Foto: APFootage / Alamy / Alamy / Profimedia / U.S. Department of Defense/defense.gov

Sjedinjene Države su uspešno testirale konvencionalnu hipersoničnu raketu na Floridi, samo nekoliko nedelja nakon što je Rusija prvi put u borbi upotrebila svoju novu balističku raketu "Orešnik" sa nuklearnim oružjem.

Američki hipersonični sistem dugog dometa poznat kao „tamni orao“ lansirao je projektil sa svemirske stanice Kejp Kanaveral, čime je završen sveobuhvatni test leta, izvestio je Pentagon. Ovo je bio prvi uspešan live test sistema „dark eagle“ (dark igl).

Hipersonične rakete, koje dostižu brzinu veću od 5 maha (pet puta brže od brzine zvuka), predstavljaju značajan korak napred u vojnoj tehnologiji. Zbog svoje brzine, dometa i manevrisanja, oni mogu zaobići većinu postojećih sistema vazdušne i protivraketne odbrane, što ih čini revolucionarnim oružjem.

Šta hipersonično oružje znači za savremenu borbu?

Prema Pentagonu, hipersonično oružje omogućava brzu neutralizaciju kritičnih ciljeva. Rakete poput onih u sistemu „dark eagle“ su razvijene da obezbede dominaciju na bojnom polju, čak i u uslovima kada neprijateljske protivmere ograničavaju pristup i akciju.

U međuvremenu, Rusija je prošlog meseca upotrebila novu hipersoničnu raketu Orešnik za napad na Ukrajinu. Orešnik ima domet do 5.000 kilometara i može da nosi i nuklearne bojeve glave. Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da savremeni sistemi poput Orešnika omogućavaju Rusiji da smanji svoju zavisnost od nuklearnog oružja. Osim Orešnika, Rusija je u sukobu sa Ukrajinom već koristila hipersonične rakete Kinžal i Cirkon.

Zajedno sa Rusijom, Kina ubrzano razvija svoje hipersonične sposobnosti. Kineska balistička raketa DF-17, dometa između 1.800 i 2.500 kilometara, već je u upotrebi, a analitičari upozoravaju da Kina trenutno ima najnapredniji hipersonični arsenal na svetu.

Šta je Dark Eagle?

Američka raketa lansirana u sistemu Dark Eagle je poznata kao All Up Round (AUR). Može da leti brzinom do 17 maha, a domet mu je 2.800 kilometara. Ova raketa je dizajnirana da deluje izvan dometa neprijateljskih odbrambenih sistema i da pogodi metu pre nego što odbrana može da reaguje.

Foto: U.S. Department of Defense/defense.gov

Ključna komponenta sistema je Common Hipersonic Gliding Body (C-HGB), koje se odvaja od raketnog motora iznad atmosfere i zatim klizi prema meti velikom brzinom. Ovaj način rada omogućava mu da bude precizniji i i da se lakše upravlja sa njim, čak i u uslovima kada neprijatelj pokušava da poremeti pristup ili ograniči operacije, kažu u Pentagonu. Nije poznato da li je dark eagle sposoban da nosi nuklearne bojeve glave kao njegov ruski konkurent.

Razvoj sistema Dark Eagle počeo je 2019. godine, a prva baterija je isporučena 2021. godine, ali bez ključnih projektila. Svaka baterija sadrži osam projektila raspoređenih na četiri lansera koji se pre lansiranja podižu u skoro vertikalni položaj.

Foto: APFootage / Alamy / Alamy / Profimedia

Uprkos ovom uspešnom testu, program Dark Eagle se suočio sa izazovima. Do sada su bila četiri neuspela testa od juna 2022. godine, ali je Pentagon najavio da će prvi potpuno funkcionalan sistem biti operativan do 2025. godine, nakon što je prvobitni rok pomeren zbog tehničkih poteškoća.

Pored američke vojske, mornarica takođe planira da koristi zajedničku hipersoničnu raketu AUR u svom sistemu konvencionalnog brzog udara (CPS). Razarači klase Zumvalt i nuklearne podmornice klase Virdžinija trebalo bi da dobiju ovo moćno oružje do 2028.

PROČITAJTE JOŠ:

Američki zvaničnici ističu da će dalja integracija hipersoničnog oružja obezbediti tehnološku nadmoć SAD, omogućavajući vojsci da deluje brzo i efikasno u najzahtevnijim uslovima savremenog ratovanja.

BONUS VIDEO: Europski čelnici upozoravaju na opasnost od eskalacije konflikta

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare