Foto: EPA-EFE/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN POOL/ SPUTNIK ;EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Pandorini papiri, naveća baza podataka koji otkrivaju novčane i poreske tajne svetskih lidera, bacili su novo svetlo na život i finansije ruskog predsednika Vladimira Putina. U sklopu istrage našao se dugogodišnji Putnov prijatelj i kralj nafte - Genadij Timčenko.

Dokumenti su pokazali da se na listi klijenata britanskog računovođe Emona MekGregora, koji radi u okviru kancelarije „Murs Rovland“, nalazi i Genadij Timčenko, nekadašnji sovjetski birokrata. Forbs procenjuje bogatstvo Timčenka na 22 milijarde dolara, a MekGregor se brinuo o Timčenkovoj porodici i poslovnoj imovini najmanje 20 godina. Među njima su brojni avioni, jahta od 40 metara dužine, nazvana Lena, po Timčenkovoj supruzi.

Timčenko i Putin su bliski prijatelji od ranih devedestih godina, kada je Timčenko bio trgovac naftom u Sankt Peterburgu, a Putin mladi političar u usponu. Vladimir Putin, kao tadašnji šef gradskog komiteta za spoljne odnose, obezbedio je svom prijatelju dozvolu za izvoz nafte.

POGLEDAJTE JOŠ:

Timčenko je suosnivač Gunvora, švajcarske trgovačke kuće koja izvozi rusku naftu, vrednu nekoliko milijardi dolara. U javnosti je već nekoliko puta bilo postavljeno pitanje ko zaista ima finansijske koristi od Gunvora. Moskovski politikolog Stanislav Belkovski 2007. godine izneo je tvrdnje da je Putin bio zapravo uspavani suvlasnik kompanije.

Iz Gunvora su saopštili da se radi o „smešnim tvrdnjama“, dok je Putin bio kategoričan u tvrdnji da se uspon Timčenka dogodio „apsolutno“ bez njegovog učešća.  Obamina administracija je 2014. godine uvela sankcije Timčenku, kao i velikom broju pripadnika „najužeg kruga ruskog rukovodstva“. Kako je tada navedeno, svi su delovali u ime Putina, koji je opisan kao „visoki zvaničnik ruske vlade“.

„Timčenkove aktivnosti u energetskom sektoru bile su direktno povezane sa Putinom. Putin ima ulaganja u Gunvoru i možda će imati pristup sredstvima Gunvora“, saopštili su tada iz američkog ministarstva finansija.

Gennady Timchenko Foto:EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Podaci koje su prikupili istraživači u okviru „Pandora papira“ pokazuju kako kompanija pomaže dobrostojećim pojedincima da sakriju svoje vlasništvo nad firmama i raznim objektima, a neki od tih pojedinaca nalaze se pod američkim sankcijama. Istraživanje je otvorilo pitanje na koji način izvori bogatstva klijenata ostaju sakriveni, kao i koja je svrha regulatornih institucija u zemlji koja je dozvolila stepen malverzacija koje su otkriveni u okviru Pandorine kutije. U brošuri koju Gunvor nudi potencijalnim klijentima navodi se da je „očuvanje poverljivosti i smanjenje poreskih opterećenja“ ključno za uslugu koju pruža.

Metode kompanije su svakako bile genijalne.

Obično bi kupac kupio personalizovanu ofšor firmu. Međutim, od 2002. godine, „Murs Rouland“, kompanija za koju radi Emon MekGregor, počela je da koristi inovativni novi sistem. Zapošljavala je malu grupu internih ofšor kompanija, koje su predvođene imenovanim direktorima. Oni su korišćeni za održavanje imovine različitih klijenata.

Tako je jedna korporativna struktura, Radnor Investments, držala Timčenkovu jahtu, stan i još mnogo toga. Imena visokih kupaca nestala su iz javne evidencije, tako da niko nije mogao da pronađe tragove ovih transakcija.

„Murs Rouland“ je otvorio korporativni račun za Putinovu ljubavnicu Svetlanu Krivonogih u privatnoj banci u Cirihu. Dokumenta ne pokazuju koliko je gotovine na računu moglo biti, a MekGregor je nastavio da pruža stručnu pomoć Krivonogih.

Ako ste propustili…

Pandora papiri (1): Stan u Monaku za čistačicu koja je rodila dete Putinu
Pandora papiri (2): Kako je profitirao Putinov drug iz detinjstva

Najnovije informacije otvorile su pitanje koje Sjedinjene Države razmatraju već neko vreme – da li Putin može lično da profitira od trgovine naftom. Njegov prijatelj Timčenko započeo je poslovanje sa dva partnera iz Sankt Peterburga. Pandora papiri pokazuju da su sve tri firme registrovane kao vlasnici Internacionalnih naftnih derivata (IPP), privatne kompanije čiji koreni sežu još iz sovjetskog doba. Ispostavilo se da je „Murs Rouland“ upravljao IPP -om. Ali, advokati Timčenka tvrde da se on uvek ponašao „potpuno zakonito tokom svoje karijere i poslovanja“.

Kada je Putin postao predsednik, ovo partnerstvo je počelo da puca. Lenjingradska trojka je ispala, a u oktobru 2003. svi su dali otkaz u kompaniji, pokazali su dokumenti. Istog dana smenio ih je novi direktor – Petr Kolbin, koji zapravo kvalifikacije za funkciju nije imao, sem jedne ključne. On je stari porodični prijatelj Vladimira Putina.

BONUS VIDEO Špijunska afera potresa svet

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram