Srbija Evropska unija Foto:EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

U nacrtu zaključaka Evropskog saveta koji bi trebalo da bude usvojen na sutrašnjem samitu lidera Evropske unije u Briselu, a u koji je N1 imao uvid, Srbija se poziva da pokaže snažnu političku volju i doslednost u sprovođenju reformi povezanih sa EU. Savet podseća da će napredak Srbije u oblasti vladavine prava i normalizacije odnosa s Kosovom nastaviti da određuje ukupnu dinamiku pregovora o pristupanju.

Podsetimo, Srbija još nije otvorila Klaster 3 u pristupnim pregovorima sa EU. Predstavnici mađarskog predsedavanja Unijom nedavno su uputili pismo Srbiji u kome se od zemlje traži da pripremi svoju pregovaračku poziciju za otvaranje pomenutog klastera.

Prema nekim najavama iz diplomatskih izvora, EU bi mogla da se vrati na temu otvaranja Klastera 3 već u januaru ili februaru, ali se od Srbije očekuje da navede spisak koraka koje će učiniti kako bi ceo klaster bio otvoren, a koji se pre svega odnosi na jačanje vladavine prava, piše N1.

Očekivanja Unije od Srbije najbolje se oslikavaju u nacrtu zaključaka Evropskog saveta koji bi trebalo da bude sutra usvojen na samitu lidera Unije u Briselu, a u koje je N1 imao uvid.

U nacrtima zaključaka se navodi da Savet pozdravlja činjenicu da je Srbija reafirmisala evropske integracije kao svoj strateški cilj, ali da istovremeno naglašava važnost da Srbija pokaže snažnu političku volju i doslednost u sprovođenju reformi povezanih sa EU, kao i da objektivno i nedvosmisleno komunicira o EU.

„Savet pozdravlja ukupni napredak postignut u pregovorima o pristupanju, s otvaranjem 22 od ukupno 35 poglavlja i privremenim zatvaranjem 2 poglavlja. Savet podseća da će napredak Srbije u oblasti vladavine prava i normalizacije odnosa s Kosovom nastaviti da određuje ukupnu dinamiku pregovora o pristupanju“, poručuje se u zaključcima Evropskog saveta.

Savet ohrabruje Srbiju da, kako se navodi, pokaže veću političku volju ubrzavanjem reformi i postizanjem konkretnih i opipljivih rezultata, posebno u ispunjavanju privremenih merila iz poglavlja o vladavini prava, 23 i 24.

„Savet uzima u obzir usvajanje nove strategije za borbu protiv korupcije i podzakonskih akata za sprovođenje ustavnih amandmana. Iako pozitivno ocenjuje određeni napredak u borbi protiv korupcije, Savet primećuje ograničen napredak u reformi pravosuđa i borbi protiv organizovanog kriminala i ponavlja potrebu za pojačanim naporima u ovim oblastima, uključujući uspostavljanje evidencije o efikasnim istragama, gonjenjima, pravosnažnim presudama, zamrzavanju i oduzimanju kriminalne imovine, uključujući na visokom nivou“, navodi se u dokumentu u koji je N1 imao uvid.

Nedostatak napretka u nezavisnosti medija

Savet ponavlja svoju zabrinutost zbog nedostatka napretka u poboljšanju slobode izražavanja i nezavisnosti medija i poziva Srbiju da sprovede usvojene zakone o medijima i osigura njihovo dalje usklađivanje sa pravnim tekovinama i standardima EU, kao i da aktivno radi na sprečavanju i rešavanju svih oblika dezinformacija i manipulacija informacijama u svim medijima. Savet takođe ohrabruje Srbiju da osigura povoljnije okruženje i jaču ulogu organizacija civilnog društva.

Srbija, prema preporukama Evropskog saveta, treba da nastavi da obraća posebnu pažnju na puno poštovanje osnovnih prava, uključujući zaštitu najranjivijih grupa, kao i na nediskriminatorno postupanje prema pripadnicima manjina širom zemlje.

Savet pozdravlja strateško partnerstvo u oblasti održivih sirovina

U pogledu ekonomskih kriterijuma, Savet pozdravlja dobar nivo pripremljenosti Srbije u razvoju funkcionalne tržišne ekonomije i ohrabruje Srbiju da nastavi s naporima na jačanju svoje sposobnosti za suočavanje s konkurentskim pritiscima i tržišnim silama u Uniji, kao i na sprovođenju potrebnih strukturnih reformi. Savet takođe pozdravlja pojačanu saradnju Srbije s EU, posebno strateško partnerstvo u oblasti održivih sirovina.

Savet priznaje procenu Komisije da Srbija održava svoj nivo pripremljenosti za otvaranje Klastera 3 (Konkurentnost i inkluzivni rast). Savet će se, kako se navodi, vratiti pitanju otvaranja Klastera 3 na osnovu značajnog daljeg napretka Srbije, posebno u skladu s oblastima vladavine prava i dijaloga sa Kosovom, u odnosu na procenu iz izveštaja o proširenju za 2024. godinu.

Izborni proces zahteva opipljiva poboljšanja

Savet u nacrtu zaključaka pozdravlja posvećenost Srbije brojnim regionalnim inicijativama saradnje i ohrabruje Srbiju da dodatno ojača dobrosusedske odnose i doprinese stabilnosti i pomirenju sa svim partnerima u regionu.

Savet, međutim, nastavlja da naglašava značaj regionalne saradnje u unutrašnjem rešavanju ratnih zločina, rešavanju preostalih slučajeva nestalih osoba i punoj saradnji s Međunarodnim mehanizmom za krivične tribunale. Ne sme biti podrške osuđenim ratnim zločincima niti veličanja ili negiranja njihovih zločina, podvlače iz Evropskog saveta, piše N1.

„Podsećajući da je pravilno funkcionisanje demokratskih institucija osnovni element procesa pristupanja EU, Savet beleži izveštaje Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) i Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) o izborima u decembru 2023. i junu 2024. godine. U svetlu ovih nalaza, izborni proces zahteva opipljiva poboljšanja i dalje reforme. Savet snažno ohrabruje Srbiju da adresira preporuke OEBS/ODIHR i tela Saveta Evrope, uključujući one koje se odnose na ključne aspekte izbornog procesa“, navodi se u nacrtu zaključaka.

Usklađivanje sa sankcijama Rusiji i Belorusiji pitanje od najvećeg prioriteta

Savet u nacrtima zaključaka pohvaljuje Srbiju za značajan doprinos upravljanju mešovitim migracionim tokovima prema EU i nastavlja da naglašava potrebu za daljim napretkom u procedurama azila i punom usklađenošću s viznom politikom EU.

PROČITAJTE JOŠ

Savet ponavlja svoja snažna očekivanja od Srbije da pojača napore ka punom usklađivanju s pozicijama i restriktivnim merama zajedničke spoljne i bezbednosne politike EU (CFSP), uključujući prema Rusiji i Belorusiji, kao pitanje od najvećeg prioriteta. Savet takođe poziva srpske vlasti da se uzdrže od akcija i izjava protivnih pozicijama EU u oblasti spoljne politike i drugih strateških pitanja.

Savet očekuje da Srbija postigne sporazum sa Kosovom o normalizaciji odnosa

Veliki deo nacrta zaključaka posvećen je dijalogu Srbije i Kosova. Dve strane, kako se navodi, moraju da nastave sa naporima ka smirivanju tenzija, uzdržavajući se od jednostranih i provokativnih akcija koje bi mogle dovesti do sukoba i nasilja, kao i da izbegavaju retoriku koja izaziva podele. Savet očekuje da Srbija i Kosovo pronađu održivo rešenje za situaciju na severu Kosova koje će garantovati bezbednost, sigurnost i participativnu demokratiju za sve građane, na koordinisan način. Savet podseća na obaveze Srbije da se pridržava sporazuma postignutih u okviru Dijaloga tokom zakonodavnog procesa.

Između ostalog se navodi da Savet ponavlja svoju snažnu osudu nasilnih dela koja su kosovski Srbi počinili protiv građana, pripadnika KFOR-a, organa reda i medija 29. maja 2023. godine, kao i nasilnog napada na kosovsku policiju 24. septembra 2023. na severu Kosova. Za nasilje ne postoji opravdanje. Savet ponavlja svoja očekivanja da Srbija u potpunosti sarađuje i preduzme sve potrebne mere kako bi uhapsila i hitno privela pravdi počinioce napada iz 2023. godine. Savet naglašava potrebu za punom odgovornošću i duboko žali što Srbija nije preduzela dovoljne mere u tom pogledu.

Savet uzima u obzir poziv Srbije iz septembra 2024. godine za učešće kosovskih Srba na budućim izborima na Kosovu i za njihovu reintegraciju u sve kosovske institucije koje su napustili 2022. godine. Savet ponavlja očekivanje da će njihova reintegracija biti pravovremena i brza, bez ikakvih preduslova od strane Srbije, u skladu sa sporazumima postignutim u okviru Dijaloga i uz puno poštovanje pravnog okvira Kosova.

Savet očekuje da Srbija učestvuje u Dijalogu uz posredovanje EU u dobroj veri i postigne sveobuhvatan, pravno obavezujući sporazum sa Kosovom o normalizaciji odnosa, u skladu sa međunarodnim pravom i pravnim tekovinama EU, bez daljeg odlaganja. Normalizacija odnosa i sprovođenje preuzetih obaveza u okviru Dijaloga ključni su uslovi na evropskom putu obe strane, koje rizikuju da izgube značajne mogućnosti u odsustvu napretka.

Savet pozdravlja činjenicu da su Srbija i Kosovo nedavno potvrdili svoju posvećenost procesu normalizacije odnosa i obećali konstruktivno angažovanje kako bi proces brzo napredovao. Takođe pozdravlja zaključenje komercijalnog sporazuma o snabdevanju električnom energijom na severu Kosova u decembru 2023. godine i međusobno priznavanje registarskih tablica u januaru 2024. godine.

Savet ponavlja da Sporazum o putu ka normalizaciji između Kosova i Srbije i njegov Aneks o implementaciji, usvojeni u februaru i martu 2023. godine, moraju biti u potpunosti poštovani i sprovedeni što je pre moguće, bez ikakvih preduslova, kao i sve obaveze preuzete u okviru Dijaloga uz posredovanje EU, koji vodi visoki predstavnik uz podršku specijalnog predstavnika EU. Ovo uključuje osnivanje Zajednice opština sa srpskom većinom na osnovu nacrta statuta koji je EU posrednik predstavio stranama. Očekuje se da Srbija započne priznavanje dokumenata i simbola Kosova u skladu sa Članom 1 Sporazuma o putu ka normalizaciji. Savet ponavlja da je status struktura i usluga koje podržava Srbija predviđeno da se reši u skladu sa sporazumima postignutim u okviru Dijaloga uz posredovanje EU i zakonima Kosova.

Savet podseća da su merila poglavlja 35 pregovora Srbije o pristupanju izmenjena kako bi odražavala obaveze Srbije navedene u Sporazumu o putu ka normalizaciji i njegovom Aneksu o implementaciji.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar