Klimatske promene izazvale su ekstremno vreme i rekordnu toplotu 2024. godine, upozorila je danas Svetska meteorološka organizacija UN (SMO), pozivajući svet da se odrekne "puta u propast".
Klimatske promene izazvale su ekstremno vreme i rekordnu toplotu 2024. godine, upozorila je danas Svetska meteorološka organizacija UN (SMO), pozivajući svet da se odrekne „puta u propast“.
Očekuje se da će odlazeća godina biti najtoplija u istoriji, saopštio je SMO.
Isporučujući svoju godišnju novogodišnju poruku, generalni sekretar UN, Antonio Gutereš, rekao je da se 10 najtoplijih godina u istoriji dogodilo u protekloj deceniji, uključujući 2024.
„Mogu zvanično da prijavim da smo upravo izdržali deceniju smrtonosne vrućine. Prvih 10 najtoplijih godina zabeleženo je u poslednjih 10 godina, uključujući 2024″, rekao je on.
Istovremeno, emisije gasova staklene bašte dostigle su nove rekorde.
„Klimatske promene se dešavaju pred našim očima skoro svakodnevno u vidu povećane učestalosti i uticaja ekstremnih vremenskih prilika“, rekla je generalna sekretarka SMO Selest Saulo.
Prema njenim rečima, ove godine su bile rekordne padavine i poplave, a mnogim zemljama je stradao veliki broj ljudi.
„Tropski cikloni izazvali su ogromne ljudske i ekonomske štete, poslednji put u francuskom prekomorskom departmanu Majot u Indijskom okeanu“, navela je agencija UN.
Dodala je da su intenzivne vrućine pogodile desetine zemalja, a temperature su u nekoliko navrata prelazile 50 stepeni Celzijusa. Šumski požari su prouzrokovali štetu.
Dugoročni cilj Pariskog sporazuma o klimi iz 2015. bio je ograničavanje globalnog zagrevanja i održavanje povećanja globalne prosečne temperature na znatno ispod dva stepena Celzijusa, a poželjno je da ne prelazi 1,5 stepen.
U novembru, SMO je saopštila da je prosečna temperatura vazduha na površini između januara i septembra bila 1,54 stepena iznad predindustrijskog proseka izmerenog između 1850. i 1900. godine.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare