Dosadašnji premijer i mandatar Andrej Plenković predstavio je u Saboru program i sastav buduće vlade, u kojoj će biti i predstavnik srpske nacionalne manjine Boris Milošević, kao potpredsednik zadužen za društvene delatnosti i ljudska prava.
Posle rasprave u Saboru, sledi glasanje o poverenju za šta je Plenković osigurao podršku najmanje 76 od ukupno 151 poslanika.
Predstavljajući program „Sigurna Hrvatska“, lider Hrvatske demokratske zajednice obećao je rast prosečne plate na 7.600 kuna (1.017 evra), minimalne od 4.200 kuna (562 evra), otvaranje 100.000 radnih mesta u iduće četiri godine, porast penzija za oko 10 odsto, kao i rasterećenje preduzetnika kako bi se stvorila bolja preduzetnička klima.
Mandatar za sastav 15. hrvatske vlade rekao je da se u ovoj godini zbog velike svetske krize uzrokovane koronavirusom očekuje ekonomski pad od oko 10 odsto, ali da procene govore da će već iduće godine doći do rasta od oko šest odsto. On je, međutim, istakao da procene Evropske komisije govore da bi Hrvatska mogla da ima rast od 7,5 odsto, što bi bio drugi najveći rast unutar EU.
Prema njegovim rečima, prioritet će biti da se u potpunosti iskoriste sredstva dobijena iz EU fonda pomoći u visini od 22 milijarde evra kao dodatna snažna poluga za oporavak privrede. Najavio je da će već u petak, ukoliko bude izglasana, vlada predložiti zakon o obnovi Zagreba koji je pogođen snažnim zemljotresom u martu ove godine, a šteta je procenjena na 11,5 milijardi evra.
Plenković je istakao pet prioriteta koji će biti vodilja budućoj vladi – socijalna sigurnost, perspektivna budućnost, ekonomska suverenost, osnažena državnost i globalna prepoznatljivost.
Kao ključni međunarodni cilj, Plenković je istakao ulazak Hrvatske u šengenski prostor.
Takođe je ponovio podršku evropskom putu BiH i zalaganje za ravnopravnost tri konstitutivna naroda utoj susednoj državi.
On je naglasio da će u dogovoru s partnerima iz redova nacionalnih manjina doneti program za poboljšanje položaja manjina.
„Oni su bili i biće naši partneri, jer želimo graditi uključivo i toleratno društvo koje deli i nacionalne i univerzalne vrednosti”, istakao je Plenković.
Plenković je predstavio članove vlade za koje je rekao da predstavljaju tim iskusnih i profesionalnih ljudi sa svojim karijerama.
Buduća Vlada imaće 16 umesto dosadašnjih 20 ministarstava. Većinu ministarstava vodiće isti ministri – na čelu Ministarstva spoljnih poslova ostaje Gordan Grlić Radman, unutrašnjih poslova Davor Božinović, finansija Zdravko Marić, branitelja Tomo Medved i zdravstva Vili Beroš.
Ministarstvo saobraćaja i dalje će voditi Oleg Butković, a Nina Obuljen Koržinek kulture kojoj su dodati i mediji. Za resor poljoprovrede će i dalje biti zadužena Marija Vučković.
U nekim resorima je došlo do zamena mesta ili spajanja, pa je tako dosadašnji ministar rada i penzionog sistema Josip Aladrović dobio i resor porodice i socijalne politike.
Dosadašnji ministar zaštite životne sredine i energetike Tomislav Ćorić dobija resor privrede i održivog razvoja, a ministar privrede Darko Horvat, resor građevine, prostornog uređenja i državne imovine.
Ministar uprave Ivan Malenica u novoj vladi vodiće Ministarstvo uprave i pravosuđa.
Bivši ministar obrazovanja Radovan Fuchs ponovo će voditi taj resor, dok će za resor odbrane biti zadužen dosadašnji ministar državne imovine Mario Banožić.
Nove ministarke su Nikolina Brnjac, koja će biti zadužena za turizam i sport, a Nataša Tramišak za resor regionalnog razvoja i fondova Evropske unije.
Vlada će imati četiri potpredsednika – Medveda, Božinovića i Marića, a uz njih će biti i predstavnik srpske nacionalne manjine Boris Milošević za društvene delatnosti i ljudska prava.
Plenković je nedugo posle izbora, 5. jula objavio da ima podršku za sastav vlade, a potom je potpise podrške predočio predsedniku države Zoranu Milanoviću, od kojeg je dobio mandat za njen sastav.
Uz 66 izabranih poslanika sa liste HDZ, Plenkovićevu vladu podržava svih osam poslanika nacionalnih manjina, od kojih su tri srpska iz Samostalne demokratske srpske stranke, kao i po jedan poslanik Hrvatske narodne stranke i Reformista.
(Izvor: Beta)
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar