Američki Senat je na glasanju u utorak rano ujutru usvojio zakon o stranoj pomoći vredan 95,3 milijarde dolara za Ukrajinu i Izrael, čime je počeo novi obračun sa Predstavničkim domom pošto je predsednik Majk Džonson kritikovao zakon.
Paket inostrane pomoći uključuje milijarde dolara za podršku Ukrajini i za bezbednosnu pomoć Izraelu, kao i humanitarnu pomoć za civile u Gazi, Zapadnoj obali i Ukrajini, između ostalih prioriteta. Nejasno je da li će Džonson održati glasanje o tome, a mnogi republikanci u Predstavničkom domu se protive daljoj pomoći Ukrajini.
Predlog zakona je prošao u Senatu uprkos Džonsonovoj kritici zakona i bivšem predsedniku Donaldu Trampu koji je signalizirao protivljenje zakonu tvrdeći da SAD treba da prestanu da pružaju inostranu pomoć osim ako nije u obliku zajma.
Predlog zakona uključuje 60 milijardi dolara za podršku Ukrajini u borbi protiv Rusije, 14,1 milijardu dolara bezbednosne pomoći za Izrael, 9,2 milijarde dolara humanitarne pomoći i 4,8 milijardi dolara za podršku regionalnim partnerima u indo-pacifičkom regionu.
Senat je usvojio zakon nakon što su republikanci prošle nedelje blokirali širi zakon koji bi kombinovao stranu pomoć sa dvopartijskim sporazumom o granici. Republikanci su prvobitno zahtevali da bezbednost granica bude deo zakona, ali su potom odbacili dvopartijski sporazum o granici usred napada na tu meru od strane Trampa i najviših republikanaca u Predstavničkom domu.