Angelina Arafat uspela je sa četvoro dece da se evakuiše iz Gaze. Osim palestinskog, imaju i srpsko državljanstvo. Iz Pojasa Gaze, najpre, prešli su u Egipat, a jutros su stigli u Beograd.
Posle šest nedelja u Gazi pod bombama, Angelina Arafat i njeno četvoro dece konačno su odahnuli kada su, na prelazu Rafa, napustili palestinsku teritoriju i ušli u Egipat.
Tri dana kasnije, porodica ih je dočekala u Beogradu. Angelinina majka kaže da nije mogla da poveruje da su joj ćerka i unuci na bezbednom, sve dok ih nije zagrlila na aerodromu.
„Prvo je počela da plače, posle svega što su preživeli. Nije baš tako lako i doći dovde. Bombardovana im je zgrada, ostali su bez stana, ičega. Otišli su prema granici Rafa. Tamo su bili, dok naša ambasada nije reagovala i izvukla ih“, priča Aleksadra Kovačević, majka Angeline.
Angelinini stariji sinovi, Sami i Amđad, studenti građevine i programiranja. Ćerka Đuana ima 12 godina, a najmlađi Jazan je četvorogodišnjak, piše RTS.
Grad Gazu napustili su u prvim danima rata, posle dojave da će im zgrada biti bombardovana. Na jugu Pojasa Gaze, bliže Egiptu bili su nešto sigurniji, ali teško su se snalazili za najosnovnije.
„Ćerka i zet su mi dijabetičari, nisu mogli do leka da dođu. Nije bilo ni vode, ni struje, niti plina. Snalazili su se kako su znali“, priča Aleksandra.
Tridesetšestogodišnja Angelina Arafat rođena je u Gazi, iz braka Beograđanke Aleksandre Kovačević sa Palestincem Emadom el Keremom, koji je osamdesetih godina radio u tadašnjoj Jugoslaviji.
U Gazi su živeli 30 godina, a 2014. godine su se vratili u Srbiju, dok je ćerka Angelina sa decom i mužem Palestincem, građevinskim inženjerom, ostala.
„Nikada nije bilo tako. Toliki su strah videli, užas. Moj zet nije uspeo da prođe. Egipćani mu nisu dali da pređe egipatsku granicu, zato što su Izraelci nisu hteli da ga puste da izađe iz Gaze“, kaže Angelinina majka.
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije je sa izraelskim i egipatskim organima omogućilo Angelini da sa decom napusti Gazu, a proceduru su pokrenuli još 15. oktobra.
Ambasada Srbije u Tel Avivu pribavila je saglasnosti od vojne uprave Izraela, a predstavnici ambasade u Kairu sačekali su ih na granici sa Egiptom.
„Bili su na granici i prevezli su Angelinu i decu na drugu, egipatsku stranu. U noći između subote i nedelje, prespavali su u mestu Ariš i nastavili do Kaira gde su dobili putne listove, s obzirom na to da su im putne isprave istekle. Nakon toga, mogli su jutrašnjim letom da napuste Egipat“, objašnjava ambasadorka Mira Živković.
U Ministarstvu kažu da najmanje još trideset stanovnika Gaze koji imaju i srpsko državljanstvo čekaju evakuaciju. Reč je o mešovitim brakovima iz perioda socijalističke Jugoslavije i njihovim potomcima.