Vlasti u Srbiji se još ne izjašnjavaju o navodima da pojedine ruske firme registrovane u Srbiji zaobilaze međunarodne sankcije i u Rusiju izvoze robu koja se može koristiti u vojnoj industriji, javlja Radio Slobodna Evropa (RSE).
Na pitanja RSE nisu odgovorile institucije nadležne za izdavanje dozvola za izvoz takve robe.
Iz Sjedinjenih Država zvanično je već stiglo jedno upozorenje, kada je na listu sankcija stavljena jedna srpska kompanija, a lokalni mediji u Srbiji preneli su da to možda nije usamljen slučaj.
Portal Balkanska istraživačka mreža preneo je 5. avgusta da je firma GoodForwarding D.O.O, koja je registrovana u Beogradu kao firma koja se bavi trgovinom na veliko voćem i povrćem, tokom 2022. i 2023. godine u Rusiju izvozila robu dvostruke namene koja se može koristiti i u civilnoj i u vojnoj industriji.
Iz GoodForwarding su za RSE demantovali navode da izvoze robu koja se koristi u vojnoj industriji.
Evropska unija i Sjedinjene Države su uvele sankcije na izvoz robe dualne namene, kako bi odsekle Rusiju od tehnologije koju Kremlj upotrebljava u invaziji na Ukrajinu.
Ipak, Srbija, iako kandidat za članstvo u EU, nije se uskladila sa sankcijama Zapada protiv Rusije i nastavila je da održava odnose sa Moskvom.
Firma GoodForwarding D.O.O. registrovana je juna 2022. godine na adresi u Beogradu. Kao direktor firme, u zvaničnom registru Srbije, vodi se ruski državljanin Aleksej Moskovkin iz Sankt Peterburga.
Radio Slobodna Evropa nije uspeo da pronađe više javno dostupnih detalja o njemu.
Za ovo pravno lice, na sajtu Agencije za privredne registre (APR) nema objavljenog finansijskog izveštaja za 2022. godinu.
Prema javno dostupnim podacima na sajtu APR, GoodForwarding se bavi trgovinom na veliko voćem i povrćem.
Prema podacima sa Globusved.com, GoodForwarding je ove i prethodne godine izvezao statičke konvertore koji naizmeničnu struju pretvaraju u jednosmernu, punjače akumulatora, elektronska integrisana kola, uređaje za automatske mašine za obradu podataka, fotoosetljive poluprovodničke uređaje, navodi RSE.
Sve ove proizvode su službe Evropske komisije, u koordinaciji sa nadležnim organima u Sjedinjenim Državama i Velikoj Britaniji, identifikovale kao robu dvostruke namene i napredna tehnološa oruđa koji se koriste u ruskim vojnim sistemima na frontu u Ukrajini ili se koriste za razvoj, proizvodnju ili upotrebu tih ruskih vojnih sistema.
***
BONUS VIDEO – Srđan Cvijić iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku: Sklon sam da verujem navodima Rojtersa da Srbija izvozi oružje u Ukrajinu