Ana Brnabić i Aleksandar Vučić Foto:TANJUG/ DIMITRIJE NIKOLIĆ

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je moguće da će se sastati sa predsednikom Hrvatske Zoranom Milanovićem, u okviru samita Brdo - Brinoni.

„Ukoliko se uklope svi datumi, moguće je“, rekao je danas Vučicć novinarima u Nišu, upitan da li će se sastati sa Milanovićem u Sloveniji.

Hrvatski Večernji list piše danas da će se predsednici Srbije i Hrvatske možda sastati na tom samitu, pozivajući se na izvor u kabinetu Milanovića.

Bio bi to prvi susret Vučića i Milanovića, od njegovog izbora za predsednika Hrvatske.

Uveren sam da Lavrov dolazi sa prijateljskim porukama

Vučić je istakao da je uveren, kako kaže, da ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov u posetu našoj zemlji dolazi sa prijateljskim rečima i porukama.

Lavrov će u poseti Srbiji boraviti 18. i 19. juna.

“Ja ću se 18. juna sresti s Lavrovim i čuti šta je to što misli. Uveren sam da dolazi sa prijateljskim pobudama, rečima i porukama”, rekao je Vučić novinarima u Nišu.

Vučić je naveo da su Srbija i Rusija iskreni prijatelji i da “veruje u takve rezulatate”. #related-news_0

Novinari su ga, inače, pitali da li je tačno da Lavrov dolazi sa porukom Vladimira Putina da za Kosovo nema rešenja bez Srbije.

O Kumanovskom sporazumu: Lako je biti general posle bitke

Na 21. godišnjicu od potpisivanja sporazuma kojim je okončano bombardovanje SR Jugoslavije, a upitan da li bi Srbija bolje prošla da je prihvatila paket iz Rambujea, Vučić kaže da je lako biti general posle bitke, jer tad svi sve znaju.

„Nagledao sam se stručnjaka koji bi uradili drugačije, a da je bilo ko pokušao da prihvati paket iz Rambujea, bio bi proglašen, kako mi to Srbi kažemo, za najgoreg izdajnika“, rekao je Vučić.

Rekao je da je tada Srbija bila u situaciji u kojoj je, šta god da je urađeno, bila kriva i mogla samo da izgubi.

„Mislim da je mogla i morala da bude mudrija srpska poliika da bude izgubljeno manje srpskih života, a da snažnijom političkom pozicijom u svetu obezbedimo nešto bolje uslove za očuvanje mira“, rekao je Vučić.

Kaže, međutim, da je i njemu sada lako da govori iz ovog ugla, navodeći da je ulagao mnogo rada i truda da Srbiju dovede u poziciju da može tako da govori.

„Dobro je da pravimo analize, ali je važno da gledamo u budućnost, da čuvamo mir i stabilnost i sigurnost za naše građane“, rekao je Vučić.

On je rekao da je pred Beogradom ne laka borba u mesecima koji dolaze, ali da ni drugoj strani neće biti jednostavno, kao što su mislili da će biti pre sedam ili osam godina.

Vojnotehnički sporazum u Kumanovu potpisan je 9. juna 1999. godine na vojnom aerodromu kod Kumanova.

Nakon potpisivanja sporazuma prekinuto je bombardovanje SR Jugoslavije, koje je trajalo 78 dana.

Dokument je, između ostalog, predviđao povlačenje vojske i policije s Kosova, a dan kasnije Savet bezbednosti UN usvojio je Rezoluciju 1244.

Da se ja ne petljam u odnose SAD i Nemačke…

Upitan za nameru Donalda Trampa da povuče deo američkih trupa iz Nemačke i da li bi to moglo da ima posledice po odnose SAD i Evrope Vučić je rekao „mali smo mi, da se ja ne petljam u to“.

„Mislim da su u pitanju odnosi SAD i Nemačke, mi smo mali da se ja ne petljam u to. Ali, to je jedna od stvari koja proizilazi iz zategnutih, bolje rečeno, drugačijih političkih odnosa, posebno u poslednje dve, a možda i tri godine“, rekao je Vučić u Nišu.

Prema izveštajima „Vašington posta“ i „Vol strit džurnala“, Trump je potpisao plan za smanjenje ukupnog broja vojnika stacioniranih u Nemačkoj sa 34.500 na ne više od 25.000.

Vučić: Tražićemo sredstva za brzu prugu do Niša

Želja nam je da pokušamo da pronađemo finansijska sredstva za brzu prugu od Beograda do Niša, rekao je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

To bi, kaže, značilo da imamo brzu prugu od Subotice do Niša, što bi bilo od ogromnog značaja.

Vučić je podsetio i da se radi rekonstrukcija pruge Niš – Dimitrovgrad.

“Sa svim tim bismo dramatično ubrzali prevoz i do Sofije i do Istanbula”, primetio je Vučić u obraćanju na otvaranju Naučno-tehnološkog parka u Nišu.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare