Rusija je na granici sa Ukrajinom, posebno u ruskoj regiji Kursk, okupila oko 50.000 vojnika, među kojima su i vojnici Severne Koreje. Ove snage su spremne za ofanzivu s ciljem ponovnog preuzimanja teritorija koje su tokom prethodnih borbi zauzele elitne ukrajinske jedinice. Američki i ukrajinski zvaničnici potvrdili su za The New York Times da su ove trupe raspoređene bez povlačenja vojnika sa istoka Ukrajine, čime Moskva može da vrši pritisak na više frontova istovremeno, dodatno osnažujući svoju poziciju.
Ruske trupe su već neko vreme izložene naporima da povrate izgubljenu teritoriju u Kursku. Do sada su se oslanjale na raketne i artiljerijske napade na ukrajinske položaje u regionu, ali još nisu pokrenule veći kopneni napad. Ukrajinski izvori očekuju da bi taj napad mogao početi u narednim danima i da će, pored ruskih, u njemu učestvovati i severnokorejske trupe koje trenutno vežbaju sa ruskim vojnicima na zapadu Kurske oblasti.
U međuvremenu, novoizabrani američki predsednik Donald Tramp najavio je kako planira brzo okončanje rata kada stupi na dužnost. Tramp nije otkrio konkretan plan, ali njegov potpredsednik Džej Di Vens predstavio je pristup koji podrazumeva prepuštanje određenih teritorija Rusiji, čime bi Moskva zadržala kontrolu nad nekim oblastima koje trenutno drži u Ukrajini. Iako američki zvaničnici nisu jedinstveni u pogledu ove strategije, pojedini analitičari smatraju da je važno ubrzati mirovni proces, dok su drugi skeptični po pitanju bilo kakvog kompromisa koji bi Rusiji ostavio deo ukrajinskih teritorija.
Neki američki vojni i obaveštajni zvaničnici izražavaju sve veći pesimizam u pogledu šansi Ukrajine da se odupre ovakvom pritisku, ukazujući na činjenicu da Rusija dosledno širi svoje prisustvo u Kursku i na istoku Ukrajine. Američki predsednik Džo Bajden nastavlja sa pružanjem podrške Ukrajini i poziva Kongres da odobri dodatne milijarde dolara u vojnoj i finansijskoj pomoći. Bajden je takođe insistirao na deljenju ključnih obaveštajnih podataka sa Kijevom kako bi Ukrajina lakše koordinisala svoje odbrambene napore.
Zapadni zvaničnici napominju da je neočekivani ukrajinski prodor u Kursk tokom avgusta oslabio ukrajinske snage na istočnom frontu, ostavljajući ih ranjivima pred ruske napade. Ipak, američki i ukrajinski izvori navode da su odbrambene linije Ukrajine u Kursku i dalje relativno snažne i da bi mogle pružiti otpor u slučaju ruske ofanzive, barem privremeno.
Pridruživanje severnokorejskih vojnika ovom sukobu predstavlja veliki iskorak u eskalaciji, jer su Severna Koreja i Rusija produbile svoje vojne i političke veze tokom proteklih meseci. Severna Koreja je poslala preko 10.000 vojnika u Kursk, što je izazvalo zabrinutost na Zapadu. Američki obaveštajci navode da su ovi vojnici opremljeni ruskim uniformama i naoružanjem, ali će verovatno delovati u posebnim jedinicama, odvojenim od ruskih trupa, piše Index.hr.
Ukrajinski izvori potvrđuju da su Severni Korejci raspoređeni u dve grupe – jurišnu jedinicu i jedinicu za podršku – kako bi obezbedili unutrašnju sigurnost na teritorijama koje su pod kontrolom Rusije. Rusija je obučavala ove trupe u taktikama pešadije, artiljerijskoj vatri i tehnici čišćenja rovova, što ukazuje na to da bi severnokorejski vojnici mogli biti korišćeni u frontalnim napadima na utvrđene ukrajinske položaje.
Rusija trenutno kontroliše oko polovine teritorija koje je Ukrajina zauzela tokom prethodnih meseci i sada priprema veliku ofanzivu. Američki zvaničnici smatraju da bi ukrajinskim snagama bilo izuzetno teško da se suprotstave ovom kombinovanom rusko-severnokorejskom napadu, jer se očekuju značajni gubici slični onima koje je Rusija pretrpela na istoku Ukrajine.
Severna Koreja očekuje koristi iz ovog vojnog angažmana – američki analitičari smatraju da će Moskva zauzvrat ponuditi Severnoj Koreji napredne raketne tehnologije i diplomatsku podršku na međunarodnoj sceni. Neki izvori sugerišu i da bi Severna Koreja mogla iskoristiti ovaj ratni angažman za dodatnu obuku svojih trupa i sticanje iskustva u kopnenim borbama, jer severnokorejska vojska već decenijama nije bila angažovana u sličnim sukobima.
Ne zna se da li će Severna Koreja poslati dodatne trupe u pomoć ruskoj vojsci, ali ukrajinske obaveštajne službe procenjuju da bi ovaj broj mogao narasti do 100.000 vojnika. Trenutno, Rusija se suočava sa teškoćama u popunjavanju redova, jer joj je mesečno potrebno oko 25.000 novih regruta, pa su severnokorejske snage sve važniji resurs za ruske vojne napore. Američki analitičar Džordž Baros naziva ovo angažovanje severnokorejskih trupa „alternativnim vojnim snabdevanjem“ za Moskvu.
Kako se ratni napori Rusije pojačavaju, mnogi vojni analitičari smatraju da bi ove snage mogle postati dugoročan resurs za Rusiju i redovno stizati u pojačanjima od nekoliko hiljada vojnika mesečno, osnažujući ruske linije.
BONUS VIDEO: Je li Rusija spremna ratovati i dalje od Ukrajine?