Arheolozi su otkrili ostatke devet neandertalaca na praistorijskom nalazištu u blizini Rima, saopštilo je ministarstvo kulture Italije.
Osam ostataka datira od pre 50.000 do 68.000 godina, dok je jedan, najstariji, od pre 90.000 do 100.000 godina, navodi se u saopštenju ministarstva.
Ovaj pronalazak se dogodio u Grota Gvatari, praistorijskim pećinama, otkrivenim pre više od 80 godina. One su smeštne na oko 100 metara od obale Tirenskog mora u mesti San Feliče, u regionu Lacio.
Video snimci koje je objavilo ministarstvo pokazuju kosti, lobanje i druge delove tela pronađene na tom mestu.
Neandertalci, najbliži drevni srodnici ljudi, izumrli su pre oko 40.000 godina. Nejasno je šta ih je konretno ubilo, mada teorije uključuju nemogućnost da se prilagode klimatskim promenama, kao i povećanu cirkulaciju savremenih ljudi.
WATCH: Archaeologists uncovered the remains of nine Neanderthals in Grotta Guattari, the prehistoric caves near Rome. The oldest of the remains is dated to 90,000 to 100,000 years ago https://t.co/k9ZmQQ0lzt pic.twitter.com/3ODi93UItN
— Reuters (@Reuters) May 15, 2021
Uzimajući u obzir druge ostatke koji su ranije pronađeni na istom mestu, u pećini je ukupno nađeno 11 osoba. Ona je sada klasifikovana kao „jedno od najznačajnijih mesta na svetu za istoriju neandertalaca“.
„Sve su odrasle osobe, osim one koja je možda bila u ranim tinejdžerskim godinama“, rekao je šef misije iskopavanja Frančesko Di Mario.
Između ostalog, pronađeni su i životinjski ostaci, uključujući aurohe – velika izumrla goveda.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: