Vojin Rakić Foto: N1
Vojin Rakić Foto: N1

Reakcija Agencija za sprečavanje korupcije na vest, objavljenu u medijima, da je njen direktor krivično prijavljen za falsifikovanje dokumenata, zloupotrebu službenog položaja i nesavesan rad u službi, dosta je zanimljiva. Naime, Agencija ni ne pokušava da opovrgne dokaze da su izvršena navedena krivična dela, već preti. I to preti prof. dr Vojinu Rakiću, predsedniku Pokreta „Novi 6, oktobar“, da će "odgovarati"za lažno prijavljivanje.

Autori teksta: Prof. dr Vojin Rakić, redovni profesor i prof. dr Aleksandar Fatić, redovni profesor

Ta pretnja je naravno pravni nonsens. Navedimo samo jedan od više razloga. Vojin Rakić je dao direktoru Agencije, Sikimiću, rok da opovrgne tvrdnju da nije falsifikovao dokumenta (2 priloga). Simikić to nije ni pokušao, što već jasno pokazuje da nije u pitanju nikakvo „lažno prijavljivanje“. Ako je u pitanju pogrešna pretpostavka, neosnovana sumnja, Sikimić je mogao da je demantuje. Ali nije.

Pročitajte još...

No, kao kadar SNS-a, kao u medijima apostrofirani član izborne komisije SNS-a u Zemunu i vršilac mnoštva drugih funkcija i delatnosti u SNS-u, kao posetilac Jovanjice, te kao čovek sa mnoštvom drugih preporuka koje mu obogaćuju uzornu biografiju, on može da pokuša da dokaže ne samo lažno prijavljivanje, već i da na sudu dokazuje da je on u stvari vrsta svemirskog broda ili podmornice. I ne samo to – sud mu može dati za pravo.
U ovoj zemlji, kako to više puta reče sudija Miodrag Majić, sud ne postoji. Postoji fikcija suda. Odluke koje sudovi donose podsećaju na izjave Sime Spasića ili Luke Kebare. One liče na sve samo ne na sud i na pravo.

Ovaj slučaj pak otkriva jednu strašnu simboliku: posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu podnosi se krivična prijava protiv direktora Agencije za sprečavane korupcije.

Osim u medijima obelodanjenih kontroverzi vezanih za Sikimićevo postavljenje na položaj direktora imenovane agencije, podsećamo da su u upravne organe Agencije izabrani politički podobni kadrovi.

U tom procesu postavljenja kadova se istakao šef kabineta Ane Brnabić, Miloš Popović, čije ime se osim za SNS-ovsku kadrovsku politiku u Agenciji (zbog čega ga je Poverenica za ravnopravnost označila kao „diskriminatora“), vezuje i za zapošljavanje njegove sestre (rođene) u srpskoj delegaciji u UNESKO sa preporukom da je „ekspert za luksuz“, ali i, na osnovu brojnih medijskih izveštaja, i za učešće u trgovini decom i starateljstvima.

Vreme je već odavno da se ovakav svet udalji sa pozicija odlučivanja, te da se za kriminal u koji je involviran procesuira.

Nedopustivo je da taj svet preti ljudima koji ih prijave za kriminal.

Taj svet je sve više zaposeo i najuglednije institucije, pa je manir organizovanog kriminala da probleme rešava pretnjama umesto dijalogom, preneo i na kontrolne agencije, i na delove Univerziteta, i na najviše organe izvršne vlasti.

Način ophođenja koji karakteriše taj svet koji je generisao SNS, i koji sve više liči na stadionske tribine, sve je bestidniji, i sve više zahteva radikalne postupke posle smene vlasti, o kojima smo pisali.

Taj svet se posebno loše oseća kada se pomenu dve stvari: neizlaženje na izbore i pokretanje političkih protesta protiv kriminala u vlasti, i uvođenje smrtne kazne kao elementa tranzicione pravde za političke i pravosudne zločine. Na te dve stvari, a posebno na ovu drugu, oni skidaju maske, i pokazuju svoja prava lica.

Način reagovanja Agencije i Sikimića na činjenicu da je jedan profesor univerziteta podneo krivičnu prijavu zbog sumnji u integritet baratanja dokumentima u toj agenciji, a nakon što je Agencija tog profesora, iz čistog mira, kontaktirala, u stvari je mikroslika opšteg načina na koji u Srbiji danas rade institucije.

One se služe pretnjama u ophođenju prema građanima, pa i prema profesorima univerziteta.

E, zato će tranziciona pravda morati da bude posebno oštra.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar