I Donald Tramp i Džo Bajden imaju vrlo realne šanse da pobede u trci za Belu kuću, ali njihov dolazak na mesto predsednika SAD zavisi od niza faktora koji moraju da se uklope kao kockice slagalice.
Pratite situaciju oko američkih izbora na našem blogu
Trenutno, kandidat demokrata Džo Bajden je u blagoj prednosti u odnosu na predsednika Trampa sa 238 glasova elektora nasuprot Trampovih 213. Da bi postao predsednik, kandidatu je potrebno 270 elektorskih glasova.
Neodlučni su u Nevadi – gde se očekuje da će ipak prigrliti Bajdena – i na Aljasci, koja se smatra Trampovim utočištem. Kada ti glasovi stignu, odnos snaga biće 244:216.
Neodlučne su isto tako i Džordžija (16), Severna Karolina (15), Viskonsin (10), Mičigen (16), jedan distrikt u Mejnu i velika nagrada – Pensilvanija sa 20 elektorskih glasova.
Numerički gledano, Bajden ima čistiji put. Potrebno mu je 26 glasova elektora, dok je Trampu potrebno 58.
Trampov put danas deluje komplikovaniji jer mu je potrebno više država na njegovoj strani.
Ono što se sada definitivno zna je da brojanje glasova u Pensilvaniji neće biti gotovo do petka što znači da će se predsednik najverovatnije znati tek tada.
Scenario 1: Viskonsin i Mičigen
U ovakvom scenariju, izbori bi bili odlučeni mnogo pre. Kombinovale bi se brojke dve države srednjeg zapada koje imaju 26 glasova i zahvaljujući njima bi Bajden stigao do 270 glasova elektora.
Rezultati iz Viskonsina se očekuju kasnije danas. Rezultati iz Mičigena su manje izvesni, ali je državna sekretarka rekla da se „vrlo jasna slika“ može očekivati noćas. Trenutno, Tramp vodi u Mičigenu, ali bi 20 posto neprebrojanih glasova, plus glasovi poslati poštom situaciju mogli da preokrenu situaciju u Bajdenovu korist.
Scenario 2:Tramp uzima Džordžiju, Severnu Karolinu i Mičigen
U ovakvom scenariju, Tramp bi prevagnuo na jugu. Ako južne države danas izdaju jasne rezultate u korist Trampa, on bi mogao da prikupi 247 glasova elektora i, ako ipak prevagne u Mičigenu, pobedi na izborima.
U ovom scenariju, pobeda u Viskonsinu, gde Bajden trenutno vodi, je beskorisna jer će sa 10 glasova stići samo do 257 elektora. Mičigen bi mu, međutim, zagarantovao pobedu – 273 glasova.
Iz Džordžije najavljuju da će rezultate imati tokom dana. Tramp vodi u odnosu na Bajdena ali veliki broj glasova još uvek nije izbrojan.
Severna Karolina je veća misterija. Tramp vodi posle 95 posto prebrojanih glasova i Bajdenu sada mogu samo da pomognu raniji glasovi koji će se primati do 12. novembra.
Scenario 3: Bajden pobeđuje na Jugu
Ovo je najmanje verovatan scenario ali ako Bajden pobedi u Džordžji i Severnoj Karolini onda će osvojiti 31 glas i samim tim imati 275 potrebnih elektorskih glasova.
Sa 95 posto prebrojanih glasova i vođstvom Trampa od 50.1 posto u odnosu na Bajdenovih 48,7 procenata, jedina šansa za bivšeg potpredsednika SAD su glasovi poslati poštom koji će se primati narednih nedelju dana.
Scenario 4: Tramp osvaja Jug i Mičigen
Ako Tramp pobedi u Džordžiji i Severnoj Karolini, imaće 247 elektorskih glasova. Sa Mičigenom i 16 glasova elektora, imaće dovoljno (273) za pobedu.
Scenario 5: Tramp pobeđuje svuda
Ako Tramp pobedi u sve četiri države bez Pensilvanije, onda je za Bajdena igra gotova.
ALI… Sve je u rukama Pensilvanije, a rezultati se danas neće znati
Rezultati glasanja u Pensilvaniji biće poznati najverovatnije tek u petak. Sa 20 glasova elektorskog koledža, ova država će odlučiti pobednika izbora u SAD.
Ako Bajden pobedi u Pensilvaniji, potrebni su mu samo još glasovi iz još jedne države.
Tramp će morati da se pomuči i uz Pensilvaniju pobedi i u dve južne države plus Mičigenu.
Pensilvanija je najizazovnija država za oba kandidata. Ovde je zakonom zaranjeno brojanje ranih glasova do izbornog dana, a glavni problem predstavljaju najavljene tužbe republikanaca zbog spornih glasova. Uz to, Vrhovni sud je dozvolio državi da broji glasove čak tri dana posle 3. novembra dokle god su ti glasovi poslati do izbornog dana. Zbog svega, samo je 25 posto ranih glasova prebrojano.
Bajdenova uporišta u ovoj državi su Pitsburg i Filadelfija, ali je Tramp vodio žestoku kampanju u Pensilvaniji podilazeći radničkoj klasi i ruralnim biračima.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: