Zamenik državnog sekretara SAD Ričard Verma stiže u Beograd za vikend kad će zvanično biti započet strateški dijalog Srbije i Amerike koji će obuhvatiti nekoliko ključnih oblasti, uključujući energetiku. To je posebno zanimljivo budući da predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedeljama najavljuje američke sankcije NIS-u. Osim toga, ova poseta dolazi u trenutku kad se bira novi evropski izaslanik za dijalog Beograda i Prištine, a iz ove trke se u poslednjem trenutku povukao bivši slovenački predsednik Borut Pahor. On je svoju odluku opravdao time da ne vidi način kako bi se odupreo sve jačem američkom uticaju u regionu Zapadnog Balkana.
U saopštenju Stejt departmenta kojim se najavljuje poseta visokog američkog zvaničnika Beogradu navodi se da će Verma sa srpskim zvaničnicima razgovarati o podužem nizu tema.
“U Srbiji, zamenik sekretara će istaći rastuće strateško partnerstvo SAD i Srbije u oblasti energetike i drugih ekonomskih pitanja. On će ponuditi podršku integraciji Srbije u evropske institucije, normalizaciji odnosa Srbije sa Kosovom, jačanju vladavine prava i bližoj bilateralnoj saradnji u vojnim i bezbednosnim pitanjima”, navodi se na sajtu Stejt departmenta.
Na stolu će dakle biti i energetika, što je posebno zanimljivo s obzirom na to da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio da će svi detalji vezani za američke sankcije NIS-u biti objavjene 10. ili 13. januara.
„Za nas su tu samo dve, da kažem, nepoznanice. Jedna je ta, da li se to odnosi na kompletno rusko vlasništvo ili se odnosi samo na većinski paket akcija. I druga su rokovi. Ja sam molio za što je moguće veće rokove. U svakom slučaju, da se skoro nasmejete, pre tri dana su me optuživali da lažem za sankcije. Ljudi ne razumeju da je to noćna mora kroz koju smo prolazili“, rekao je predsednik u gostovanju na RTS prošle nedelje.
Interesantan je i trenutak koji je odabran za ovu posetu, s obzirom da je Verma deo administracije odlazećeg američkog predsednika Džozefa Bajdena, a u završnici mandata obično se ne pokreću novi projekti.
Komentarišući dolazak Vermea, politikolog Aleksandar Ivković kaže za Novu da ova poseta svakako ima značaja za našu zemlju.
“Ričard Verma, kao zamenik državnog sekretara koji je faktički ministar spoljnih poslova SAD, relativno je visoko rangiran te je u tom smislu njegova poseta značajna po diplomatskom rangu. To je jedna vrsta diplomatskih poseta koja služi kao vid instrumenata spoljne politike SAD prema Zapadnom Balkanu”, kaže on.
“Spoljnopolitički ciljevi Amerike su, pre svega, da ovde vlada mir i stabilnost kao i da se region okrene što više moguće od Rusije i Kine. Osim toga, u interesu im je i da se usidre u evroatlantskoj zoni interesa”, rekao je Aleksandar Ivković za Novu.
Da Amerika planira da poveća svoj uticaj u ovom delu Balkana da se zaključiti i iz nedavne izjave bivšeg slovenačkog predsednika Boruta Pahura, koji je upravo to naveo kao jedan od razloga za povlačenje svoje kandidature na mesto specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine.
“U regionu, sagovornici daju prioritet američkim akcijama u odnosu na evropske napore, ističući promenu ovlašćenja sa EU na Sjedinjene Države u procesima proširenja i dijaloga”, naveo je Pahor kao jedan od sedam razloga zbog kojih se povukao iz ove trke.
Uprko tome, Ivković ne očekuje toliko drastičan zaokret u politici Amerike prema regionu.
“Ne bih rekao da će poseta Ričarda Verme da kreira neku dramatičnu i značajnu razliku u odnosima SAD i Srbije u javnosti, kao što to suštinski nisu bile ni ranije posete američkih funkcionera Srbiji tokom 2024. godine”, kaže on za Novu i dodaje:
“Kakva god politika nove administracije prema Srbiji bude bila, moja procena je da američki uticaj neće biti veći od evropskog. Jednostavno, Unija ima mnogo više oblasti od interesa kad je reč o Srbiji. Ako nastavi sa politikom proširenja u narednom periodu, onda će ipak uticaj EU biti i dalje veći na našu zemlju, barem kad je reč o dnevnoj politici”, izjavio je on za Novu.
A na pitanje da li se izvesne promene mogu očekivati nakon stupanja Donalda Trampa na mesto predsednika SAD, Ivković kaže:
“Jedino je pitanje da li će možda preokrenuti politike prethodnih administracija po pitanju sankcija određenim zvaničnicima ili vrstama pomoći demokratskim inicijativama regiona. Vidimo da SNS vlast dosta investira u odnose sa Trampovom administracijom, i pod time mislim na posetu njegovog sina Beogradu i poslovnim dogovorima u septembru prošle godine”.
On smatra i da u američkoj politici poslednjih godina sve više preovlađuje transekcioni geopolitički odnos, dakle nije im prioritet da podržavaju demokratske vrednosti u trećim zemljama, već im je cilj da očuvaju stabilnost i da dobiju šta im je potrebno.
“Zbog toga imamo i relativno dobre odnose koje je Vučićeva vlast imala i sa administracijom odlazećeg predsednika Džozefa Bajdena. Taj transekcioni odnos će se sigurno nastaviti i tokom mandata Donalda Trampa”, zaključio je Ivković.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare