Milioni penzionera i porodica u Velikoj Britaniji muče se jer troškovi energije, goriva i hrane rastu brzo, dok Banka Engleske projektuje inflaciju od osam odsto tokom ovog proleća, a laburisti rešenje vide u uvođenju poreza na neočekivani prihod naftnim i gasnim kompanijama.
Predsednik jednog od vodećih trgovinskih lanaca, korporacije Asda, Stjuart Rouz, izjavio je da se plaši da će cene hrane „još porasti i da će ostati visoke još neko vreme“, jer cenovni pritisak indukuju rat u Ukrajini i ponovno pojavljivanje virusa korona u Kini, preneo je BBC.
Pre ruske invazije na Ukrajinu rasle su cene nafte i gasa, koje su zbog rata dodatno uvećane, a to posledično povećava troškove za proizvođače i trgovce na malo, prelivajući se na potrošače kroz cenovni rast.
Na pitanje zašto troškovi života rastu, Rouz je naveo poskupljenje hrane za živinu, koje se reflektuje na rast ostalih povezanih troškova, i rekao da „ne vidi brzo rešenje za to“.
Na primeru supermarketa, dodao je, vidimo da oni uz troškove sirovina imaju troškove zaposlenih, struje, goriva, osiguranja i transporta.
Na tom fonu je izjava izvršnog direktora korporacije Ko-operativa Stiva Marelsa, da bi piletina, zbog rata u Ukrajini, mogla da postane skupa kao i govedina.
Rouz ceni da postoji opasnost od dugoročnih posledica visoke inflacije na privredu, računajući „spiralu nadnica i cena“” i stagflaciju, kada cene i zarade rastu, dok privreda ne beleži rast.
Obe stvari su loše, a Vlada ima veoma težak put za navigaciju, kaže Rouz, ističući da je 90 osto kupaca Asde „veoma zabrinuto zbog troškova života i kako će spojiti kraj s krajem“.
Visoka inflacija neće nužno trajati godinama zbog vladine „strategije energetske sigurnosti“, koja obuhvata novu nuklearnu energiju i proizvodnju energije korišćenjem vetra na moru.
Vođa laburista Keri Starmer obrazlaže zahtev za uvođenje poreza na neočekivani prihod naftnim i gasnim kompanijama u cilju subvencionisanja računa za utrošenu energiju.
Ne govorimo o oporezivanju dobiti koju su očekivali da ostvare, već je reč o dobiti koju nisu očekivali, pojašnjava Starmer i ukazuje da bi taj poreski prihod bio usmeren na smanjenje računa za energiju do 600 funti „onima kojima je pomoć potrebna“.
Laburistički ministar spoljnih poslova u senci Dejvid Lami izjavio je za BBC da porodicama koje su suočene s pritiscima troškova života ne bi trebalo uvećavati obavezu nacionalnog osiguranja, te da da bi takvo uvećanje došlo u „apsolutno pogrešno vreme“.
Tokom poslednje decenije porez je povećavan 15 puta, naglasio je, i to u vreme kada četiri od deset Britanaca kupuju manje namirnica nego ranije.
Prema oceni lidera liberalnih demorata Eda Devija, inflacija će biti visoka „najmanje godinu ili dve“.
Milioni penzionera i porodica su zaista zabrinuti zbog troškova života i „prilično su ljuti“, jer se čini da konzervativna vlada pogoršava situaciju uvećavanjem poreza, zaključuje sagovornik BBC.
Bonus video: Da li i na koji način Narodna banka Srbije štiti građane od inflacije?
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: