Foto: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS, EPA-EFE/Al Drago / POOL, Shutterstock

Predsednik SAD Džozef Bajden izjavio je, povodom usvajanja nacrta zakona o produženju finansiranja državne administracije, da je to "dobra vest", ali je optužio republikance u Predstavničkom domu za "veštački izazvanu krizu", podsećajući da je sa predsedavajućim Mekartijem postigao sporazum o budžetu pre nekoliko meseci.

„Želim da budem jasan: nikada nije trebalo da se nađemo u ovoj poziciji. Pre samo nekoliko meseci, predsedavajući Mekarti i ja smo postigli sporazum o budžetu upravo da bismo izbegli ovu vrstu krize. Nedeljama su ekstremni republikanci u Predstavničkom domu pokušavali da izbegnu taj dogovor zahtevajući drastične rezove koji bi bili razorni za milione Amerikanaca. Ali nisu uspeli“, poručio je Bajden, prenosi AP.

On je ponovo istakao značaj podrške Ukrajiini i pozvao Kongres da usvoji zasebni predlog za pomoć toj zemlji u ratu protiv Rusije.

Džo Bajden Foto: TANJUG/AP Photo/Susan Walsh

„Ni pod kakvim uslovima i okolnostima ne možemo dozvoliti da se prekine američka podrška Ukrajini. U potpunosti očekujem od predsedavajućeg Predstavničkog doma da očuva svoju posvećenost narodu Ukrajine i obezbediti usvajanje mera za podršku i pomoć koje su potrebne Ukrajini u ovom kritičnom trenutku“, rekao je Bajden.

Predlogom zakona koji je usvojen u subotu savezna pomoć u slučaju katastrofa povećava se za 16 milijardi dolara, čime se u potpunosti ispunjava Bajdenov zahtev, ali nedostatak finansiranja za Ukrajinu mogao bi u narednim nedeljama da se pretvori u poprište nove političke borbe u SAD.

Kevin Makarti Foto: TANJUG/AP Photo/Alex Brandon

Lideri u Senatu iz obe stranke objavili su zajedničko saopštenje u kojem su se obavezali da će „narednih nedelja“ glasati o dodatnoj pomoći Ukrajini, preneo je Glas Amerike.

POGLEDAJTE JOŠ:

Kongres je u subotu odobrio nacrt zakona o kratkoročnom finansiranju, kako bi federalne ustanove ostale otvorene do 17. novembra.

Federalne agencije već su imale spremne planove za delimično zatvaranje vlade, odnosno plan aktivnosti koje bi bile nastavljene kao što su bezbednosna kontrola na aerodromima i rad graničnih patrola, ali i listu aktivnosti koje su mogle da budu obustavljene, kako što su naučna istraživanja i programi za sedam miliona siromašnih majki.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar