Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Međunarodni krivični sud u četvrtak je izdao naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i bivšeg ministra odbrane Joava Galanta, optužujući ih za zločine protiv čovečnosti. Predsednik Sjedinjenih Američkih Država, Džo Bajden, oštro je osudio odluku suda u Hagu, nazvavši izdavanje naloga „nečuvenim“.

Prema navodima suda, postoje „razumni osnovi“ za verovanje da su Netanjahu i Galant počinili ratne zločine i zločine protiv čovečnosti ograničavanjem humanitarne pomoći i ciljanjem civila tokom vojne kampanje Izraela u Pojasu Gaze.

Nalozi su izdati i za komandanta Hamasa Mohameda Deifa, koji je optužen za zločine protiv čovečnosti, uključujući ubistva i mučenje tokom napada Hamasa 7. oktobra.

PROČITAJTE JOŠ:

Bajden je izjavio da „nema nikakvog poređenja – apsolutno nikakvog – između Izraela i Hamasa“ i osudio sud zbog izjednačavanja izraelskih političara sa Deifom. „Uvek ćemo stajati uz Izrael protiv pretnji njegovoj bezbednosti“, dodao je američki predsednik.

Ovaj nalog predstavlja prvi put da je aktuelni lider jedne zapadne saveznice optužen za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti od strane međunarodnog suda.

Odluka suda znači da bi Netanjahu, Galant i Deif mogli biti uhapšeni prilikom putovanja u zemlje koje su članice MKS-a, njih ukupno 125.

Netanjahu je u četvrtak osudio naloge kao „antisemitske“.

U svojoj izjavi, izraelski premijer je odbacio optužbe suda, tvrdeći da je Izrael obezbedio „700.000 tona hrane za stanovnike Gaze“ i poslao „milione tekstualnih poruka, poziva i letaka kako bi upozorio građane Gaze da se sklone iz opasnosti“.

Hamas nije odgovorio na nalog za hapšenje Deifa, ali je odluku protiv Netanjahua i Galanta nazvao „ispravkom dugog puta istorijske nepravde prema našem narodu“.

Izrael je ranije tvrdio da je Deif ubijen u vazdušnom napadu, ali Hamas nikada nije potvrdio njegovu smrt, piše „Euro News„.

Joav Galant Foto: EPA-EFE/ATEF SAFADI

Evropa u skladu sa pravilima suda

Iako SAD i Izrael nisu članice MKS-a, svih 27 država članica Evropske unije su.

U četvrtak je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku, Žozep Borelj, izjavio da odluka suda mora biti „poštovana i sprovedena“.

Države članice MKS-a imaju obavezu da uhapse osumnjičene za koje postoji nalog ako stupe na njihovu teritoriju; međutim, u praksi sud nema mehanizme za sprovođenje ovih odluka.

Ruski predsednik Vladimir Putin, koji ima nalog za hapšenje zbog navodnih ratnih zločina u Ukrajini, nedavno je izbegao hapšenje prilikom posete Mongoliji, iako je ta zemlja članica suda.

Ipak, Italija, Irska, Švedska, Holandija i Francuska signalizirale su da će poštovati odluku suda i potencijalno uhapsiti Netanjahua ako poseti neku od tih zemalja.

Ministar odbrane Italije, Gvido Kroseto, izjavio je u četvrtak da, iako je „pogrešno“ porediti Netanjahua i Galanta sa Hamasom, ukoliko bi ušli u Italiju, „morali bismo da ih uhapsimo“.

Ministarstvo spoljnih poslova Francuske odbilo je da direktno potvrdi da li bi uhapsilo Galanta ili Netanjahua, ali je saopštilo da će delovati „u skladu sa statutima MKS-a“.

Odluka je „izuzetno značajan korak,“ izjavio je premijer Irske Sajmon Haris, dodajući da će njegova zemlja poštovati ulogu MKS-a.

Ministarstvo spoljnih poslova Austrije nazvalo je naloge „apsurdnim“, ali je dodalo da bi Austrija takođe morala da sprovede hapšenja ukoliko bi Netanjahu ili Galant kročili na njenu teritoriju.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare