Neće biti nikakvih ekonomskih posledica za Srbiju ako se ukloni rusko vlasništvo u vlasničkoj strukturi kompanije NIS, rekao je danas zamenik američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Ričard Verma posle sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Verma je rekao da je, među ostalim temama sa Vučićem, razgovaro o sankcijama protiv entiteta u kojima Rusija ima vlasništvo, među kojima je i NIS.
On je naveo da je NIS jedna od 2.000 firmi i da je cilj da se iz njih ukloni vlasništvo Rusije i da su sa Vučićem razgovarali kako da se izvede ta promena.
Neće biti nikakvih ekonomskih posledica za Srbiju ako se ukloni vlasništvo Rusije koja ne ulaže u budućnost Srbije, jer profite iz NIS ne koristi za investicije. Menjanjem vlasničke strukture pomoći ćemo da region ima više i bićemo partneri kako bi Srbija imala energetsku nezavisnost, rekao je Verma.
Verma je rekao da shvata da su sankcije složen izazov, ali da one nisu usmerene protiv Srbije i njenog naroda.
Radićemo zajedno da se sankcije primenjuju tako da ne naštete privredi Srbije i one će doneti više mira, naveo je Verma i dodao da je SAD jasno da je NIS srpska najprofitabilnija firma, ali da taj profit odlazi Rusiji i ona njime finansira brutalnu agresiju u Ukrajini, narušava stabilnost regiona.
Verma je rekao da je u Srbiji zbog partnerstva sa Beogradom, dodavši da je sa Vučićem razgovarao o mnogim temama kako bi se napredovalo u evropskim integracijama i obezbedilo da Zapadni Balkan bude u miru i stabilnosti, da podržimo dinamičan razvoj Srbije.
Želimo da sarađujemo po pitanju čiste energije, tehnologije i kao rezultat zajedničkog rada i zato što prepoznajemo Srbiju kao lidera u regionu razgovorali smo o uspostavljanju strateškog dijaloga, što će naše odnose podići na viši nivo, dodao je Verma.
Verma je objasnio da dijalog daje strukturirani format da se vlade dve zemlje angažuju na glavnim temama saradnje – vojne, u obasti energetike, vladavine prava, poštovanja osnovnih prava.
Dijalog će produbiti naše privredne veze, saradnju u oblasti čiste energije kroz Međuvladin sporazum koji smo potpisali, radimo na kritičnim materijalima, 5G tehnologiji, rekao je Verma, podsetivši da su SAD uložile više od 300 miliona dolara od 2022. godine.
Partneri se ponekad ne slažu oko svega, a ovaj dijalog daće kanal da se problemi rešavaju, dodao je Verma i odao priznanje ambasadoru Kristoferu Hilu za decenije službe SAD i ovom regionu.
Sastanku su prisutvovali premijer Srbije Miloš Vučević, ministri Siniša Mali, Dubravka Đedović Handanović, Marko Đurić, kao i pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Džejms O’Brajan, zamenik pomoćnika državnog sekretara za Evropu Aleksander Kasanof i ambasador SAD Kristofer Hil.