Aljbin Kurti i Aleksandar Vučić Foto:Shutterstock/Milos Miskov / AFP / Profimedia/Tanjug/AP Photo/Franc Zhurda

Dugoiščekivani sastanak Aleksandra Vučića i Aljbina Kurtija u Briselu 27. februara biće okončan potpisivanjem sporazuma dve strane ili krahom pregovora. Pred dve strane evropski posrednici postaviće papir koji bi bio puzla u slagalici zvanoj potpuna normalizacija odnosa Beograda i Prištine, ali pregovori neće biti nimalo laki. Kurti je već najavio da o ZSO neće želeti ni da razgovara, dok je za Beograd ova tačka Briselskog sporazuma osnova da se pregovara o francusko-nemačkom predlogu.

Šef evropske diplomatije Žozep Borelj pozvao je Vučića i Kurtija na sastanak u Brisel 27. februara. Pored odvojenih susreta Borelja i specijalnog predstavnika EU Miroslava Lajčaka, Kurti i Vučić će imati zajednički sastanak koji će potencijalno trajati celog dana. To je otvoreno izjavio i Borelj.

„Sastaću se sa njima dvojicom u Briselu 27. februara. Da, pozvao sam ih da dođu i vode celodnevne razgovore jer imamo predlog na stolu i nadam se da će biti u stanju da prihvate taj predlog kao put da normalizuju svoje odnose“, rekao je Borelj.

Aleksandar Vučić, Žozep Borelj Foto:FoNet/Instagram predsednika Srbije

Da susret neće biti „lak“ izjavio je i Vučić, koji je u više navrata ponovio da je sa Kurtijem nemoguće pregovarati. Sa druge strane, Kurti je već jasno postavio svoje linije – nema razgovora o ZSO.

Kurti je prištinskim medijima rekao da od posrednika u dijalogu Kosova i Srbije očekuje da se drži evropskog predloga i da se ne fokusira na, kako je naveo, interese jedne strane.

„Posle ponedeljka ćemo znati gde smo“, rekao je kosovski premijer i poručio da je izuzetno optimističan oko potpisivanja sporazuma dve strane do kraja godine.

Aljbin Kurti Foto:Tanjug/AP Photo/Franc Zhurda

„Mislim da će sledeći sastanak u Briselu pokazati čemu možemo da se nadamo ove godine. Optimista sam, veoma sam optimista da će se ove godine postići dogovor. Potrebno nam je značajno učešće međunarodne zajednice, ali Beograd mora da se distancira i od prošlosti, odnosno od Miloševića, i od sadašnjosti, odnosno od despotskog predsednika Putina“, rekao je Kurti.

Ni predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije imao previše optimizma u susret ovom sastanku.

Foto: Aleksandra Petrović/Nova.rs

„Nema sa Kurtijem razgovora, ja ću uvek da idem da razgovaram ali nema tu nikakvih razgovora“, rekao je Vučić.

Šta nas očekuje u Briselu 27. februara?

Kako saznaje Nova, na sastanku će biti predstavljen francusko-nemački predlog, sa svim dosadašnjim izmenama. Zemlje EU, koje stoje iza ovog “papira”, imale su u vidu i srpski non-pejper, čime su dopunjenje odredbe evropskog predloga koji je postao vodeći pregovarački okvir Beograda i Prištine.

Ovo bi bila prva faza sporazuma, nakon čega bi se potpisao sporazum o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa dve strane. U okviru pregovora biće razgovarano o položaju manjina, posebnog statusu Srpske pravoslavne crkve i drugim pitanjima koji “žuljaju” odnose dve strane.

Pročitajte još...

Kao i do sada, glavni kamen spoticanja u dogovoru dve strane je formiranje Zajednice srpskih opština. Iako je trebalo da se formira još Briselskim sporazumom 2013. godine, kosovska strana ne želi da realizuje ovu odredbu pre nego što dođe do potpune normalizacije odnosa Beograda i Prištine.

Iako su zapadni partneri u više navrata isticali da mora da se formira ZSO, na čemu naročito insistira SAD, Kurti ne preza od izjava kojima odbija da formira Zajednicu.

Kurti može da priča o svemu, osim o ZSO, spremaju mu se „mere“

Upravo je to Kurti i poručio evropskim zvaničnicima: na sastanku 27. februara spreman je da razgovara o svemu, osim o ZSO. Prema saznanjima Nove, Kurti je poručio da ZSO može biti tema tek nakon normalizacije odnosa.

Naši sagovornici dodaju da se upravo zbog „tvrdog“ stava Kurtija da ne formira ZSO, pripremaju mere kako bi se dodatno uticalo na njega da sprovede u delo ono što je potpisano.

Kada je reč o srpskoj strani, evropski zvaničnici praktično imaju dogovor sa predsednikom Aleksandrom Vučićem. Predsednik Srbije koristi činjenicu da je Kurti nekonstruktivan u pregovorima, ali šargarepu u vidu ekonomskih podsticaja i investicija od strane zapadnih firmi.

Ukoliko bude sve teklo po planu, te Beograd i Priština budu konstruktivne prilikom pregovora, već tokom proleća mogle bi da se obelodane imena firmi koje će investirati u Srbiji.

Bonus video: Stefan Slavković: ZSO je kamen temeljac i kamen spoticanja u pregovorima za Kosovo.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare