Nakon što je Bogdan Tatić, predsednik Demokratske stranke na Vračaru, pozvao stranke Dosta je bilo, Dveri i Narodnu da formiraju skupštinsku većinu na Vračaru, oglasila se i Narodna stranka. Oni su na društvenoj mreži Fejsbuk napisali da neće ići u koaliciju na ovoj beogradskoj opštini s onima koji su krunili njihovu stranku i pokušali da je unište u dva navrata.

„Opštinski odbor Vračar Narodne stranke neće trčati u koalicione razgovore sa onima koji su Narodnu stranku krunili iznutra i pokušali da je unište u dva navrata. Vlast nije najbitnija stvar i nećemo ulaziti u dogovore sa ličnostima koje su protivnici državnog suvereniteta i koji su svesno radili na preuzimanju infrastrukture Narodne stranke, izigravajući poverenje koje su nezasluženo dobili. Napominjmo još jednom, ključ za pobedu je kod nas“, poručili su iz Narodne stranke.

Kako je juče objavio nedeljnik Vreme, Zeleni pokret Vračar demantovao je nosioca liste Za zeleni Beograd dr Dejana Žujovića i najavio formiranje vlasti sa SNS-om.

Kandidat za gradonačelnika koalicije Biramo borbu Dobrica Veselinović izjavio je u noći izbora da je opozicija na pragu formiranja vlasti u opstini Vračar. Nade da je to zaista moguće podgrejala je izjava nosioca liste Za zeleni Beograd dr Dejana Žujovića koji je poručio da neće biti saradnje s naprednjacima u opštinskom parlamentu na Vračaru.

Međutim, ispostavilo se da je lista Zeleni pokret Vračar, za koju se verovalo da je deo Žujovićevog pokreta, autonomna u donošenju odluke s kim će u vlast na Vračaru. Prvi na listi Zeleni pokret Vračar Vladimir Kljajić potvrdio je u izjavi za ovaj nedeljnik podršku svojim dosadašnjim partnerima iz Srpske napredne stranke. Kljajić se ogradio od Žujovića istakavši da Zeleni pokret Vračar nema „formalne veze sa Žujovićem“.

„Iako smo imali saradnju sa izbornom listom za zeleni Beograd dr Dejana Žujovića, želim da naglasim da nemamo formalnu saradnju s ovim pokretom. Žujović nije bio prihvatljiv našim članovima, pre svega zbog svojih navika koje ne odslikavaju ideje u koje verujemo“, istakao je u pisanoj izjavi Kljajić za Vreme.

Uz podršku svojih „starih“ partnera, Zelenog pokreta Vračar i Društva za ulepšavanje Vračara, izgleda da će naprednjaci uspeti da obezbede podršku za formiranje vlasti na Vračaru, piše Vreme.

To potvrđuje i izjava Aleksandra Ilića, nosioca izborne liste Vračar Vračarcima – Društvo za ulepšavanje Vračara, koji je istakao da „ne želi da Vračar bude izolovan od drugih nivoa vlasti i da služi za političko potkusurivanje vlasti i opozicije“.

PROČITAJTE JOŠ:

„Imali smo u prošlom sazivu Skupštine dobru saradnju s rukovodstvom opštine Vračar i verujem da ćemo je nastaviti u narednom periodu“, rekao je Ilić za Vreme.

S podrškom ova dva lokalna pokreta Srpska napredna stranka imaće 34 odbornika od ukupno 63 u Skupštini opštine Vračar. Ako se tome pridoda i manjinska ruska lista „Mi smo Vračar“, koja se smatra fantomskom listom SNS, a koja je ušla u parlament s jednim odbornikom, onda je jasno da će naprednjaci imati većinu na Vračaru.

Prema preliminarnim rezultatima izbora u opštini Vračar na osnovu 100 odsto obrađenih biračkih mesta, lista „Biramo Vračar“ osvojila je 28 mandata, dok će koalicija okupljena oko Srpske napredne stranke imati 25 mesta u opštinskom parlamentu.

Po dva mandata pripašće koaliciji Narodne stranke i Dveri, stranci Dosta je bilo, grupi građana „Vračar Vračarcima“ i listi „Zeleni pokret Vračar“. Po jedan odbornički mandat imaće koalicija manjinskih stranaka pod nazivom „Snaga“ i takođe manjinska Evropska zelena partija, koja je nastupila na listi pod nazivom „Mi smo Vračar“.

Izgleda da je odbacivanje liste Sava Manojlovića bilo ključno za održavanje kontinuiteta vlasti SNS-a na Vračaru.

Ako analiziramo rezultate glasanja za Skupštinu Grada Beograda na Vračaru, gde su liste Biramo borbu (23 odsto) i Kreni promeni (25 odsto) osvojile 48 odsto glasova, uz listu Branimira Nestorovića koja je osvojila 7 odsto glasova, dolazi se do zaključka da su ove tri liste na Vračaru na lokalnim izborima mogle da imaju čak 55 odsto podrške.

Umesto toga imaju 42 odsto podrške, dok se preostalih 13 odsto prelilo najvećim delom na lokalne liste koje će, kako stvari stoje, pružiti podršku SNS-u za formiranje vlasti u ovoj opštini.

BONUS VIDEO

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare