Migranti koji svakodnevno borave na grančnom području između Srbije i Mađarske, na velikom minusu i bez osnovih životnih namirnica, postali su deo predizborne kampanje mađarskog premijera Viktora Orbana, piše Asošiejted pres.

Grupa migranata nalazi se pored male vatre u napuštenoj zgradi na severu Srbije, a samo nekoliko trenutaka nakon toga kreću ka bodljikavoj žici koja deli Srbiju i Mađarsku.

Nekoliko sati kasnije, oni se vraćaju, a napori da pređu kroz Mađarsku i ka zapadnoj Evropi su osujećeni ogradom od tri metra i patrolama mađarske policije koje su ih ispratile nazad preko granice u Srbiju.

„Idem u Austriju, idem u Nemačku, idem u Holandiju“, kaže Muhtar Ahmad, 26-godišnjak iz Alepa u Siriji, koji čuči sa oko 35 drugih migranata u improvizovanom logoru.

Foto:EPA-EFE/Tibor Rosta

„Ne ostajem u Mađarskoj. U čemu je problem?“, upitao je on policajce koji su ga vratili nazad u Srbiju.

Dok migranti iz Sirije, Avganistana i drugih zemalja kreću  ka bogatijim zemljama Evrope, njihovi napori da neregularno pređu u Evropsku uniju preko Mađarske, i sporna praksa zemlje da ih vraća u Srbiju kada ih uhvate, doveli su do korišćenja ovih ljudi za političke kampanje Mađarske.

Premijer te zemlje Viktor Orban, za kog ankete pokazuju da će se u aprilu suočiti sa najopasnijim izborima u poslednjih 10 godina, vodi kampanju na strogoj antiimigrantskoj platformi i želi da iskoristi talas migranata koji se gomila na granici kao sredstvo za ostvarenje cilja.

„Samo ove godine zaustavili smo i priveli više od 100.000 ljudi“, rekao je Orban prilikom retkog pojavljivanja pred novinarima u decembru.

Viktor Orban Foto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Jedan od najotvorenijih protivnika imigracije u Evropi je rekao da migracija preti da zameni hrišćansku kulturu i da su ilegalni migranti odgovorni za unošenje infekcija poput koronavirusa u njegovu zemlju.

„Ne želimo da budemo imigrantska zemlja“, rekao je Orban tokom intervjua za državni radio ove nedelje.

Kako se približavaju izbori 3. aprila, on je prikazao trenutne migracione pritiske mnogo većim od 2015. godine, kada su stotine hiljada izbeglica došle u EU bežeći od rata i siromaštva na Bliskom istoku.

Podaci koje su objavili srpski zvaničnici i agencija EU za graničnu i obalsku stražu sugerišu da mnogo manje pojedinaca pokušava da uđe u Mađarsku nego što tvrdi desničarski lider.

„To je malo veći broj nego, recimo, pre dve godine, ali to nisu velike brojke. To je mali porast“, ​​rekao je Nemanja Matejić, šef prihvatnog centra za migrante u Subotici na severu Srbije-

Dok mađarska policija procenjuje da je broj migranata koje su mađarske vlasti presrele više od 122.000, podaci granične agencije EU Fronteks pokazuju da je prošle godine bilo 60.540 pokušaja ilegalnog prelaska granice na zapadnobalkanskoj migracionoj ruti, koja uključuje granicu između Mađarske i Srbije.

POGLEDAJTE JOŠ:

„Više od 100 puta sam pokušao..“

Hikmad Serat (20) iz provincije Nangarhar u Avganistanu sklonio se ovog meseca u udaljenu napuštenu zgradu kada je temperatura pala na minus 10 stepeni.

Serat je rekao da je u Srbiji već 15 meseci i da je izgubio računicu koliko je puta prešao u Mađarsku i kada ga je policija vratila.

„Mnogo puta pokušavam, 100 puta, više od 100 puta… Svaki put me policija uhapsi i deportuje nazad u Srbiju“, rekao je Serat.

Ova praksa – gde policija uskraćuje migrantima pravo da podnose zahtev za azil i otprate ih nazad preko državnih granica – poznata je kao „odbijanje”. Najviši sud EU ga je proglasio nezakonitim i predstavlja kršenje međunarodnih sporazuma o azilu.

Mnogi migranti su prijavili zlostavljanje od strane policije nakon što su napustili srpsku teritoriju i uputili se u Mađarsku, Hrvatsku ili Rumuniju. To uključuje uništavanje ili krađu mobilnih telefona, prisiljavanje da sede ili kleče na snegu satima i dobijanje batina — navode koje je veoma teško potvrditi.

Orban traži odštetu

Orban je zatražio od EU da nadoknadi Mađarskoj najmanje polovinu troškova vezanih za izgradnju, održavanje i patroliranje granične ograde, za koje je rekao da su iznosile 590 milijardi mađarskih forinti (1,9 milijardi dolara) u proteklih šest godina.

Uvek u sukobu sa liberalnijim državama članicama EU, on je takođe zapretio da će „otvoriti koridor duž kojeg migranti mogu marširati do Austrije, Nemačke i Švedske i ko god im je potreban“.

Uprkos opasnostima, Faris al-Ibrahimi, marokanski migrant u subotičkom prihvatnom centru koji namerava da otputuje u Španiju, rekao je da nije uplašen nakon što ga je mađarska policija 27 puta vraćala u Srbiju.

„Opet ću pokušati. Neću sada odustati… Pokušavaću dok ne uspem“, rekao je on.

BONUS VIDEO Kako se Srbija odnosi prema migrantima?

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar