Bela kuća je predložila danas da se Federalnom istražnom birou (FBI) oduzmu određena ovlašćenja o prikupljanju podataka o komunikaciji osoba koje žive van SAD, na osnovu kontroverznog Zakona o stranom obaveštajnom nadzoru (FISA).
Istovremeno, Bela kuća želi da Odeljak 702 tog zakona ostane na snazi, ali u izmenjenom obliku, nakon što su i demokrate i republikanci pozvali na velike reforme zbog zabrinutosti da je taj član zakona korišćen protiv Amerikanaca, prenosi Rojters.
U izveštaju Obaveštajnog savetodavnog odbora američkog predsednika se navodi da bi akcije FBI na osnovu Odeljka 702 trebalo da bude ograničene samo na strane obaveštajne svrhe, a da bi osoblje FBI-a trebalo da prođe dodatnu obuku o tome šta strana obaveštajna služba podrazumeva.
U dokumentu na 42 stranice se kaže da su promene neophodne delom i zbog toga što je u izveštaju ministarstva pravde pre dve godine otkriveno da su se „neki bezbednosni upiti odnosili na pojedince uhapšene tokom upada u Kapitol 6. januara 2021. godine“.
Napominje se da nije bilo slučajeva u kojima je FBI namerno zloupotrebio Odeljak 702, ali da je ponašanje Biroa umanjilo poverenje javnosti „u njegovu sposobnost da koristi Odeljak 702 na način na koji je nameravao“.
U zajedničkoj izjavi savetnika Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejka Salivena i Džona Fajnera navodi se da je „Odeljak 702 jedan od najvažnijih obaveštajnih instrumenata koji se koristi za zaštitu domovine i američkog naroda“.
„Zahvaljujući obaveštajnim podacima dobijenim ovim ovlašćenjima, Sjedinjene Države su bile u stanju da razumeju i odgovore na pretnje iz Kine, da okupe svet protiv ruskih zločina u Ukrajini, lociraju i eliminišu teroriste koji nameravaju da nanesu štetu Americi“, tvrde dvojica američkih zvaničnika.
Dodaje se da bi uklanjanje Odeljka 702 bilo „jedan od najgorih obaveštajnih neuspeha našeg vremena“.