Razvojni put Dragane Sotirovski, od novinarke koja raskrinkava korupcionaške afere do gradonačelnice Niša protiv koje je upravo podneta krivična prijava zbog niza koruptivnih radnji, nije dug, a vodi preko Srpske napredne stranke. Sada je, baš poput nekakvog niškog “bosa”, bivši saradnik tereti za ispumpavanje novca iz gradskog budžeta preko višestruko uvećanih javnih nabavki i nameštanje tendera, dok jednog gradskog većnika bliskog Sotirovski dovodi u vezu sa reketiranjem privatnih firmi… Takoreći, filmska priča…

U završnici kampanje za lokalne izbore u Nišu, a nakon što je ime Dragane Sotirovski izostavljeno na listi Srpske napredne stranke, pojavio se uzbunjivač.

U Posebno odeljenje za borbu protiv korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu stigla je krivična prijava protiv gradonačelnice. Podnela ju je osoba iz vrha Gradske uprave, koja je kako kaže za Južne vesti bila upućena u mnoge poslove. On je ispričao da su postojale četiri korupcionaške šeme.

Šema 1 je nameštanje za advokatske i konsultantske usluge.

U okviru ovog dela oprtužbi, uzbunjivač je ispričao da je Niš, između ostalog, dobio firmu koja će raditi zaprašivanje. To ne bi bilo ništa neobično, da cena nije višestruko veća nego ranijih godina, tačnije 900 miliona za 15 godina, 60 po godini.

PROČITAJTE JOŠ:

U periodu od 2020. do 2023. godine, ova usluga je koštala višestruko manje. Najpre pet miliona, pa 10, da bi 2023, kada je uvedeno i zaprašivanje iz aviona, koštala 20 miliona.

Uzbunjivač je rekao i da mu je gradonačelnica rekla da je neophodno da se vrednost uveća i da mora da bude 60 miliona.

Šema 2 je reketiranje privatnih firmi.

Uzbunjivač navodi da je u toku 2023. dobio pisani nalog od gradonačelnice da napravi spisak svih nelegalno sagrađenih hala na teritoriji Grada Niša, uz pomoć svih zaposlenih u Gradskoj upravi. Kaže da je uz pomoć građevinske inspektorke sačinio spisak od oko 100 bespravno sagrađenih hala koje je dostavio gradonačelnici lično. Po saznanjima uzbunjivača, kako navodi u prijavi, spisak je gradonačelnica dostavila jednom gradskom većniku koji je predao spisak dalje licima iz “kriminogene sredine”, a onda su oni odlazili na adrese svih vlasnika hala i od njih zahtevali da predaju novčane iznose od 15.000 evra.

Šema 3 su pešačke ograde duž bulevara i širokih ulica u Nišu.

Južne vesti su pisale o firmi Femil iz Obreža koja je dobila taj posao i skoro 100 miliona dinara, kao i o tome da su konkurentske firme bunile da su uslovi štelovani.

Upravo o tome svedočio je i uzbunjivač koji u prijavi navodi da je sve namešteno po nalogu gradonačelnice i Agencije za bezbednost saobraćaja. Objašnjava svedočenjem i dokumentacijom da je postavljeno 1.813 metara ograde i ukazuje da je reč o nerealnoj i uvećanoj ceni.

Šema 4 se odnosi na poslovanje niškog Parking servisa.

Tačnije, na potencijalne zloupotrebe službenog položaja gradonačelnice u odnosu na rad Gradske uprave.

“U decembru 2023. primio sam Plan i program poslovanja za 2024. u kome je bilo određeno na koji način će se novčana sredstva od prihoda Parking servisa rasporediti. Proverom stručne službe utvrđeno je da novčana sredstva nisu na pravilan način raspoređena, da su troškovi znatno uvećani, kako bi se što manji iznos vratio u budžet grada”, svedoči uzbunjivač u prijavi.

Pošto se nije, kako kaže, saglasio sa njenim nalozima, naložio je građevinskoj inspekciji da postupa u skladu sa zakonom i da izađe na lice mesta i preduzme mere iz svoje nadležnosti u pogledu objekta koji je sagrađen u Sarajevskoj ulici. Smenjen je tada sa svoje pozicije.

Tu nije kraj…

Istina je da se ime Dragane Sotirovski godinama unazad dovodi u vezu sa raznim “sumnjivim” poslovima.

Dragana Sotirovski Foto: Antonio Ahel/ATAImages

Podsetimo na njen zet nalazio na konačnoj listi za kupovinu socijalnih stanova u Ulici Majakovskog, a Agencija za sprečavanje korupcije je protiv nje pokrenula postupak jer je kasno prijavila potencijalni sukob interesa. Nakon fizičkog sukoba između bivšeg zamenika gradonačelnika Miloša Banđura i omladinca SNS Marka Simova, odbornik Banđur okrivio je Sotirovski da ona stoji iza napada na njega, dok je direktor Univerzitetskog kliničkog centra optužio za kriminal.

Sotirovski je bila u sukobu i direktorom Univerzitetskog kliničkog centra Zoranom Perišićem. Taj pravi “rat” obelodanjen je nakon što je procurila prepiska iz Viber grupe niških naprednjaka u kojoj je Perišić naveo da gradonačelnicu “smatra direktno odgovornom za kriminal njenih službi i osionost njene drugarice – investitora”.

Jelena Milošević, narodna poslanica Stranke slobode i pravde (SSP), javno je govorila o ispumpavanju više desetina miliona dinara iz budžeta grada Niša preko Štaba za vanredne situacije. Ona je pričala da se preko štaba angažuje uglavnom jedna te ista firma za izvođenje poslova koji nemaju veze sa “vanrednom situacijom”. Na primer, za sanaciju vodovodnih i kanalizacionih cevi i to u trenutku kad nema nikakve havarije koja ugrožava imovinu i život ljudi.

A bilo je ovakvih navoda još…

Niz pitanja za tužilaštvo

Komentarišući najnovije svedočenje uzbunjivača i krivičnu prijavu protiv Sotirovski, Milošević za Novu kaže da se ispostavilo da je tačno sve ono na šta je opozicija ukazivala godinama.

Jelena Milošević Foto:Privatna arhiva

“Ja sam tužena jer sam godinama ukazivala na nepotizam i korupciju 2020. godine. Podsetiću da je SSP Niš oborio dva tendera, za renoviranje javnih toaleta i nabavku kancelarijskog materijala i to zbog vrednosti koje su bile do 30 odsto veće u odnosu na prethodne godine”, kaže Milošević i dalje navodi:

“Budući da je pokrenuta krivična prijava protiv nje, nameće se niz pitanja za tužilaštvo. Da li je po krivičnoj prijavi uzbunjivača pokrenut postupak protiv Dragane Sotirovski? Da li je istraga proširena i na dotičnog gradskog većnika, budući da se radi o teškim krivičnim delima za koje bi tužilaštvo moralo da goni po službenoj dužnosti? Da li je tužilaštvo ispitalo privrednike koje je većnik reketirao? Da li je utvrđeno ko su lica iz kriminogene sredine koje je većnik angažovao da reketiraju niške privrednike? Je li utvrđeno da li je i koliko privrednika platilo reket od 15.000 evra i kome je taj novac otišao? Da li je taj većnik Nenad Stanković?”.

Ukoliko se ispostavi da je taj većnik Nenad Stanković, navodi dalje Milošević, “ovo mu je samo jedno u nizu krivičnih dela i vrlo rado bi pomogla tužilaštvu dostavljajući još dokaza koji ukazuju na mogući kriminal i korupciju”.

Dragana Sotirovski još nije reagovala na optužbe uzbunjivača.

Sadejstvo sa nekom delom SNS

Interesantno je da je svojevremeno, dok je radila kao novinar, Sotirovski više puta nagrađivana kao borac protiv korupcije. A onda je postala član SNS. I ubrzo došla do pozicije gradonačelnice. Treba pomenuti da su 2015. godine ona i sociolog Đokica Jovanović dobili godišnje priznanje Lokalnog antikorupcijskog foruma (LAF) za antikorupcijsko delovanje.

Komentarišući ovakav rasplet situacije, Jovanović za novu kaže da ukoliko se navodi uzbunjivača ispostave tačnim, to nije moglo da proće bez pomoći u samoj SNS.

Foto: Printscreen; Đokica Jovanović

“Obrni, okreni suton vladajuće oligarhije je počeo. To može da potraje, ali zenit ove vlasti je odavno prošao. Što se Dragane Sotirovvski tiče, koliko znam i ono što je moj utisak jeste da su ljudi u Nišu baš ljuti. Naročito od kako je ona izabrana za gradonačelnicu. Nisu ni oni prethodni bili mnogo bolji, ali ona se pokazala prilično loše”, kaže Jovanović za Novu.

Podsetio je i na period kad su i jedno i drugo bili posvećeni borbi protiv korupcije. Sotirovski je tad bila novinar, a fokus su joj upravo bile korupcionaške afere.

“Ona je tad najviše pisala o korupciji u Sokobanji, koliko se sećam u Domu zdravlja i sanatorijumu. Javnost je tada bila na njenoj strani, a onda nas je sve kao grom iz vedra neba dočekala vest da je ušla u stranku. Od tad je prati ozbiljno nezadovoljstvo, izazvala je široku antipatiju prema sebi naročito tim bahatim odnosom prema svojim dojučerašnjim kolegama, novinarima”.

Na pitanje da li je Sotirovski mogla samoinicijativo da radi ovakve stvari, odgovara:

“To se ne radi samoinicijativno, da li je bilo po nalogu partije ne znam, ali vrlo verovatno u sadejstvu sa nekim delom SNS. Jer neko je iz stranke morao da joj obezbedi leđa za sve to”, zaključuje Jovanović.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare