Avril Hejns Foto: Stefani Reynolds / ADMedia / Profimedia

Jedna od najmoćnijih žena na svetu, direktorka američkih obaveštajnih agencija Avril Hejns, u saslušanju pred senatskim Odborom za oružane snage, krajem prošle nedelje, kazala je da nema dovoljno informacija kojima bi potvrdila da je Ukrajina odgovorna za napad na Kremlj. Analizom snimka koji je Rusija pustila u medije, vojni stručnjaci su zaključili da Kijev ne snosi odgovornost i da je verovatno reč o neuspelom pokušaju ruske tajne službe da "fingira napad".

Kako piše Jutarnji list, Hejns je senatorima skrenula pažnju na pretnju koju predstavlja situacija u kojoj bi mogla da se nađe Vlada Sjedinjenih Američkih Država, ako od 1. juna, kako je najavila ministarka finansija Dženet Jelen, više ne bude u stanju da ispunjava finansijske obaveze, jer Kongres ne želi da podigne stopu zaduživanja.

„Gotovo je sigurno da bi Rusija i Kina iskoristile takav događaj u propagandne svrhe, koristeći ga kao dokaz da je američki politički sastav nefunkcionalan“, rekla je Hejns.

Foto: Michael Brochstein / ddp USA / Profimedia

Nesrećni Makron

Peking ulaže sve napore kako bi smanjio udeo američke valute, pre svega u ekonomiji, da bi se otvorio što veći prostor za domaću valutu kao sredstvo razmene. Pomogao mu je, svesno ili nesvesno, francuski predsednik Emanuel Makron, koji je već govorio protiv ekstrateritorijalnosti dolara. Kina misli isto, Rusija takođe.

Makron kao da nije svestan da bi povećanje udela domaće valute u međunarodnoj ekonomiji Kina koristila u svrhu pritiska na zemlje s kojima trguje – EU je veliki partner – kako bi ostvarila svoje ciljeve koji su, kad je reč o sastavu, suprotstavljeni evropskim. Sposobnost Zapada da iskoristi dolar kao sredstvo pritiska na Rusiju nakon agresije na Ukrajinu oslabila je Moskvu.

Emanuel Makron Foto: EPA-EFE/GONZALO FUENTES/POOL

„Obe zemlje će gotovo sigurno da pokušaju da iskoriste takav događaj u propagandne svrhe ‘informativnim operacijama’, dokazujući da je američki politički sastav haotičan, ‘da nismo sposobni da funkcionišemo kao demokratija'“, rekla je direktorka Nacionalne obaveštajne službe.

Šalanda Jang, direktorka Kancelarije za upravljanje i proračun Bele kuće, rekla je da u potpunosti podržava Hajnsovu, dodajući da Moskva i Peking „vole da vide haos u američkom sistemu. Vole da vide da ne možemo da obavljamo svoje osnovne poslove“.

„Radi li demokratija i dalje ili funkcioniše kineski način? I takve stvari moramo da uzmemo u obzir i učinimo ono što je ispravno za američki narod“, rekla je Jang.

Foto: Mikhail Klimentyev / Sputnik / Profimedia, REUTERS/Yan Dorbronosov, /Stringer, Viktor Tolochko / Sputnik / Profimedia, APAImages / Shutterstock Editorial / Profimedia, Mikhail Klimentyev / Sputnik / Profimedia

Hajns je Kinesku komunističku partiju proglasila „vodećom i najvažnijom pretnjom američkoj nacionalnoj bezbednosti i vođstvu na globalnom nivou“.

„Kad je reč o ruskoj agresiji na Ukrajinu, američke obaveštajne službe ne predviđaju da će agresorska vojska dovoljno da se oporavi ove godine da bi ostvarila teritorijalne dobitke, ali Putin najverovatnije računa da vreme ide na njegovu ruku i da bi produžetak rata – uključujući potencijalne poraze u borbama – mogao da bude njegov najbolji put do konačnog osiguravanja ruskih strategijskih interesa u Ukrajini, čak i ako za to treba nekoliko godina. Ali čak i ako ukrajinska protivofanziva ne bude u potpunosti uspešna, Rusi verovatno neće moći da pokrenu važniju ofanzivnu operaciju ove godine“, zaključila je Hajns.

„Malo je verovatno da će Rusija da iskoristi svoje nuklearno naoružanje u Ukrajini, takva je naša trenutna procena“, rekla je Hajns, iako nije objasnila na čemu se ta procena temelji.

A1c Tylir Meyer/U.S. Air / Zuma Press / Profimedia, Costfoto / ddp USA / Profimedia, Lcpl. Michael Taggart/U.S. Marin / Zuma Press / Profimedia, Andrew CABALLERO-REYNOLDS / AFP / Profimedia, A1c Tylir Meyer/U.S. Air / Zuma Press / Profimedia, EyePress News / Shutterstock Editorial / Profimedia, Costfoto / ddp USA / Profimedia, Shutterstock

Nema više START-a

Ali, nastavak saradnje Kine i Rusije preti rušenjem vekovne međunarodne stabilnosti u kontroli nuklearnog naoružanja, rekao je dan kasnije Pranaj Vadi, viši direktor za kontrolu naoružanja Saveta za nacionalnu bezbednost američkog predsednika.

Procene da Kina širi svoj nuklearni arsenal pojačava zabrinutost zbog ere koja je već puna novih opasnosti. Za razliku od Hladnog rata, kada su se SAD i Sovjetski Savez složili da ograniče određene vrste oružja, više nacija razvija tehnologije i materijale koje su potrebne za oružje za masovno uništenje.

Pročitajte još:

Putin je u februaru ove godine najavio da se Rusija povlači iz sporazuma o ograničenju strategijskog nuklearnog naoružanja novi START.

Američki vojni obaveštajni izvori tvrde da Peking nastoji da poveća broj nuklearnih bojevih glava na 1.000 kako bi ih iskoristila kao sredstvo odvraćanja moguće američke reakcije u slučaju invazije Kine na Tajvan.

BONUS VIDEO Kina odradila vojne vežbe kod granice sa Tajvanom

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar