Foto: Vesna Lalić/Dragan Mujan/Nova.rs, Shuttesrtock

Ukoliko se Aleksandar Vučić bude držao date reči i SNS donese odluku o vanrednim izborima, verovatnije je da će oni biti održani u drugoj polovini septembra. Imajući u vidu da će tokom leta veliki broj građana biti van zemlje i da naprednjaci praktikuju kraće kampanje, najlogičnije bi bilo da izbori budu raspisani sredinom avgusta. Samo jednom su u poslednje 23 godine održani izbori na jesen i to oni 24. septembra 2000, kada je pao Slobodan Milošević.

Predsednik Srbije i SNS Aleksandar Vučić izjavio je da će na velikom skupu, 26. maja, obavestiti narod o izlasku na izbore. On je naveo da to znači da će izbori biti najkasnije u septembru.

„Za izbore ste? 26. obaveštavam narod, idemo na izbore. To znači – izbori najkasnije u septembru“, rekao je Vučić.

Za srpske političke prilike takav potez Vučića bio bi neuobičajen. To bi bio tek drugi put od 2000. da izbori budu zakazani na jesen. Prvi put to se dogodilo 24. septembra, kada je srušen Slobodan Milošević, a teoretski, taj datum i sada dolazi u obzir, budući da pada u nedelju.

Bojan Klačar, izvršni direktor Cesida, navodi za Nova.rs da je septembar atipičan mesec za izbore. Tada, kako dodaje, ljudi dolaze sa letovanja i odmora, a dobar deo kampanje prođe bez velikog broja građana u zemlji.

Foto:Nemanja Jovanović

“Građani nisu toliko ni politički ni društveno angažovani dok su na odmoru. Udarne šeme na televizijama prave se od oktobra, a pre toga konzumacija medija je manja. Takođe, ključni televizijski formati ne postoje tokom leta. Sve televizije su bez debatnih programa, tok šou emisija…, a ostaje samo čista informativa”, kaže Klačar.

On smatra da izbori neće biti u prvoj nedelji septembra, te da je logičnije budu u drugoj polovini, a da u avgustu bude završen proceduralni deo za raspisivanje izbora. Po zakonu kampanja može da traje od 45 do 60 dana.

“Iskustvo pokazuje da Srpska napredna stranka ide na kraće kampanje, koje traju od 45 do 48 dana. To je zato što dosta kampanjskih stvari urade pre oficijalnog raspisivanja izbora. SNS jedina ima resurse da intenzivno komunicira sa biračima, organizuje skupove, pa u tih 45 dana jedina ima resurse da kampanju brzo sprovede i da se koncentriše na poruke, spotove i tribine”, zaključuje Klačar.

Koji će izbori biti održani?

Vučić nije otkrio koji će izbori na jesen biti održani. Jasno je da govorio o parlamentarnim, kao i da je posle niza gafova i afera u kojima se našao Aleksandar Šapić sazrela situacija i za beogradske izbore.

Klačar smatra da će u isto vreme biti teško da organizuju i lokalne izbore, koji bi zajedno sa pokrajinskim, u redovnom terminu trebalo da budu održani na proleće.

Aleksandar Vučić i Ana Brnabić Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

“Meni je od početka bilo logičnije da svi izbori budu zakazani za početak sledeće godine, jer tada svi izvori mogu biti održani u istom danu. Ako se izbori organizuju u septembru, moguće je organizovati parlmentarne, moguće beogradske, pa i pokrajinske, ali je vrlo teško organizovati lokalne, jer bi to značilo podnošenje ostavki više od 100 gradonačelnika i predsednika i opština i sve bi proceduralno bilo teško završiti do septembra ove godine”, kaže naš sagovornik.

Raspuštanje Skupštine ili ostavka Vlade

Samo raspisivanje izbora može da se ostvari na dva načina – prvi je da Vlada pošalje obrazloženi predlog predsedniku države o raspuštanju Narodne skupštine, a zatim je predsednik raspušta, nakon čega izbori moraju da budu raspisani u roku od 60 dana. Ova opcija je jednostavnija i primenjena je za prošlogodišnje izbore.

“Drugi način je da premijerka podnese ostavku na mestu premijera Skupštini, obaveštava javnost, Skupština to mora da konstatuje na sledećoj sednici. U tom slučaju postoji i međukorak – rok od 30 dana za novu većinu. Ako za to vreme ne može da se nađe nova većina predsednik raspisuje izbore”, navodi Klačar.

BONUS VIDEO Vučić: Na izbore idemo u septembru, o tome ću obavestiti narod 26. maja

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar