On je bio jedini čovek koji je mogao da izvede desetine hiljada ljudi na ulice pozivajući na Rusiju bez Putina. Aleksej Navaljni bio je jedini čovek kojeg je predsednik Rusije odbio da spomene po imenu. Njegove istrage na Jutjubu o Putinovim prijateljima i o samom predsedniku, prikupile su milione pregleda i razotkrile korupciju, zbog čega je Navaljni stekao sve moćne neprijatelje.
Kremlj je deceniju tolerisao Navaljnog. Izdržao je naizgled beskonačan niz hapšenja i pojavljivanja na sudu, ali je preživeo. U avgustu 2020. to se promenilo. Ekonomska situacija se pogoršavala, a nezadovoljstvo pogoršano pandemijom korona virusa je raslo. Kremlj je imao na oku parlamentarne izbore sledeće godine, koje je Navaljni obećao da će poremetiti alternativnim sistemom glasanja.
U hotelskoj sobi u sibirskom gradu Tomsku, Navaljni je otrovan. Počeo je teško da diše, a posle nekoliko trenutaka pao je u komu, piše Skaj njuz.
Kasnije je rekao da su mu život spasili pilot, koji je izveo prinudno sletanje uprkos upozorenjima na pretnju bombom na aerodromu i bolničari koji su odmah dali protivotrov atropin. Supruga Navaljnog Julija tri dana se borila da ga avionom preveze u Berlin.
Nemačka vojna laboratorija je identifikovala je otrov. Bio je to novičok, nervni agens korišćen dve godine ranije protiv Sergeja i Julije Skripal u Solsberiju.
Zapad je uveo sankcije i zahtevao punu istragu. Ali Kremlj je to odbio, čak je otišao toliko daleko da je sugerisao da se Navaljni možda sam otrovao. Putin je odbacio optužbe i vratio se na poznatu temu, da je Navaljni agent Zapada.
„Kome je on uopšte potreban“, rekao je ruski predsednik na godišnjoj konferenciji za novinare.
Uz brigu lekara u berlinskoj bolnici Šarite, Navaljni se oporavio.
Iz svog bolničkog kreveta, počeo je da istražuje ono što je nazvao „Putinova palata“, rezidencija od milijardu dolara na ruskoj obali Crnog mora. Zahvaljujući istraživačkom radu, uspeo je da utvrdi identitet šestorice obaveštajnih službenika koji su ga otrovali – čak je uspeo da natera jednog od njih da prizna da mu je otrov stavljen u donji veš.
Nakon oporavka, Navaljni je zapanjio svet rekavši da će se vratiti u Rusiju. „Rusija je moja zemlja, Moskva je moj grad, nedostaju mi“, objavio je tada.
Međutim, znao je šta se sprema. Uhapšen je na pasoškoj kontroli zbog navodnog kršenja uslovne slobode i stavljen u istražni zatvor. Dva dana kasnije njegova istraga o Putinovoj palati postala je viralna.
Uprkos njegovim najvećim naporima da da glas narodu, njegova poruka nije uspela da odjekne kod većine Rusa. Kremlj je protiv njega podigao nove optužbe za ekstremizam i terorizam. U avgustu 2023. osuđen je na još 19 godina zatvora u posebnom kaznenom režimu, za najgore prestupnike. To je zapravo bila smrtna kazna. Tokom konstantne rotacije kroz samicu, zdravlje Navaljnog se pogoršalo.
„Njegova smrt u zatvoru sa samo 47 godina je još jedna užasna mrlja na savesti ruske države“, piše Skaj njuz.