Pandemija koronavirusa koja je odnela više od 220.000 američkih života, mogla bi Trampa skupo da košta
Uprkos tome što je Republikanska stranka u prošla četiri izborna ciklusa uspešno osvojila simpatije američkih penzionera, predizborne ankete Vol Strit Žurnala i NBC Njuza pokazuju da bi ove godine građani stariji od 65 godina u koji žive u takozvanim „sving“ odnosno neopredeljenim državama mogli da glasaju za Džoa Bajdena.
Donald Tramp je 2016. godine osvojio čak 7 posto bolji rezultat među penzionerima od protivkandidatkinje Hilari Klinton, ali je ove godine u zaostatku čak 10 postotnih bodova.
Najveći problem aktuelnog predsednika je činjenica da su građani stariji od 65 natprosečno zastupljeni u onim saveznim državama koje će ove godine odlučiti pobednika. Istovremeno, pandemija koronavirusa koja je odnela više od 220.000 ljudskih života, velika mu je prepreka među najrizičnijom skupinom građana.
Borba za mandate
Savezna država Mejn, na samome severu SAD-a, ima najstarije stanovništvo u celoj državi. Čak petinu čine penzioneri. Platforma FiveThirtyEight.com, koja objedinjava prosek predizbornih anketa, najavljuje ozbiljan politički potres u toj saveznoj državi, u kojoj su republikanci 2016. godine osvojili sjajan rezultat.
Bajden u Mejnu trenutno vodi za čak 15 posto, što je porast popularnosti Demokratske stranke od 12 posto u samo četiri godine. Takođe, u velikoj je opasnosti i republikanska senatorka Suzan Kolins koja će se 3. novembra boriti za još jedan mandat a kojoj ankete najavljuju poraz.
Penzioneri čine i ogroman procenat stanovništva u Pensilvaniji, Mičigenu i Viskonsinu, državama u kojima Bajden već mesecima vodi, a u kojima osam posto građana starijih od 65 godina preferira Bajdena u odnosu na one koji su 2016. favorizovali Hilari Klinton, piše Jutarnji list.
Florida, Ajova i Nju Hempšir su takođe „sving“ države u kojima trenutno vodi Biden, i broje po 20 posto penzionera. Ono što je najviše promenilo mišljenje ispitanika o aktualnoj administraciji Donalda Trampa, je odgovor na pandemiju koronavirusa.
„Zbog mojih godina, jako m simeta što se predsednik ponaša kao da se ništa ne događa“, kaže Virdžinija Kronister iz Pensilvanije koja je 2016. glasala za Trampa.
Sa njenom procenom se ne slaže Dejvid Švard koji je već iskoristio svoje pravo glasa, još jednom izabravši aktealnog predsednika. Švarc je penzionisani radnik mlekare u Viskonsinu i smatra da je Tramp postigao dobru ravnotežu između odgovora na zdravstvenu krizu i zaštite nacionalne privrede.
„Masku nosim samo kada idem u prodavnicu i to je to“, rekao je on i dodao da se pandemija može obuzdati i bez blokiranja cele zemlje.
Različiti profili
Treba napomenuti da se profil penzionera izuzetno razlikuje od države do države. Primera radi, Florida, koja nakon Mejna ima najveći procenat stanovnika starijih od 65 godina, dom je brojnih penzionera koji su suton svog života odlučili provesti upravo u Sunčanoj državi, kako se popularno zove, te dolaze iz svih krajeva SAD-a.
U Pensilvaniji, sa druge strane, starije stanovništvo živi na zapadu; oblasti u kojoj je čeličana do relativno nedavno bila žila kucavica cele savezne države. Upravo zbog gašenja takvih radnih mesta, do čega je došlo tokom administracije Baraka Obame i Džoa Bajdena, stariji građani su 2016. izabrali Trampa u nadi da će on oživeti propalu ekonomiju i vratiti njihovu decu i unuke kući. Demokratski konsultant Majk Mikus, i dalje smatra da će Trump ove godine pobediti u područjima izvan strogog centra Pitsburga.
Zanimljivo, većina penzionera koja je učestvovala u anketi Vol Strit Žurnala rekla je da je za njih pandemija koronavirusa daleko važniji problem od ekonomskog oporavka, i da će vrlo verovatno svog predsedničkog kandidata 3. novembra birati prema tom kriteriju. Takođe, 57 posto ispitanika volelo bi da u Beloj kući vidi saosećajnog i kompetentnog predsednika, dok čak 49 posto preferira kandidata koji može da se suprotstavi vašingtonskom establišmentu.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: