Americki izbori Joe Biden Haris
Foto: AP Photo/Paul Sancya

U mesecima koji slede, između izbornog dana, prvog utorka u novembru, i dana inauguracije 20. januara, tranzicija vlasti u Sjedinjenim Američkim Državama, prolazi kroz nekoliko koraka. Izbornici se sastaju u svakoj državi i šalju svoje glasove kongresu, gde se potvrđuje izborni rezultat.

Uprkos tvrdnjama Donalda Trampa da su izbori pokradeni i odluci nekih istaknutih republikanaca da podrže tu tvrdnju, trenutno nema razloga da se očekuje da će prenos moći ovog puta biti drugačiji. Sugestije Trampovih saveznika da bi države pod vođstvom republikanaca mogle da imenuju birače koji ne predstavljaju volju naroda, državni lideri su odbacili.

Pročitajte još:

AP (Associated Press) objašnjava korake koji slede posle izbornog rezultata:

  • Kada američki građani glasaju za predsedničkog kandidata, oni zapravo glasaju samo u svojoj državi. Broj birača jednak je broju izbornih glasova koje ima svaka država. Državni zakoni se razlikuju u načinu izbora birača, ali, generalno, birački spisak za kandidata svake stranke bira se na konvencijama država stranaka ili glasanjem centralnog odbora stranke.
  • Nakon izbornog dana, države broje i potvrđuju rezultate glasanja. Po završetku, svaki guverner je po zakonu dužan da pripremi „što je pre moguće“ dokumente poznate kao „Potvrde o utvrđivanju“ glasova. U sertifikatima se navode imena birača i broj glasova datih za pobednika i poraženog. Potvrda sa pečatom svake države šalje se arhivu Sjedinjenih Država.
Kamala Haris i Džo Bajden Foto:EPA-EFE/ANDREW HARNIK

8. decembar: krajnji rok za rešavanje izbornih sporova na državnom nivou. Sva državna prebrojavanja i sudska takmičenja zbog rezultata predsedničkih izbora treba da budu završena do ovog datuma.

14. decembar: Birači glasaju putem papira glasajući u svojim državama i u okrugu Kolumbija. Trideset i tri države i DC imaju zakone ili partijske propise koji zahtevaju da birači glasaju na isti način na koji se u zemlji glasa, a u nekim državama birači mogu čak biti zamenjeni ili podvrgnuti kaznama, prema Kongresnoj istraživačkoj službi. Prebrojavaju se glasovi za predsednika i potpredsednika, a birači potpisuju šest „Potvrda o glasanju“. Potvrde se, zajedno sa drugim službenim papirima, preporučenom poštom šalju raznim zvaničnicima, uključujući predsednika Senata.

23. decembar: Potvrde se moraju dostaviti imenovanim službenicima. Ako se ne isporuče, zakon predviđa alternativne načine za donošenje rezultata do Vašingtona.

6. januar 2021: Dom i Senat održavaju zajedničku sednicu za prebrojavanje izbornih glasova. Ako je jedna karta dobila 270 ili više izbornih glasova, predsednik Senata, trenutno potpredsednik Majk Pens, objavljuje rezultate.

Najmanje jedan član Doma i jedan u Senatu moraju dati prigovore u pisanom obliku. Ako prigovor ispunjava određene uslove, svako veće sastaje se odvojeno kako bi raspravljalo o prigovoru najviše dva sata. Posle toga, svako veće glasa za prihvatanje ili odbijanje prigovora. Na zajedničkoj sednici objavljuju se rezultati glasanja. Svaki prigovor na izborno glasanje države, mora da odobri oba doma kako bi se izuzeli svi osporeni glasovi.

Ako nijedan predsednički kandidat ne osvoji najmanje 270 izbornih glasova, Dom odlučuje o izborima, na osnovu 12. amandmana na Ustav. Ako je potrebno, Dom bi većinom glasova izabrao predsednika.

20. januar: Dan inauguracije izabranog predsednika.

BONUS VIDEO

 

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare