Foto: Tanjug/AP Photo/Matt Rourke, File

Očekivani kandidat demokrata na izborima koji čekaju Ameriku u novembru održao je govor u Filadelfiji koji je dočekan kao slika toga kako jedan predsednik - naorčito američki - treba da zvuči. I istina, Džo Bajden govorio je kao predsednik Amerike. Onaj kakvog Amerika zaslužuje.

Nijedan kandidat u američkoj istoriji nije političku agendu aktuelnog predsednika sa kojim će odmeravati snage nazvao „neprijateljem Amerike“. Džo Bajden je učinio upravo to.

„Dragi Amerikanci, sugrađani, suočeni smo sa opasnim neprijateljima. To nisu samo koronavirus i strašne posledice pandemije na naše živote, već i sebičnost i strah koji se nadvijaju nad životom naše nacije poslednje tri godine“, rekao je Bajden u Filadelfiji.

Smrt Afroamerikanca Džordža Flojda pre nedelju dana u Mineapolisu predstavlja “elektrošok za našu zemlju i sve nas”, rekao je Bajden u govoru u Filadelfiji.

Bajden je zaista poslednje tri godine, još otkada je Donald Tramp ležerno izostavio da osudi marš nacista u Šarlotsvilu, upozoravao da će američka nacija morati da se bori za svoju dušu. Borba posle ubistva Džordža Flojda više nije samo metafora; sad lete prave palice, suzavci, meci, Molotovljevi kokteli i tenkovi.

Ovaj govor je, takođe, zaokret u Bajdenovoj retorici; uvek je bio pomalo previše strejt da bi kampanju vodio na Trampovoj grbači, tako što će se sa njim ganjati i obračunavati i govorio da bi radije da priča o Americi, umesto o onome u Beloj kući. Ali to je bilo pre nego što je taj iz Bele kuće naložio da se na građane koji mirno protestuju baci suzavac da bi on mogao da se fotografiše ispred crkve sa biblijom u ruci.

Tramp je objavio rat sopstvenoj zemlji, rekao je Bajden, „pretvorio zemlju u bojno polje podeljeno starim ogorčenjima i novim strahovima”.

“On veruje da će mu podele pomoći da pobedi. Njegova narcisoidnost je postala važnija od dobrobiti nacije koju predvodi.“

I Bajden nije naivan, niti misli da bi Amerikanci smeli sebi da dopuste naivnost, iako su mnogi saglasni u tome da je Tramp jedinstven u američkoj istoriji i kao predsednik koji je jasno i očigledno najveća pretnja američkim vrednostima i načinu života.

“Voleo bih da kažem da je mržnja počela sa Donaldom Trampom i nestaće s njim. Međutim, to nije slučaj i to se neće dogoditi. Istorija Amerike nije bajka sa garantovanim srećnim završetkom”, rekao je Bajden. “Neću da produbim žar mržnje, već ću tražiti da iscelim rasističke rane koje ugrožavaju našu zemlju toliko dugo, a ne da ih koristim u političke svrhe.”

Bajden je dodao da je došao trenutak da se zemlja uhvati u koštac sa institucionalnim rasizmom i pozvao Kongres da već u junu počne “istinsku reformu policije”.

Premda velika većina u Kongresu osudjuje smrt Flojda, tako brza akcija Kongresa se čini teškom pošto je Kongres duboko podeljen, sa demokratama koje vode Predstavnički dom i republikancima koji vode Senat.

Ipak, Bajdenov govor je zapalio mreže i među silnim demokratama koje su mu klicale i poručivale da „ovako priča jedan predsednik“ našao se i poneki republikanac.

Mnogi ističu da kontrast između Trampa i Bajdena nikada nije bio očigledniji i da bi ovaj govor mogao da odigra vrlo važnu ulogu na predstojećim izborima; Bajden se pozicionirao kao istinski lider. Sve donedavno je kampanju praktično vodio iz podruma u Delaveru i mnogi su mu zamerali odsutnost – mada se trudio da ostane prisutan onlajn – i spočitavali mlaku kampanju. Čini se da je istupio u pravom trenutku i mnogi ističu da je rekao tačno ono što je uplašenim i besnim Amerikancima sada potrebno da čuju.

„Ne mogu da dišem“ su bile poslednje reči brutalno ubijenog Džordža Flojda i Bajden je Americi obećao da te reči nisu umrle sa njim; i dalje se čuju i odjekuju čitavom nacijom.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare