Skupština Srbije praktično ne radi od 27. novembra, kad je na nezapamćen način nakon opšte tuče poslanika u parlamentu usvojen budžet za 2025. godinu. Ista situacija je i sa Skupštinom grada Novog Sada, gde sednicu o budžetu predsednica parlamenta Dina Vučinić odlaže u nedogled. Razlog za to, prema mišljenju republičke, ali i novosadske opozicije, jeste to što vlast izbegava i studente i opoziciju. A najviše od svega, prenos sednice na RTS.

Rad republičkog parlamenta blokiran je već više od mesec i po dana. Kad su se poslednji put poslanici okupili u skupštinskoj sali, izbila je masovna tuča nakon koje je, bez opozicije i bez duže rasprave, ekspresno usvojen budžet za 2025. kao i desetine drugih zakona.

U međuvremenu, upravo zbog ovakvog načina usvajanja budžeta i „kršenja Ustava, zakona i Poslovnika o radu Skupštine Srbije“, opozicija je predala zahtev za smenu Ane Brnabić.

Zatim je nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu i pogibije 15 ljudi, opozicija je predala i zahtev za smenu Vlade na čelu sa premijerom Milošem Vučevićem.

Iako je morala zakazati ove sednice, predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić to nije uradila. Čak ni nakon što joj je predsednik Srbije Aleksandar Vučić „zamolio“ da to uradi.

Naime, Vučić se 11. decembra, negde u toku uzaludnog prebrojavanja studenata koji su zviždali ispred Andrićevog venca i ometali ga, dotakao i teme smene Vlade Srbije.

“Što se tiče smene Vlade, molim vas Brnabić da im stavite to na dnevni red i da im date kvorum, jer rade to zarad rijalitija. Znaju da nemaju većinu, jasno im je da neće smeniti ni vas ni Vladu nego da im traje cirkus još malo. Vi im obezbedite kvorum”, kazao je predsednik Srbije.

Ipak, to se još nije dogodilo.

Već je na prvu loptu jasno svakom prosečnom građaninu da vlasti u ovom trenutku ne odgovara da se o novosadskoj tragediji raspravlja u parlamentu, jer bi u prenosu sednice na RTS mnogo više informacija o tome, ali i o odgovornosti ove vlasti, dospelo do građana.

Režimu ne odgovara da građani čuju kritiku

Tim povodom, potpredsednik SSP Borko Stefanović kaže za Novu da je Ana Brnabić suštinski izvršila državni udar i ukinula Skupštinu tako što je protivzakonito i protivustavno odbila da stavi na dnevni red inicijativu za nepoverenje Vladi.

Borko Stefanović Foto:Aleksandar Barda/FoNet

“Samim time je jasno da SNS vlasti uopšte ne odgovara da se održi bilo kakva sednica Skupštine. Osim toga, mi smo tražili i njen opoziv i podneli krivičnu prijavu protiv nje”, rekao je on.

Kaže i da postoje čak dva formalna razloga za zakazivanje zasedanja republičkog parlamenta.

“Jedna je inicijativa za izglasavanje nepoverenja premijeru Milošu Vučeviću i njegovoj Vladi, a druga je opoziv Ane Brnabić. Međutim, znajući celokupnu situaciju, ovom režimu najmanje odgovara da sad Srbija čuje ili vidi bilo kakvu kritiku iz Skupštine Srbije”, rekao je Stefanović za Novu.

Dodaje da su naprednjaci pokazali da ih parlament uopšte ne zanima, tako da oni žele da vladaju bez predstavnika naroda i to su pokazali kroz akte Brnabić.

Sa Stefanovićem je saglasna i poslanica Demokratske stranke Dragana Rakić, koja je za Novu rekla da jedina sednica Skupštine koja bi imala smisla jeste ona na kojoj bi se izabrala prelazna Vlada i postigao konsenzus o neophodnosti izlaska iz društveno-političke krize.

Dragana Rakić Foto:FoNet/Milica Vučković

“Više je nego upadljivo da aktuelni režim izbegava da zakaže sednicu Narodne skupštine, jer nema odgovor na aktuelnu društvenu i političku krizu. Režim ne želi da se u parlamentu raspravlja o korupciji koja je dovela do smrti 15 ljudi u Novom Sadu, niti o razlozima zašto studenti protestuju i zašto su fakulteti već mesecima u blokadi. Nezakazivanje sednica u Narodnoj skupštini je najbolji pokazatelj koliko aktuelni režim bole ova pitanja i koliko je sama skupština obesmišljena, kao i svaka druga institucija u doba nečoveštva”, rekla je ona.

Dodaje da se Ana Brnabić najgrublje oglušila o Ustav, Zakon o Narodnoj skupštini, Zakon o Vladi i Poslovnik o radu Narodne skupštine kada nije zakazala Sednicu na kojoj bi se raspravljalo o poverenju Vladi.

“Bahatost Vučića i izvršilaca njegovih zapovesti, u ovom slučaju Ane Brnabić, prevazilazi svaku meru i njeno kršenje najvažnijih zakona ove države uvlači naše društvo u još dublju i opasniju krizu. Bitno je napomenuti da niko normalan više ni ne pomišlja na Vučićeve lažne izbore, to više nije tema”, kazala je ona za Novu.

Kako kaže, jedini mogući izlaz iz duboke društvene krize u koju nas je doveo mafijaški režim jeste prelazna vlada.

“Prelazna vlada bi pre svega morala da uvaži zahteve studenata I građana koji protestuju i da obezbedi nesmetan rad tužilaštva. Nakon uvođenja elementarnog reda, eliminisanjem uticaja izvršne vlasti na sudstvo i malignog uticaja Vučićeve propagande, građani će reći kako država treba da izgleda i ko treba da je vodi”, rekla je Dragana Rakić.

Međutim, postoje i predstavnici opozicije koji smatraju da su u ovom trenutku, dok su studentske blokade u jeku, sednice opozicije kao i rad skupštinskih odbora potpuno besmisleni.

Sednice izgubile smisao

Takvog je mišljenja lider Novog DSS Miloš Jovanović. On je kazao za Novu da sednice Narodne skupštine gube smisao u aktuelnom kontekstu pobune.

“Učestvovanje opozicije u njima bilo bi štetno kada se ima u vidu sve veći bunt građana i oslobađanje od straha od kriminalnog i izdajničkog ličnog režima Aleksandra Vučića. Zato poslanička grupa Novi DSS – Poks – Nada za Srbiju ne daje više potpise za zakazivanje sednica skupštinskih odbora kao što smatramo da bi trebalo povući potpise sa zahteva za održavanje sednice o glasanju o nepoverenju Vladi”, rekao je on i poručio:

“Naprotiv, mislimo da je važno jačati vaninstitucionalne načine borbe koji su u toku i da bi svako dalje učešće u ovom skupštinskom institucionalnom simulakrumu dalo legitimitet režimu. Pride bi opozicija gubila legitimitet jer bi pristajala na svakojaka poniženja od Ane Brnabić koja zaista postaju nedopustiva. Zato bi blokada rada parlamenta u tom smislu predstavljala mnogo dosledniji i efikasniji način borbe nego učešće u njegovom radu”.

Miloš Jovanović, Foto: Ivan Dinić/Nova

Tim pre što se, dodaje on, stvara široki konsenzus u vezi sa zahtevom za smenom aktuelne i formiranjem prelazne Vlade čiji bi jedini zadatak bio da radi na stvaranju uslova za konačno održavanje istinski slobodnih i demokratskih izbora.

Novi Sad rizikuje prelazak na privremenu upravu

S druge strane, Skupština grada Novog Sada u decembru je tri puta odložena, bez da je predsednica parlamenta Dina Vučinić imala ikakvo suvislo objašnjenje.

Naime, na planiranoj sednici koja je trebalo da bude održana 23. decembra saopšteno je da nije postojao kvorum potreban za rad. Međutim, vrlo brzo odložen je i naredni termin za 30. decembar. A razlog za to je daleko zanimljiviji.

“Opet su spremili scenario da iz našeg grada ide slika sukoba i haosa. Baš sve ono što su ih porodice poginulih, a za kojima oni navodno žale, molile da ne rade. Smatramo da treba odgovorno da postupamo. Budući da je na sednici trebalo da bude usvojena odluka o budžetu za 2025. godinu, najvažniji akt za grad i Novosađane, zbog odlaganja sednice grad će preći na privremeno finansiranje”, navedeno je u saopštenju sa potpisom Vučinić.

Zapravo, jasno je da je razlog za odlaganje ove sednice “bežanje” od opozicije i studenata.

Studenti su tad najavili da će se okupiti ispred gradskog parlamenta, a opozicija je takođe najavila da će pokušati da spreči usvajanje gradskog budžeta. Oni su tad naveli da “vlast pokušava da kroz institucije na silu progura odluke koje su joj neophodne za dalje upravljanje gradom poput odluke o budžetu za 2025. godinu, koja je jedna od preko 120 tačaka koje su do sada predložene za dnevni red sednice”.

Pokušavajući to da izbegne, Vučinić to odlaže i prebacuje Novi Sad na privremeno finansiranje.

Ovo, prema ranijoj izjavi potpredsednika Narodnog pokreta Srbije Borislava Novakovića za Novu, znači da će ubuduće biti servisirane samo osnovne funkcije grada Novog Sada.

“To znači da Novosađani potpuno gube investicije, neće biti investirano u regionalni centar za upravljanje otpadom, nema uređenja Almaškog kraja, neće biti kapitalnih transfera osnovnim školama, u okviru kojih je bila predviđena izgradnja sportske sale u OŠ ‘Desanka Maksimović’ i izgradnja nove škole na Jugovićevu, nema 3,7 milijardi za socijalnu zaštitu, 4,5 milijardi za kulturu. Zdravstvena zaštita je ostala uskraćena za 100 miliona, tekuće subvencije prema javnim preduzećima od 2,5 milijarde će biti znatno skresane, kao i kapitalne investicije…”, rekao je Novaković nakon odluke o prelasku na privremeno finansiranje.

Novosadski odbornik iz pokreta Bravo Miran Pogačar kaže da se sdnica i dalje ne održava jer je “na Skupštinu grada Novog Sada pao sav teret nadstrešnice i zločina koji se desio, te je sad SNS vlastima isplativije da ćute i da se prave kao da se ništa nije desilo”.

Miran Pogačar Foto: Nenad Mihajlović/Radar

“Usled straha od studenata i građana prvi put u istoriji grada budžet za narednu godinu nije usvojen. Novosadska vlast se krije od građana i samo odgovara šefu iz Beograda Milošu Vučeviću. Srpska napredna stranka je sad u potpunom kolapsu, i neusvajanje budžeta nedvosmisleno govori da oni više ne vladaju u Novom Sadu, da je budućnost nesigurna i neizvesna i da ćemo mi kao građani putem protesta biti ti koji određujemo kako će ta budućnost da izgleda”, rekao je on.

Vlast ima, kako kaže, zakonsku obavezu da u narednih 3 meseca održi sednicu, ako to ne urade onda grad ide u prinudnu upravu.

“Naredna sednica bi trebalo da bude svečana povodom dodele februarske nagrade. Studenti i đaci su predloženi kao zaslužni građani koji bi trebali da dobiju tu nagradu za životno delo, a SNS vlast pitanje je da li će, i ako hoće, kad tačno održati tu sednicu”, izjavio je Pogačar za Novu.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar