Predstavnici opozicije su pred Narodnom skupštinom u proteklom periodu postavili dva zahteva - jedan je u vezi rudarenja litijuma u Srbiji, a drugi se tiče rasprave o aktuelnim dešavanjima na Kosovu i Metohiji. Nakon što je sednica o litijumu konačno zakazana za naredni ponedeljak, otvara se pitanje kada će tačno na red doći i zakazivanje zasedanja po pitanju Kosova. Prema rečima ovlašćenog predlagača ove sednice, predsednika Nove Demokratske stranke Srbije Miloša Jovanovića za naš portal, opozicija ne planira da odustane od zahteva za njeno održavanje.
Opozicioni poslanici su pre nešto manje od dve nedelje predali zahtev za sazivanje vanredne sednice o Kosovu, a Skupštini je predat i Predlog zakona o zastupanju i zaštiti državnih interesa Srbije na Kosovu čiji je ovlašćeni predlagač Miloš Jovanović iz Novog DSS. Tim predlogom se, između ostalog, predviđa da Vlada podnosi izveštaje Skupštini na svaka tri meseca o preduzetim merama, kao i da pred svake pregovore podnese predlog odluke Skupštini koji sadrži političku platformu.
Zahtev je podržalo svojim potpisima 90 poslanika, što je više od jedne trećine (84 poslanika) koliko je potrebno da bi se ispunio uslov za obavezno sazivanje sednice. Oni, takođe, u svom zahtevu traže da sednici prisustvuje i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Ovo nije jedini predlog o kojem su predstavnici opozicionih partija želeli da raspravljaju u Narodnoj skupštini. Zasebna sednica o zabrani iskopavanja litijuma i bora, koju je predložila opozicija, konačno će doći na red nakon nekoliko pokušaja njenog odlaganja.
Naime, predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić sazvala je prvu sednicu drugog redovnog zasedanja za ponedeljak, 7. oktobar, na čijem je dnevnom redu predlog zakona o zabrani iskopavanja litijuma i bora.
Sa druge strane, budući da je reč o jednoj od uzavrelih tema trenutno u Srbiji, jasno je da je pitanje zasedanja o situaciji na Kosovu i Metohiji od izuzetnog značaja. Zato je predsednik Novog DSS Miloš Jovanović, na pitanje Nove šta se dešava sa temom Kosova u Skupštini Srbije, rekao da će insistirati da ta tema postane deo dnevnog reda redovnog zasedanja.
On je kazao da će, međutim, Srpska napredna stranka pokušati da raspravu o Kosovu izbegne.
„Danas počinje redovno zasedanje i mi ćemo insistirati da se tačka dnevnog reda o našem predlogu zakona uvrsti u dnevni red redovnog zasedanja kao što je to učinjeno sa predlogom Zakona koji se tiče zabrane eksploatacije bora i litijuma. Jasno nam je, naravno, da će Aleksandar Vučić i njegov režim pokušati da izbegnu raspravu o Kosovu i Metohiji u Skupštini, ali od nje svakako neće moći da pobegnu“, rekao je Jovanović.
Dalje, on je izjavio za Nova.rs da će se izbegavanje rasprave u Skupštini o Kosovu negativno odraziti po vlast predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
„Ako Ana Brnabić ne uvrsti naš predlog zakona u dnevni red redovnog zasedanja, svakako je u obavezi da, po isteku 90 dana, sazove vanrednu sednicu tim povodom jer je zahtev predat. Mi ćemo na tome javno i snažno insistirati. Neće biti dobro za vlast Aleksandra Vučića ako se tako ogoljeno pred celokupnom javnošću pokaže da nema hrabrosti i da ne sme da raspravlja o kosovskoj politici u najvišem predstavničkom domu“, rekao je Miloš Jovanović za Nova.rs.
Podsetimo, najmanje poslednjih godinu i po dana unazad, život Srba na severu Kosova ispunjen je konstantnim tenzijama, nekada na nedeljnom, a nekada čak i na dnevnom nivou.
Tako su u maju prošle godine kosovski specijalci uz šok bombe i suzavac u zgrade tri opštine na severu Kosova uveli albanske gradonačelnike, poskidavši srpske zastave i postavljavši kosovske.
Tokom prošlog leta, događao se talas hapšenja upadljivo Srba sa severa Kosova, da bi situacija eskalirala krajem septembra, kada se naoružana grupa koju je predvodio nekadašnji potpredsednik Srpske liste sukobila sa Kosovskom policijom. Tom prilikom ubijen je jedan policajac Albanac i trojica Srba sa KiM.
Već u novembru iste godine, krenula je masovna preregistracija na RKS tablice sa tablica srpskih gradova na KiM. Početkom 2024. godine, vozila sa takvim tablicama počela su neometano da ulaze na teritoriju centralne Srbije.
Ni to nije sve. Takođe, početkom godine, Centralna banka u Prištini zabranila je upotrebu dinara, nakon čega je Kosovska policija pozatvarala ekspoziture Poštanske štedionice, a potom i srpsku Poštu na severu Kosova. Završen je i proces promena srpskih u kosovske dozvole, a u poslednjoj akciji koja se dogodila nedavno, zatvoren je deo preostalih srpskih institucija na severu Kosova.
Tim povodom, dve nedelje nakon što su pripadnici takozvane specijalne kosovske policije upali u zgrade srpskih Privremenih organa na severu Kosova i Metohije, Vučić je predočio mere za rešavanje krize na Kosovu.
Odlučeno je, kako je rekao Vučić, o merama iz pet oblasti. To su:
“Povratak na “Status Quo Ante“; Kosovo i Metohija kao područje posebne socijalne zaštite; Otpornost srpskih institucija na Kosovu i Metohiji; Uspostavljanje posebnog Tužilaštva i Odluka o nelegalnosti svih organa i institucija na teritoriji Kosova i Metohije koji su uspostavljene nakon nelegalno proglašene nezavisnosti”.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare