Australijanci su reagovali sa mešavinom besa i olakšanja na ono što vlada kaže da je prva svetska zabrana društvenih medija za mlađe od 16 godina, ali tehnološki giganti poput TikToka veruju da bi to moglo da gurne mlade u „još mračnije uglove interneta“.
Australija je kasno u četvrtak odobrila zabranu korišćenja društvenih mreža za decu, postavljajući globalna ograničenja uvođenjem jednog od najstrožih propisa vezanih za poslovanje grupa najvećih svetskih IT kompanija.
Usvojeni zakon primorao je tehnološke gigante, od vlasnika Instagrama i Fejsbuka do TikToka, da spreče maloletnike da se prijave za njih, ili da se suoče sa kaznama do 49,5 miliona australijskih dolara (više od 30 miliona evra). Probni načini kažnjavanja počeće u januaru, a zabrana će stupiti na snagu za godinu dana.
„Platforme su sada društveno odgovorne jer moraju da garantuju bezbednost naše dece i to bi trebalo da postane njihov prioritet“, rekao je u petak australijski premijer Entoni Albaneze.
Objavljujući detalje zabrane ranije ovog meseca, Albaneze je naveo opasnosti po fizičko i mentalno zdravlje dece od prekomerne upotrebe društvenih medija. Reakcije u petak u Sidneju su različite.
Neki Australijanci misle da je ideja odlična jer neki društveni mediji nisu pogodni za decu. Drugi su ljutito reagovali, smatrajući da vlast zloupotrebljava demokratiju. Drugi se pak pitaju: „Kako su mogli da izmisle takva pravila i zakone i da ih nametnu ljudima?“
Istovremeno, oni zbog kojih je zakon donesen kažu da će pokušati da nađu način da zaobiđu zabranu. „Mislim da ću i dalje koristiti društvene mreže, ali ću se tajno prijaviti“, rekao je jedan 11-godišnjak.
Za poređenje, neke su američke savezne države kao i Francuska donele zakone o ograničenom pristupu društvenim mrežama za maloletnike bez nadzora i dopuštenja roditelja, međutim, australijska zabrana je apsolutna.
Laburistička partija Albanezea dobila je ključnu podršku opozicionih konzervativaca za donošenje zakona, koji je brzo odobrio parlament.
Vlada je pojasnila da je dovoljno rano saopštila svoju nameru i da je ubrzala usvajanje zakona nakon ranije parlamentarne istrage, tokom koje su saslušani roditelji dece koja su se samopovredila usled onlajn nasilja.
Portparol TikToka, koji je izuzetno popularan među tinejdžerima, rekao je u petak da je ceo proces veoma brz i kako veruje da postoji opasnost da se deca dovedu u još veću opasnost.
„Razočarani smo što je australijska vlada ignorisala savete brojnih stručnjaka za mentalno zdravlje mladih, stručnjaka za bezbednost na internetu i zagovornika mladih koji se snažno protive takvoj zabrani“, rekao je portparol.
Albaneze je odgovorio da ne tvrdi da će primena zakona biti savršena, kao što zabrana alkohola za mlađe od 18 godina ne znači da ga ne konzumiraju, ali da zna da vlada radi pravu stvar.
BONUS VIDEO: Sve opasniji trendovi šire se Tik Tokom: „Trik“ za sunčanje izaziva opekline na koži