Skupština Albanije izglasala je nacrt rezolucije o "neosnovanosti tvrdnji" izveštaja Dika Martija o ilegalnoj trgovini ljudskim organima na Kosovu. Rezolucija je usvojena sa 125 glasova. Usvojenom rezolucijom, Albanija će od Saveta Evrope zatražiti da razmotri izveštaj Dika Martija i sačini naknadni izveštaj.
Rezolucija Skupštine Albanije o neosnovanosti tvrdnji u izveštaju nekadašnjeg švajcarskog senatora Dika Martija, dolazi 11 godina nakon objavljivanja ovog izveštaja. U ovom periodu, prema Skupštini Albanije, nije dokazana nijedna od tvrdnji iz Martijevog izveštaja.
Obrazlažući rezoluciju, premijer Albanije Edi Rama je u skupštini rekao da je sada došao red na Albaniju da deluje. Inače, inicijativu da se od Saveta Evrope traži da preispita rezoluciju pokrenula je Socijalistička partija na čijem čelu je Rama.
„Danas je činjenica da nijedna od misija ili istraga lokalnih ili međunarodnih pravosudnih organa nisu pronašle nikakve činjenice ili dokaze koji bi dokazali bilo koju od optužbi ili tvrdnji koje je izneo dotični gospodin Marti“, rekao je Rama.
Najavljeno je da će rezolucija albanske skupštine u septembru biti dostavljena Savetu Evrope, od kojeg će se tražiti da se distancira od Martijevih „nedokazanih optužbi“.
Rezolucija albanske skupštine će takođe tražiti od Parlamentarne skupštine Saveta Evrope da se sačini naknadni izveštaj o onome što je bio predmet Martijeve istrage.
Od albanske vlade rezolucija traži da ostane u potpunosti posvećena pružanju pomoći u utvrđivanju odgovornosti za sve zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji.
Bivši ministar spoljnih poslova Albanije Miljo ocenio je, međutim, da pokretanje rasprave o reviziji Rezolucije 1782 neće biti lako.
To će mnogo zavisiti od broja zemalja koje će to podržati, a mnogo će zavisiti i od lobiranja koje će vršiti ne samo Albanija, već i albanski partneri“, rekao je Miljo.
Predsednica Kosova Vjosa Osmani je pozdravila inicijativu Skupštine Albanije, rekavši da istinu niko ne može da promeni, pa ni izveštaj Dika Martija.
„Što se tiče rezolucije koju je usvojila Skupština Albanije, naravno, rezolucije izražavaju političku volju odgovarajućih parlamenata. Ali to je osnovni pravni princip koji glasi da odluke mogu poništiti samo organi koji su ih dali“, rekla je Osmani.
I u ostalim reagovanjima iz političkih krugova u Prištini se pozdravlja usvajanje ove rezolucije u Tirani i ističe se da je Kosovo nepravedno platilo visoku cenu za neosnovane tvrdnje Dika Martija, uključivši i formiranje specijalnog suda za Kosovo.
U izveštaju Martija iz 2010. godine, koji je usvojila Parlamentarna skupština Saveta Evrope, tvrdi se da su lideri Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) bili umešani u trgovinu organima tokom 1998. i 1999. godine.
Te tvrdnje istražio je američki tužilac Klint Vilijemson, koji je u julu 2014. objavio da nalazi njegovog tima ne uključuju dokaze o trgovini organima, već o drugim ratnim zločinima.
To je 2015. godine dovelo do formiranja Kosovskih specijalizovanih veća za istragu navodnih zločina pripadnika OVK protiv etničkih manjina i političkih rivala, počinjenih između januara 1998. i decembra 2000. godine.
U Specijalizovanim većima u Hagu u toku je proces protiv nekih bivših lidera OVK. Među njima su Hašim Tači, Kadri Veselji, Redžep Seljimi i Jakup Krasnići, koji su u pritvoru u Hagu od novembra 2020. godine. U optužnici protiv njih pominju se ratni zločini i zločini protiv čovečnosti, ali ne i „trgovina ljudskim organima“.
BONUS VIDEO: Trajković i Garić: Kurti ne sprovodi zakone kada su u pitanju Srbi na Kosovu
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: