Miloš Vučević Foto:EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da ne vidi kako su predlozi zakona (kojim je Kosovo proglašeno područjem posebne socijalne zaštite, kao i zakona o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Kosova), u suprotnosti sa dijalogom Beograda i Prištine.

Nakon što je primio izveštaj Evropske komisije, Vučević je odgovarao na pitanje novinara o tome da Evropska unija smatra da su ovim zakonima prekršeni sporazumi, i istakao da ne vidi šta je u suprotnosti sa dijalogom i sporazumima koji su postignuti u direktnim razgovorima.

Istakao je da je veći problem što posle više od 11 godina nije ispunjen deo Briselskog sporazuma o formiranju Zajednice srpskih opština, iako je EU bila garant tog sporazuma.

„Ne znam šta je suprotno dogovoru ako Srbija kaže da će pomagati socijalno ugroženo stanovništvo i da će procesuirati krivična dela učinjena na Kosovu od 2008. godine, a nisu ih procesuirale ni prištinske ni međunarodne institucije. Mi ne možemo da budemo nemi i slepi na ono što se dešava našem stanovništvu“, rekao je Vučević.

On je pitao da li je kršenje sporazuma i zabrana upotrebe dinara ili Pošte, ili činjenica da se čovek koji pucao na dečake na Badnji dan brani sa slobode.

Vučević je rekao da su ti zakoni najavljeni i da su upućeni Skupštini Srbije.

Direktor Kancelarija za Kosovo i Metohiju Petar Petković saopštio je ranije danas da je od dolaska kosovskog premijera Aljbina Kurtija na vlast zabeleženo 555 etnički motivisanih incidenata i ocenio da su izostale akcije misije Evropske unije (Euleks) na zaštiti Srba.

On je naveo da zakoni koje donosi zvanični Beograd kao vid podrške srpskom narodu na Kosovu nemaju nikakve veze sa obavezama iz Briselskog dijaloga, već su, kako je rekao, direktna posledica i reakcija na ugnjetavanje Srba od strane prištinskih vlasti.

***

BONUS VIDEO – Šta srbi na Kosovu imaju od proglašavanja područjem od posebne socijalne zaštite?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare