Oleksandr Aleksandrovič Foto: N1

Saglasno međunarodnom pravu, svaka zemlja, pa i Ukrajina, ima pravo da se brani od agresije, kaže ambasador te zemlje u Srbiji Oleksandar Aleksandrović. "Mi podržavamo svako diplomatsko rešenje, jer mi nećemo rat. Da je od samog početka Zapad uveo najjače moguće sankcije Rusiji, Putin bi povukao vojsku, to bi bilo mnogo efikasnije", kaže Aleksandrović.

Ruski predsednik Vladimir Putin zaoštrio je retoriku govoreći o situaciji u Ukrajini – rekao je da rat na istoku te zemlje izgleda kao genocid. U poslednje vreme napetosti rastu jer je Moskva počela da gomila trupe na granici. U delu međunarodne zajednice postoji strah da Rusija planira napadne Ukrajinu, a zvaničnici u Moskvi to negiraju.

„Agresija traje od početka 2014. godine, u okt 2016. Međunarodni krivični sud napisao je u svojoj odluci da izmedju Rusije i Ukrajine postoji oružani sukob, ne građanski rat. Ko vodi rat protiv koga, gde se nalazi vojska… To je za nas pravi otadžbinski rat“, izjavio je Aleksandrović u Danu uživo na N1.

Pročitajte još

NATO i EU podržavaju suverenitet Ukrajine i najavljuju sankcije Rusiji u slučaju napada. Međutim, predsednik te zemlje Volodimir Zelenski traži da sankcije Rusiji budu preventivne.

„Saglasno međunarodnom pravu, svaka zemlja ima puno pravo na samoodbranu. Mi smo na svojoj zemlji i imamo pravo da se branimo, a druge zemlje imaju pravo da nam u tome pomognu. Postoje dve vrste pomoći Od EU, SAD i drugih – to su ekonomske sankcije, prvr su bile uvedene 2014. godine, a druga vrsta pomoći je oružje“, kazao je ambasador.

Pojašnjava da te sankcije ne znače da Rusija ne može da uvozi hranu, kao što je to buio slučaj sa Srbijom.

„To su potpuno drugačije sankcije, na gas, naftu, na isporuku oružja, na finansije. A druga vrsta pomoći Ukrajini je oružje, i mi imamo puno pravo na to. Ali, neće biti nikada strane vojske na teritoriji Ukrajine, jedina strana vojska je ruska. Ako dođe do rata, Ukrajina je spremna, vojska je spremna da se brani“, naglasio je Aleksandrović.

Na pitanje šta čini Ukrajina da do rata ne dođe, kaže:

„Kada je Zelenski došao na vlast u Ukrajini, mnogo srpskih prijatelja me je pitalo je l’ on može da zaustavi rat. Ja kažem ne može, jer samo onaj ko je počeo rat, može i da ga zaustavi, a to je Putin. Ako se ruska vojska povuče, vruća faza rata će nestati za dve nedelje. Sa naše strane, kako možemo da zaustavimo mogućnost rata, a to je malo suprotno tome šta misle neki političari u Evropi koji kažu – nemojte da provocirate Putina. On kad vidi da je neko slab, on odmah napadne. Nikad to ne radi otvoreno. A kako vidi da imamo snagu, neće napasti. Naša najbolja odbrana je da budemo što jači“, mišljenja je Aleksandrović.

O strožim sankcijama Rusiji kaže da je trebalo da ih bude ranije.

„Da je od samog početka Zapad uveo najjače moguće sankcije a posle kada Putin povuče vojsku, da smanjimo sankcije, to bi bilo mnogo efikasnije nego sad. Ali ipak znamo, i to su jasno rekla rukovodstva EU i SAD da u slučaju još jače agresije Rusije biće još jače ekonomske sankcije, možda i embargo na naftu i gas“, rekao je gost N1.

N1: Ukrajina istrajava na politici ulaska u NATO. Kako Rusija može da utiče na širenje NATO na Ukrajinu?

„Važno je da pratimo redosled događaja. Godine 2013. Ukrajina nije imala bilo kakve namere da uđe u NATO, mi smo hteli da postanemo član EU, nismo hteli NATO, Ukrajina je bila vojno neutralna zemlja, ali to nas nije spasilo. Prvo, Rusija je napala Ukrajinu, a posle je Ukrajina odlučila da hoće da postane članica NATO, to je način da se štitimo. Mi ponekad se tužno šalimo da Putin jeste taj koji je najviše doprineo želji Ukrajinaca da postanemo članica NATO“, rekao je ukrajinski ambasador.

Bonus video: Zelenski u rovovima sa ukrajinskim vojnicima

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar