Foto: EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL

Gigant internet prodaje Amazon u vreme pandemije beleži rast profita, ali i kritike o efikasnosti mera zaštite zdravlja zaposlenih, od kojih su neki nakon protesta dobili otkaze, prenosi Radio slobodna Evropa pisanje svetskih medija.

BBC izveštava da će Amazon privremeno zatvoriti šest skladišta u Francuskoj pošto je sud, posle žalbe francuskih sindikata, naredio toj kompaniji da obustavi sve isporuke osim onih koje su nužne.

Skladišta u Francuskoj će, prema internom dokumentu kompanije upućenom sindikatima, ostati zatvorena do 20. aprila i do tada će 10.000 zaposlenih u skladištima biti plaćeni sredstvima iz državnog programa za pomoć delimično nezaposlenih.

Sud u Nanteru u utorak je naložio Amazonu da ograniči isporuke kako bi se omogućila temeljna inspekcija da li kompanija preduzima adekvatne mere za zaštitu svog osoblja. U suprotnom, naglašava BBC, Amazon bi mogao biti kažnjen s milion evra dnevno.

Kompanija je negirala da ne preduzima dovoljne mera zaštite osoblja i tvrdi da je uvela kontrolu temperature, podelu maski i obavezno fizičko distanciranje. Posle presude, Amazon je saopštio da ga je sudska odluka zbunila jer je već preduzeo odgovarajuće mere zaštite zaposlenih, najavivši ulaganje žalbe na presudu.

Amazon je nasrnuo na francuske sindikate koji su pokrenuli sudski slučaj ističući da će presuda „verovatno uticati na milione ljudi“ u Francuskoj, uključujući hiljade zaposlenih, kupce i francuske kompanije koje prodaju na Amazonovoj platformi, piše Njujork tajms.

Presuda francuskog suda, ističe list, takodje je test za Amazon u SAD gde se suočava s kritikama o efikasnosti bezbednosnih mera za svoje zaposlene.

Sindikati u Francuskoj navode da je 20 odsto radnika tražilo bolje mere zaštite na radu – uključujući da se isporučuju samo hrana i osnovni zdravstveni proizvodi dok je Francuska pod karantinom, navodi Njujork tajms i dodaje da su Francuzi u izolaciji preko Amazona naručivali sve i svašta – od laka za nokte i dečjih igračaka do potrepština za vodovodne instalacije.

List podseća da su krajem marta stotine radnika napustile posao u Amazonovim skladištima, primenjujući francusko radno pravo koje omogućava radnicima da se povuku s posla ako smatraju da su zdravstveni rizici preveliki, a da im ne bude uskraćena plaća.

Francuski sindikat tužio je kompaniju nakon hospitalizacije nekoliko zaposlenih Amazona iz različitih skladišta kojima je dijagnostifikovana infekcija korona virusom, a sumnja na zarazu više „desetaka“ radnika podstakla je sindikat da proglasi kompaniju nesigurnom za posao, ukazuje Gardijan.

Kompanija se našla pod kritikom širom sveta zbog svojih propusta, a u utorak je priznala da je jedan od njenih radnika umro od kovid-19 krajem marta.

Desetine Amazonovih skladišta bile su klasteri infekcija, ukazuje Gardijan dodajući da je jedan bio u Stejten Ajlandu u Njujorku i da je imao najmanje 14 pozitivnih testova, dok su radnici rekli kako je prava brojka daleko veća.

Infekcije su izazvale negodovanje zaposlenih, na šta je Amazon do sada oštro reagovao: otpuštena su tri radnika koji su bili u centru protesta, mada kompanija negira vezu izmedju njihovih žalbi i otkaza. Otpuštanja radnika koji su kritikovali Amazonove akcije u zaštiti zaposlenih u više od 50 njihovih skladišta u SAD za vreme pandemije izazvala su reakcije američkih radničkih udruženja, ali i senatora Bernija Sandersa, piše Rojters.

Pročitajte još:

Amazon je u utorak saopštio da je otpustio troje radnika zbog ponovljenog kršenja unutrašnje politike kompanije, ne navodeći detalje. Rojters ukazuje da su u pitanju dve dizajnerke koje su prethodno peticijom negodovale zbog mera koje je kompanija uvela za vreme pandemije, kao i radnik iz skladišta u Minesoti koji je upozoravao kolege na virus i tražio od uprave da poveća čišćenje.

Njihova otpuštanja usledila su nakon otpuštanja radnika koji je vodio proteste Amazonovih radnika 30. marta na Stejten Ajlendu u Njujorku. Amazon je saopštio da je taj radnik na protestima ugrozio druge kršeći plaćeni karantin.

Posle kritike da nije učinio dovoljno na zaštiti radnika u skladištima i u dostavi direktor Amazona Džef Bezos rekao je da želi da testira sve zaposlene na Kovid-19, naveo je Blumberg ističući da prodaje preko Amazona dostižu ranije rekorde, a da je uvećano i Bezosovo bogatstvo.

Bezos je u četvrtak rekao da je kompanija okupila tim naučnika, menadžera i softverskih inženjera za izgradnju internog kapaciteta za testiranje u nadi da će Amazon uskoro izgraditi svoju prvu laboratoriju za testiranje.

U trenutnom tržišnom okruženju dok je pandemija zatvorila prodavnice i povećala e-trgovinu, Amazon je medju kompanijama s najboljim rezultatima, ukazuje Blumberg ističući da je s poslednjim dobicima tržišna vrednost Amazona opet iznad 1.000 milijardi dolara.

Bezos, najbogatija osoba na svetu, postao je još bogatiji u pandemiji a možda i zbog pandemije, pokazuje Blumbergov indeks milijardera prema kojem je njegovo bogatstvo u 2020. povećano za gotovo 24 milijarde dolara na 138,5 milijardi dolara.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar