Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs; EPA-EFE/MASSIMO PERCOSSI; TANJUG/ JADRANKA ILIĆ

Politička klackalica je, čini se, tek počela u Crnoj Gori, nakon vanrednih parlamentarnih izbora koji su održani u nedelju 11. juna. Iako formalno pobednik, Pokret Evropa sad (PES) Milojka Spajića nema potrebnu većinu za formiranje vlasti, a pred političkim partijama u ovoj zemlji sada su tri opcije, od kojih jedna podrazumeva i ponovni izlazak na birališta. Ovakav scenario, ocenjuju sagovornici Nova.rs, najviše odgovara aktuelnom premijeru u tehničkom mandatu Dritanu Abazoviću, koji je istovremeno i "tas na vagi" i "nepoželjan koalicioni partner" - uz impulse koji stižu iz Beograda.

Prema zvaničnim informacijama Državne izborne komisije (DIK) najviše mandata osvojio je Pokret Evropa sad (PES) – 24. Tri mandata manje ima lista oko Demokratske partije socijalista (DPS). Trećeplasirana je koalicija „Za budućnost“ Crne Gore“ (ZBCG) koju predvodi jedan od lidera nekadašnjeg Demokratskog fronta (DF) Milan Knežević, sa 13 mandata.

Milojko Spajić Foto: TANJUG/ MEDIABIRO

Zatim sledi koalicija lidera Demokrata Alekse Bečića i Građanskog pokreta URA Dritana Abazovića sa 11 mandata.

Foto:Koalicija za 21

Od ostalih političkih opcija, koje nisu stranke nacionalnih manjina u parlament će ući još samo koalicija „Za tebe – SNP i Demos“, sa dva mandata.

Na posletku, tu su i partije nacuonalnih manjina – Bošnjačka stranka (BS) sa šest mandata, Albanski forum sa dva i Albanska alijansa i Hrvatska građanska inicijativa (HGI) sa po jednim mandatom.

S kim može PES?

Priliku da prvi formira vladu verovatno će imati lider PES-a Milojko Spajić. On je već naglasio da neće sarađivati sa DPS-om i pokretom URA, ali sagovornici portala Nova  kažu da to nije nemoguć scenario.

Milojko Spajić Foto: REUTERS/Stevo Vasiljevic

„Skoro da smo došli u fazu demokratskog tranzicionog razvoja u kojoj svako može sa svakim, tako da ja ne bih isključio nijednu opciju, čak ni onu koja je u ovom trenutku samo teorijski moguća, a praktično najmanje verovatna – da DPS i DF sa manjinama naprave vladu. Čak je i ta opcija na stolu. Tako da ne vidim da je bilo ko unapred diskvalifikovan, iako i dalje postoji ta rezerva zapadnih partnera Crne Gore prema ex DF-u, tačnije prema Andriji Mandiću i Milanu Kneževiću. Tako da biće zanimljivo, ali naravno, zbog brojnih razloga i razlika i animoziteta koji vlada među partijskim liderima, biće vrlo teško doći do te vlade“, smatra jedan od osnivača „Vijesti“ Željko Ivanović.

On ističe da je sada ključno pitanje da li će vlada biti formirana ili će Crna Gora, ipak, na nove izbore. Situacije će umnogome zavisiti od rešenja previranja unutar samog PES-a, ocenuje naš sagovornik.

„Kad bismo gledali šta je sve Spajić izjavljivao i šta izjavljuje onda možemo da zaključimo da on deluje prilično politički naivno, da ne kažem neozbiljno. Dakle, to ništa ne znači. Prvo bi trebalo sačekati taj rasplet situacije u Evropi sad i to će praktično determinisati dalji razvoj situacije. Veliko pitanje je, posle ovog neuspeha u suštini Evrope sad i toga što nisu uspeli ni da budu pojedinačno najjača partija, jer su izjednačeni sa DPS-om. Od toga zavisi sa kim će se pregovarati i da li će se uopšte pregovarati ili će se ići na nove izbore. Jer, ukoliko se dogodi raspeće između Milatovića i Spajića onda će se morati ponovo na izbore“, ističe Ivanović.

Željko Ivanović
Željko Ivanović Foto: Savo Prelević/Vijesti

Tri rešenja za Crnu Goru

Politička analitičarka Daliborka Uljarević kaže da postoje tri rešenja za izlazak iz političke krize – velika koalicija PES-a, DPS-a, manjina i Demokrata, koalicija PES-a, Demokrata, pokreta URA i nekadašnjeg DF-a i na kraju – novi vanredni izbori.

Daliborka Uljarevic
Daliborka Uljarević Foto:N1

„Velika koalicija bi neizostavno uključivala PES, tu bi mogao da bude DPS, manjinske partije i moguće Demokrate ukoliko ne budu bile sa pokretom URA, koji je nepoželjan partner mnogima u ovoj konsilaciji odnosa. U brojčanom smislu, to bi bila više nego stabilna vlada koja bi mogla da u naredne četiti godine ostvari određene rezultate. Druga opcija je da PES uđe u pregovore „postavgustovskom“ većinom koja uključuje koaliciju Demokrata i URA i ono što je nekada bila okosnica DF-a“, kaže Uljarević za Nova.rs.

Pročitajte još:

Treća opcija je odlazak na nove vanredne parlamentarne izbore, što, prema mišljenju političke analitičarke, najviše pogoduje trenutnoj vladi u tehničkom mandatu, jer joj to produžava trajanje za nekoliko meseci.

„Novi parlamentarni izbori nisu u interesu PES-a. Oni već imaju tendenciju pada, na ovim izborima su osvojili manje glasova nego što je osvojio Jakov Milatović u prvom krugu predsedničkih izbora. Činjenica je da je URA jedan od najnepoželjnijih partera, posebno ako u obzir uzmemo aferu Do Kvon, koju je lider te partije otvorio neposredno pred izbore apsolutno zloupotrebljavajuči sve institucije sistema, svesno uticavši na sužavanje mogućnosti formiranja stabilne vlade nakon izbora. To je zbog toga što Abazoviću odgovara da ova vlada u tehničkom mandatu traje. Isto verujem da je to bio deo impulsa koji je Abazović dobio iz Beograda, konkretnije od Vučića, jer njemu ne odgovara da su u Crnoj Gori formira stabilna vlada koja bi otpočela proces pridruživanja EU i time smanjila njegove zone uticaja u Crnoj Gori“, zaključuje ona.

BONUS VIDEO Crna Gora bira novi parlament