Foto: Nova.rs, Shutterstock, N1

U Srbiji je juče počela nedelja štednje, a prema zvaničnim podacima trenutno je u bankama više od 14 milijardi evra ušteđevine građana Srbije. Međutim, izgleda da vrlo mali deo tog novca pripada srpskim političarima. Ako im je za verovati, za štednju im ne ostaje gotovo ništa ili nešto malo… Iako imaju plate koje su i dva puta veće od prosečne.

Poslednjih nedelja dobar deo građana zabolela je glava od informacije da su porasle kamatne stope i euribor, a time i njihove rate kredita. Nekima su porasle i za 80 evra u odnosu na iznos koji su plaćali pre samo šest meseci.

Na prosečnu platu od oko 70.000 dinara, koju i ne prima većina u ovoj zemlji, to je ozbiljan udarac za kućni budžet. Bes građana se nekako po automatizmu obrušava na političare, čije su plate izvesno veće.

Foto: Shutterstock

Poslaničke se kreću od oko 100.000 pa naviše, a pojedini parlamentarci imaju i dodatna primanja, zahvaljući članstvu u upravnim i nadzornim odborima.

Pitali smo političare da li i njih muče slični problemi, štede li, u kojoj valuti i da li imaju muku sa otplatom kredita.

Radomir Lazović, šef poslaničkog kluba Zeleno – levi blok, kaže za “Novu” da sa ovako velikim troškovima života ne vidi kako građani mogu nešto da uštede, a i on lično, kako ističe, nema prostor za uštedu.

Foto: Printscreen Tanjug/video

“Nemam kredit, a stambeno sam situiran zahvaljujući roditeljima koji su mi ostavili stan u nasledstvo. Pitanje je ko uopšte sada može da odvoji od svoje plate i plaća ratu za kredit, kada su cene kvadrata ovoliko skupe. Za koga se prave stanovi ako prosečna porodica od prosečne plate ne može sebi da priušti da uzme kredit i kupi nekretninu”, navodi Lazović i dodaje da poslanički klub koji predvodi priprema set zakona i mera kojima žele da stanovanje priušte za obične ljude, “a ne da pravo na stan bude privilegija bogatih”.

Da nije vreme za štednju kaže i Boško Obradović, šef poslaničkog kluba Patriotskog bloka i lider Dveri. On za naš list navodi da ga supruga stalno podseća na značaj štednje.

Foto: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIC/ nr

“Ali nije lako sve uklopiti, posebno kada imate sedmočlanu porodicu, odnosno brinete o petoro dece, četiri studenta i jednom gimnazijalcu. Prošle godine sam uspeo da se izvučem iz bankarskog ropstva posle 15 godina, tj. otplatio sam poslednju ratu kredita za stan koji imam u Čačku. Drugih kredita trenutno nemam”, ističe Obradović.

Ništa ne može da uštedi ni Aleksandar Čotrić, poslanik sa liste Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve i funkcioner SPO.

“Poslednjih 10 godina nisam u mogućnosti da bilo šta uštedim. Plata mi je taman dovoljna da platim račune, hranu i higijenu, kulturne sadržaje. Ne ostaje mi nijedan jedini dinar da bilo šta uštedim”, tvrdi Čotrić.

On dodaje da nema nijedan kredit i da nekad kupuje na rate.

“Nemam nijedan kredit, pa nemam problem sa kamatama. Eventualno nekad iskoristim mogućnost da nešto platim na rate i to su obično u pitanju tehnički aparati. Tu prodavac i banka ne zaračunavaju kamatu”, kaže Čotrić.

Da ga muče isti problemi kao i sve građane, kaže i Zoran Lutovac, potpredsednik Skupštine Srbije i lider DS. On za “Novu” navodi da nema kredit i da štedi u evrima.

Foto: FoNet/Zoran Mrđa

Ni njegova stranačka koleginica Dragana Rakić takođe nije kreditno zadužena.

“U prošlosti sam uzimala kredite, ali sam ih sve isplatila. Imala sam zajam za auto, isplatila sam ga pre dve tri godine. Trenutno nemam ratu i jako sam srećna zbog toga. Nisam u dužničkom ropstvu”, kaže Rakić za naš list.

Jelena Milošević, poslanica Stranke slobode i pravde, kaže da živi kao i svaki prosečan građanin Srbije, te da za štednju ne ostaje ništa.

Jelena Milošević Foto:Miljana Isailović/Nova.rs

“Nemam kredit, ali me sva poskupljenja vrlo dotiče. Imam dete koje je školarac i sve troškove kao i druge prosečne porodice u Srbiji. Čekamo platu svakog 5. i 20. u mesecu i one odu na redovne troškove, račune, hranu, vannastavne aktivnosti za dete”, ističe Milošević u izjavi za “Novu”.

Sa druge strane, Toma Fila, advokat i član Predsedništva SPS, ali i odbornik u Skupštini grada, jedan je od retkih koji od ušteđevine živi.

Toma Fila
Toma Fila Foto:BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

“Nikad u životu nisam uzeo kredit. Moj otac je meni obezbedio stan. Živim od ušteđevine. Trenutno ne radim ništa. Živimo od ušteđevine i penzije. Ne štedimo, jer nemamo zbog čega”, zaključuje Fila.

BONUS VIDEO: Skočio euribor – skočiće i rate vaših kredita

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar