborili smo ukrajinski dron Bajraktar
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: