Oglas
Poslanici u Narodnoj skupštini i danas nastavljaju raspravu o čak 60 tačaka dnevnog reda. Jučerašnju sednicu obeležila je žustra debata, teške reči između vlasti i opozicije, a ponovo je dominirala tema iskopavanja litijuma. Sve informacije sa današnje sednice pratite u blogu uživo na Nova.rs.
Šta znamo do sada:
Poslanici su završili sa današnjim zasedanjem.
Nastavak sednice je sutra sa početkom u 10.00 časova.
Loznici će u subotu, 3. avgusta, biti komemorativni skup povodom godišnjice progona Srba iz Hrvatske u akciji "Oluja" 1995. godine, rekao je danas poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Vladimir Đukanović i poručio je da su svi građani pozvani da dođu.
On je za Insajder podsetio da je do sada u raznim mestima obeležavana ta godišnjica i rekao "da je Loznica izabrana ranije", te najavljeni skup "nema apsolutno nikakve veze sa aktuelnim protestima protiv iskopavanja litijuma u tom kraju Srbije" i nije odgovor vlasti protivnicima iskopavanja litijuma.
Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov izjavio je danas da će povećanje takse za Javne medijske servise pozitivno uticati na informisanje na jezicima nacionalnih manjina.
On je u Skupštini Srbije rekao da se dosadašnja rasprava o poskupljenju televizijske pretplate uglavnom odnosila na RTS, ali da je deo Javnog servisa i radio televizija Vojvodine.
Narodni poslanici nastavili su zasedanje nakon pauze.
Predsedavajuća Marina Raguš odredila je pauzu u trajanju od sat vremena.
Poslanik i predsednik DS Zoran Lutovac ocenio je da ne treba povećavati taksu na javni servis, već je treba ukinuti.
"Ne bi trebalo povaćavati taksu, naprotiv, trebalo bi je ukinuti. Kaže se da je to samo 50 dinara, ali to je 16 odsto. Vi imate skoro milion penzironara koji nemaju penziju veću od 240 evra, to je za njih velika svota. Nije velika svota za 48 milijardera, koliko ih ima u Srbiji, ali su oni su to postali zato što su bliski ili su u vlasti. RTS nije javni servis, to je privatni servis jednog čoveka i političke opcije. Ako se servis tako ponaša, onda bi trebalo da ga plaćaju ili članovi RTS ili da to budu milijarderi ili milioneri koji su to postali to zahvaljujući SNS"; rekao je Lutovac.
"Ne gledaju građani RTS da bi saznali šta se zbiva, a nema ni informacija o dokumentu o saopštenju rudarskih institucija. Zanimljivo je da se tamo ništa ne kaže o stvarima koji se tiču Rio Tinta", rekao je narodni poslanik Đorđe Pavićević.
"Ima dva konkretna pitanja. Koliko tačno republičkih inspektora imate za rudarstvo i da li biste bili ljiubazni da nam kažete šta ste to potpisali tog čuvenog petka jer smo čuli samo za taj krovni Memorandum. Možete li da nam pročitate šta ste vi tačno tamo potpisali", upitala Tepić.
Narodna poslanica Marinika Tepić rekla je da se ne može otvoriti rasprava o litijumu kada je potpisan dokument.
"Građani vam ne veruju jer ne postoji sistem, država, samostalno tužilaštvo, inspektori za zaštitu životne sredine. Ljudi vam ne veruju i ne znam kako da shvatite to. Vi hoćete da otvorite raspravu nakon što ste potpisali. Krili ste do 24 sata do potpisivanja šta se potpisuje, a da nismo bili pažljivi ne bismo videli ni da je jedan od potpisnika direktor Rio Tinta. Onog momenta, pre dve godine kada je zapljunuo Vučić temu Rio Tinta to je bio kraj za bilo kakvu raspravu. Sve ste uradili naopako", rekla je Brnabić.
Osim toga, ona je izjavila da je Miloš Vučević samo formalno predsednik Vlade Srbije, a da je pravi premijer Andrej Vučić, brat predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
„To svi znaju“, rekla je Marinika Tepić na sednici Skupštine Srbije.
Ona je, komentarišući događanja i dobacivanja u skupštinskoj sali, zatražila od predsednice parlamenta Ane Brnabić da omogući prisustvo zainteresovanim novinarima na balkonu kako bi mogli da prate i vide i čuju i ono čega nema u televizijskom prenosu.
Poslanik SNS i bivši opozicionar Dejan Bulatović javio se za reč, ali mu je vrlo brzo predsednica Narodne skupštine Ane Brnabić isključila mikrofon.
On se nadovezao i reagovao na govor narodne poslanice SSP Marinike Tepić.
"Neverovatno kolika mržnja iz ove žene kipti prema nama poslanicima SNS, prema Vladi Srbije, prema Vučiću, prema njemu posebno. Ona nosi mržnju prema svemu što je srpsko", rekao je Bulatović, nakon čega mu je predsedavajuća Ane Brnabić isključila mikrofon uz komentar "nemojte".
Deo opozicije je taj potez podržala aplauzom.
Narodna poslanica Marinika Tepić osvrnula se na govor ministarke Dubravke Handanović Đedović i poručila da ne manipuliše javnošću.
"Niste se ni slavno provodili dok ste bili predsednica Vlade, naročito kada ste se ponašali kao novi ministri. Objasnili smo vam da ne smete biti politikanti jer ste članovi Vlade. Ministarka Handanović nema pravo da nekog proziva ko je izabran ovde izabran na izborima. Nju na izborima niko nije izabrao, nije je pominjao u kampanji. Apelujem još jednom da obavite konsultacije sa ministarkom Đedović da ne manipuliše. Ovde niko nije protiv rudarstva i ne treba manipulisati. Ovde smo protiv rudnika Rio Tinta koji prevarom pokušavate da izgurate nakon izbora. Reč o tome niste smeli da kažete u predizbornom programu i ta vam prevara neće proći tek tako. To što ministra naziva prevarante i lažnim ekolostima ljude koji su samo juče izašli u četiri grada izašli da protestuju, nijedan jedan jedini sekund o tome nije bio na RTS, a ona apeluje na RTS da izveštava istinito", istakla je Tepić.
Predsedavajuća Ana Brnabić i narodni poslanik Ćuta Jovanović ušli u verbalu raspravu oko toga ko "viče i arlauče"
"Hoćete vi da utišate ove tamo, ove što arlauču, ovaj zverinjak", pitao je Ćuta Jovanović, na šta mu je odgovorila Brnabić:
"Mislite li na vas? Jedini koji viče u arlauče ste vi", odgovorila je Brnabić, na šta je reagovao Ćuta Jovanović:
"Te fazone sa Dedinja možete da prodajete Željku Mitroviću u tom roze sakou. To kad odete u Amidži šou tamo možete tako da se ponašate. I vi i Milica Zavetnica, estradna pevačica. Ko god uđe kod Vučića postane estradna pevačica", rekao je Jovanović.
"Gospodin Jovanović je želeo da se bavi gradnjom malih hidroelektrana, ali mu nije pošlo za rukom. On se 18. maja 2016. godine obratio ministarstvu, dostavio dokumentaciju za mini hidroelektranu na reci Temska. Da ga zanima životna sredina isto je toliko tačno kao što ga boli to što nije dobio dozvolu, pa je nakon toga krenuo da se bori protiv njih. Srbija je jedna od retkih zemalja koja je donela propis da one ne mogu da se grade na zaštićenim prostorima", rekla je ministarka.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Handanović Đedović istakla je da je netačno da se litijum istražuje u okolini Niša, o čemu je govorila narodna poslanica Jelena Milošević.
"U Šapcu nema istražnih prava, u Topoli gde smo takođe čuli mnogo neistina u vidu istraživanja i iskopavanja pa smo objasnili da se u Topoli istražujemo samo mermerisani krečnjak. Juče je postavljeno pitanje što se tiče Niškog okruga pa je jedna poslanica objavila da se istražujemo tamo, nema nikakvih istraživanja kada je reč o mineralu litijumu u Niškom okrugu. Ima istraživanja na samo tri istražna polja i to su Niška Banja, Rašan i Svrljig. Tu se vrši ekpsloatacija krečnjaka i kalcita, znači ovim se zloupotrebljava se rudarska i geološka struka. Zaista da malo više povedete računa kada govorite o kopanju, kada koristite pežorativne izjave i koje vi koristite", rekla je ministarka.
Narodni poslanik Aleksandar Ćuta Jovanović pozvao je sve građane da dođu 10. avgusta na protest protiv litijuma u Beogradu na Terazijama.
Prethodno je na društvenim mrežama najavljeno da će protest biti 10. avgusta.
„Protest organizuju ekološke organizacije koje se godinama bore protiv zagađenja životne sredine i koje sada stoje ujedinjene protiv ovog zla koje se nadvilo nad Srbijom i kriminalnog režima koji pokušava da otvori rudnik protiv volje naroda“, objavila je na društvenoj mreži X Eko straža.
Šef poslaničke grupe SNS Milenko Jovanov rekao je da mu ne pada na pamet da brani RTS.
"Ne pada mi na pamet da branim RTS, tamo su urednici oni koje ste vi postavili pre mnogo godine. Pokušali smo da vam ukažemo da nove generacije ne gledaju RTS, niti prate rijalitije, niti ih briga za Narodnu skupštinu, ali vi ste imali druge teme. U današnje vreme ne morate da imate nikakav fizički razlog da uđete u kladionicu, to je nešto što ne možete da sprečite. Ako ne postoje kladionice u Srbiji, biće registrovane negde u inostranstvu. Ovo je jeste ozbiljna tema, ali hajde ozbiljno da razgovaramo, a ne da politizujemo", rekao je Jovanov.
Predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac ocenio je da je sramotna hajka koja se vodi protiv novinarke Tamare Skrozza, piše N1.
„Pozivam nadležne institucije i javnost Srbije da oštro osudi besprizorne napade na nju lično i slobodu govora koja se vrši preko napada nju“, poručio je Lutovac.
Branko Lukić iz "Mi snaga naroda" rekao je da će i oni glasati protiv povećanja pretplate za javni servis, prenosi N1.
"Jasno da je to glasilo vladajuće partije. Naš pokret je apsolutno zabranjen na javnom servisu. Ta kuća se ne bavi važnim temama za naše društvo, sve pokušava da se sakrije. Naš pokret je i u prozapadnim medijima apsolutno zabranjen", kaže on.
Smatra i da nije na mestu "opaska Srđana Milivojevića da novinari sa RTS treba da uče novinarstvo od novinara sa N1".
Poslanik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović rekao je da RTS služi kao propagandno glasilo Aleksandra Vučića, što se može videti prema podacima BIRODI.
"Naša primedba tiče se toga da pretplatu ne treba povećavati. Jasno je da RTS nekažnjeno krši pravo na istinito i pravoremeno informisanje, koje je građanima garantovano Ustavom, Zakonom o medijima, o javnom informisanju, Statutu RTS. Mi smatramo da RTS to ne radi. On služi kao propagandno glasilo Aleksandra Vučića jer je prema monitoringu Birodija u Dnevniku 2 zauzeo čak 26 procenata vremenama. Dodajmo na to Vladu, ministre. Nedavno je bilo Evropsko prvenstvo u fudbalu i svaka druga reklama je bila posvećena kladionicama, što je gledalo stotine hiljade mladih ljudi. Mi plaćamo RTS da nam širi porok i što stavlja mlade i siromašne u rizik. Moraju li se kockarnice da se reklamiraju? Hajde da se zapitamo da li treba taj prostor da koristimo za reklamiranje kockarnica", pitao je Lazović.
"Mi se protivimo zakonskom rešenju povećanja takse za medijski javni servis. To je prevara za građane Srbije. Uz račun koji dobijate za svoj provajder plaćate cenu za RTS. Na ovaj način duplo plaćate uslugu koju najčešće i na koristite. Postojite i svi vi građani koji ne možete da priuštite kablovske operatere, svi vi imate male prihode i ovo je veliki izdatak za vas. Niko vam neće reći da je ovo povećanje trend svih povećanja u Srbiji", rekao je poslanik Narodnog pokreta Srbije Uroš Đokić.
Poslanik Stranke slobode i pravde (SSP) Dušan Nikezić pitao je resornu ministarku koliko je struje EPS uvezao od 8. aprila do 8. jula ove godine.
"Pitanje je upućeno ministarki energetike Dubravki Đedović Handanović. Više od 20 dana EPS ne odgovara na pet jednostavnih poslaničkih pitanja o aktuelnom stanju u elektroenergetskom sektoru. Koju količinu elektične energije je EPS uvezao od 8. aprila do 8. jula i po kojoj ceni. Koliki je finansijski gubitak ostvario na uvozu električne energije, koliko ispada na elektroblokovima je bilo i kolika je mesečna naknada članova Nadzornog odbora EPS. Zašto je proizvodnja uglja ispod plana, zašto termoblokovi ispadaj na dnevnom nivou", pitao je Nikezić.
Poslanik Ljubinko Đurković iz Novog DSS pitao je ministra odbrane Bratislava Gašića o vraćanju obaveznog vojnog roka.
"Vojska je i čuvar i garant mira u Republici Srbiji, mora da bude faktor odvraćanja od sve većih izazova i bližem i širem okruženju", rekao je on.
"Pitanje za ljude koji rade u policiji, da li će policija i kako reagovati ako dođe do blokada saobraćajnica, pruga i ukoliko se desi ono što je bilo pre dve godine, a to je opšta pobuna. Šta ako vam se desi ono što se desilo pre dve godine? Narod neće odustati, budite sigurni u to... Svaki dan vršite pritisak na te ljude, deca gledaju kako im se ruši jedan ceo svet. Još jedno pitanje za gospođu Brnabić čija je to vila u kojoj živi sad, u kojoj se baškari godinama. Kakav je stav SPC prema ovome što se dešava na ulicama, kakav je stav patrijarha", rekao je Ćuta Jovanović.
Narodna poslanica SSP Marinika Tepić poručila je predsednici parlamenta Ani Brnabić da prekine da se obračunava sa porodicama u dolini Jadra koji ne daju svoja imanja.
"Gospođo Brnabić ostavite se obračuna sa porodicama koji ne daju svoja imanja. Ovo što pokušavate da iznesete takođe je licemerno. Ako je neko izdavao dozvole za eksplotaciju, a vi tvrdite da je i za vađenje i eksploataciju, zašto to sada ne radi. Znate li kada je litijum otkriven na granici Nemačke i Češke? To je bilo 1845. godine, pa ne vidim da su počeli da kopaju do 2028. godine, a ni to nije sigurno u zavisnosti od finansija. Litijum je u Srbiju prvi put stigao 1998. godine, a znamo čije je to vreme, crveno-crne koalicije", rekla je Tepić.
Kao i prethodne sedmice, jučerašnje zasedanje prošlo je u znaku oštre debate oko iskopavanja litijuma.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić izjavila je da su u opoziciji "neverovatni licemeri" zbog toga što se protive litijumu i odbacila prigovore da je dnevni red sednice - u kojem te teme nema - pretrpan i nabacan.
"Ovde četiri dana slušamo od opozicije da je protiv litijuma i da je 'Rio Tinto' najveće zlo na ovom svetu", rekla je Brnabić, navodeći da opozicija mora da odgovori na mnoga pitanja o dolasku te kompanije u Srbiju.
Sa druge strane, poslanik Demokratske stranke Srđan Milivojević zapitao je vlast koliku je proviziju uzela od Rio Tinta da rade ovo što se čini za podršku rudarenja litijuma.
Milivojević je na sednici Skupštine rekao da je to pitanje koje bi pre trebalo da se postavi u sudnici Specijalnog suda, nego u parlamentu, jer je provizija sigurno uzeta.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare