Oglas
Treći sastanak parlamentarnih stranaka vladajuće većine i opozicije, na kome će se razgovarati oko daljeg rada na primeni preporuka ODIHR-a za poboljšanje izbornih uslova počeo je jutros malo posle 10 sati. Sastanku kom predsedava Ana Brnabić, pored članova vladajućih stranaka, prisustvuju i predstavnici koalicije "Srbija protiv nasilja" kao i ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil i ambasador EU Emanuel Žiofre.
Potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić rekla je nakon neuspešnih razgovora vlasti i opozicije da danas nije došlo do pomaka i da je sve ličilo na teatar. Poručila je da neće biti izbora bez uslova, da je presedan da se izborni zakoni menjaju nakon što je jedna lista predala potpise i dodala da ukoliko vlast ne želi fer izbore, moraće da će ponove.
„Nije bilo pomaka. Naš je posao i obaveza prema građanima da dokle god postoji mogućnost da se nešto promeni, da pokušamo da na to utičemo. Bez obzira da li u to verujemo ili ne. Nekako je obaveza da se pojavimo i za nas je bilo jako značajno što su ovoga puta došli predstavnici civilnog sektora koji se profesionalno bave praćenjem izbora. Smatrali smo da je bilo važno da se pojavimo, ali bez puno očekivanja, naročito nakon izjava posle prve dve runde gospođe Brnabić. To je više ličilo na teatar, da bi se zabeležilo. To je više bila predstava za goste. Interesantno mi je da daje izjavu sa sastanka. Mi smo nezvanično saznali da će oni doći, ali ni u jednom od nekoliko poziva nije bilo naznačeno da će doći.
Opširnije pročitajte u posebnom tekstu.
Komentarišući događaje sa sastanka, Ana Brnabić je na konferenciji za medije rekla da je saglasna sa opozicionim predstavnicima da je viđen pokušaj dijaloga. Ona je dodala da će do sutra do 12 čekati da joj opozicija dostavi predloge i da će, kako kaže, usvojiti svaki.
„Danas smo imali još jedan pokušaj dijaloga. Ja takođe mislim da dijalog ovako ne izgleda, što me neće sprečiti da nastavim da pokušavam, zato što je to moja dužnost i obaveza i nastaviću da apelujem da se ponašamo kao odrasli, odgovorni i razumni ljudi. Koliko god budem bila primorana da čekam, nadam se da ćemo uspeti to da postignnemo, i da pokažemo svim građanima Srbije. Današnja tema je bila najkonkretnija moguća da dobijemo konsenzus oko preporuka ODIHR. Ajde konkretno da radimo na tome. Pošto na prva dva pokušaja dijaloga nisam od predstavnika „Srbija protiv nasilja“ dobila nikakve inpute oko toga šta su im prioriteti, već su na ta dva sastanka želeli da razgovaraju o svojim zahtevima, a ne o preporukama ODIHR“, rekla je Brnabić.
"Ključni problemi kao što su pritisci na birače, izrazita neravnopravnost u medijima, kompromitovanost biračkog spiska i brisanje granice između države i partije nisu, nažalost, na dnevnom redu ovog sastanka", rekao je programski direktor Crte Raša Nedeljkov na sastanku koji je na poziv Ane Brnabić, predsednice Narodne skupštine, održan danas u parlamentu na temu preporuka ODIHR-a i predloga izmena izbornih zakona.
„U poslednja tri i po meseca broj upisanih birača na nivou Srbije smanjen je za čak 41.110 birača. Prosečno 400 birača dnevno. Poređenja radi, u 20 meseci između izbora 2022. i 2023. godine brisan je 31 birač u proseku dnevno. Dodatno zabrinjava činjenica da je to drastično smanjenje broja birača evidentirano na svega šest procenata biračkih mesta u Srbiji dok se drugde ne beleže nikakve promene.
Opširnije pročitajte u posebnom tekstu.
Ambasador SAD u Srbiji, Kristofer Hil, rekao je, tokom kratkog obraćanja novinarima u Skupptini, da je međunarodna zajednica protiv ideje bojkota.
"Ja sam ovde u svojstvu posmatrača. Bio je jako težak dijalog, međunarodna zajednica ne gleda blagonaklono na bojkot ali to je pitanje koje će morati da reše učesnici dijaloga u Srbiji", rekao je on, uz napomenu da je dobro razgovarati.
"Dijalog je dobar, iako često ne dovodi do dogovora, ali je bitno razgovarati", smatra Hil.
Biljana Đorđević iz Zeleno-levog fronta navela je da demaskirana priča da vlast želi da ispuni preporuke, a da opozicija to stopira.
"Mi idemo ka tome da naredni izbori budu održani bez ispunjenih preporuka ODIHR. Ana Brnabić, kad kaže da je zakonski morala da raspiše izbore, ona prikriva da je raspisala izbore čijim će se održavanjem kršiti svi drugi zakoni ove zemlje i da će oni biti nelegitimni", navodi Đorđević.
Zoran Lutovac, predsednik Demokratske stranke i narodni poslanik, rekao je da nije moguće rešavati tehničke preporuke ODIHR-a dok se ne ispune tri osnovna uslova koja je postavila opozicija.
"Oni nisu hteli da dopune dnevni red. Mi smo na vreme tražili dijalog, dijalog je zakazan tek dva dana pre raspisivanja izbora, a onda kad smo ušli u taj cajtnot, onda je počelo da se razgovara i da nam se nude neki razgovori i da se lažno tvrdi da su prihvaćena prva dva zahteva. Očigledno je da je ovaj dijalog zakazan pre svega sa ciljem da bi međunarodnoj zajednici i građanima Srbije prikazali da su otvoreni za dijalog. Suština je što oni negiraju da postoji problem sa izborima i politička kriza", navodi Lutovac.
Marinika Tepić, narodna poslanica i potpredsednica Stranke slobode i pravde, rekla je da je opozicija napustila sastanak, jer se oni, kako je rekla, pretvorio u farsu i predstavu za goste.
"Potpuno je bilo jasno iz uvodnog izlaganja Ane Brnabić u kom pravcu će sve ići. Mi smo išli sa jasni stavom da izbori, onako kako oni žele da ih organizuju, su nemogući. Rekli smo da ne možemo da učestvujemo u ovoj vrsti razgovora dok se izbori ne odlože i dok se ne primene preporuke ODIHR-a. Bila sam slobodna da pitam uvažene goste (ambasadore SAD i EU prim.aut) da li u njihovim državama zaposleni u javnim ustanovima bivaju kažnjeni ako odbijaju da odu na miting vladajuće stranke", navodi Tepić.
Predstavnici opozicije demonstrativno su napustili razgovore sa vladajućom koalicijom, navodeći da vlast ne želi da razgovara o njihovim zahtevima.
Predsednik Narodnog pokreta Miroslav Aleksić rekao je, tokom razgovora za TV N1, da vlast nije pokazala na današnjem sastanku volju da lokalni i beogradski izbori budu spojeni.
„Nema nekog napretka velikog. Vlast nije pokazala želju da se postigne dogovor da svi izbori budu spojeni i da ključne preporuke budu primenjene što se tiče biračkog spiska i da se napravi dogovor o medijima. Oni su osmislili sastanak da mi danas govorimo o preporukama koje jesu deo ODIHR preporuka, ali suštinski ne znače ništa“, rekao je Miroslav Aleksić.
Opširnije pročitajte u posebnom tekstu.
Kako javlja reporterka Nova.rs, koja se nalazi u Skupštini Srbije, trenutno nema napretka u pregovorima vlasti i opozicije.
Milenko Jovanov, šef poslaničke grupe SNS i Borislav Novaković, poslanik iz redova Narodnog pokreta Srbije, poznati su po tome što vode veoma žestoke duele u parlamentu tokom zasedanja. Tokom skupštinskih rasprava neretko de dešavalo da padnu "teške reči" između njih dvojice, a u nekoliko navrata tenzija je bila toliko velika da je pretila da preraste i u fizički obračun.
Danas je, međutim, rasporedom sedenja odlučeno da upravo ljuti protivnici iz Skupštine budu jedan do drugog tokom pregovora.
Pozivanjem stranih ambasadora, i to ambasadora zemalja čije su spoljne politike u direktnoj suprotnosti sa vitalnim nacionalnim interesima srpskog naroda i države Srbije, i njihovim uplitanjem u naše, i samo naše unutrašnje probleme, režim Aleksandra Vučića još jednom je unizio i osramotio Srbiju.
Za razliku od mnogih na političkoj sceni Novi DSS je svoj i ne dugujemo ništa nikome sem svojim biračima i građanima Srbije. A njima dugujemo ozbiljnost i liderstvo koje smo im obećali.
Кao ozbiljni ljudi danima smo davali šansu dijalogu i predlagali inicijative i izmene u cilju prevazilaženja krize u Srbiji. Ali zbog iste te ozbiljnosti smo dužni reći da je dijalog o izbornim uslovima za izbore koji su već raspisani u najmanju ruku zakasnio.
Pozivu na sastanak, koje uputila Ana Brnabić, odazvali su se i predstavnici nevladinih organizacija CESID, CRTA i Transparentnost Srbija, kao i šef šef misije OEBS Jan Bratu.
Kad je reč o strankama sa liste Srbija protiv nasilja, sastanku prisustvuju Marinika Tepić, Miroslav Aleksić, Biljana Đorđević, Zdravko Ponoš, Zoran Lutovac, Dragan Rakić, kao i Srđan Milivojević.
Milivojević je, jer je na današni dan ubijen novinar Slavko Ćuruvija, doneo naslovnicu Telegrafa na kojoj se vidi fotografija kako Ćuruvija nakon atentata leži na pločniku.
Sastanku prisustvuju i poslanici grupe Mi- Glas iz naroda.
Sastankom predsedava Ana Brnabić, koja je u pozivu poslaničkim grupama je uputila molbu da pripreme sve eventualne komentare i predloge izmena ili dopuna dostavljenih radnih verzija izmena pet zakona.
Na sastanku vlasti i opozicije, pored predstavnika stranaka, prisustvuju i ambasadori Kristofer Hil i Emanuel Žiofre.
Kako je saopšteno, Kristofer Hil će se obratiti medijima u 11 sati.
Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS) saopštio je da poslanički klub koalicije "NADA", koji čine taj pokret i Nova demokratska stranka Srbije (Novi DSS), neće učestvovati danas na razgovorima sa predsednicom Skupštine Anom Brnabić o realizaciji preporuka Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) za poboljšanje izbornih uslova, je su "ti razgovori neiskreni i zakasneli".
Na dnevnom redu biće predlog izmena Zakona o finansiranju političkih aktivnosti, Zakona o sprečavanju korupcije, Zakona o izboru narodnih poslanika, Zakona o lokalnim izborima i Zakona o ustavnom sudu, koje će omogućiti usvajanje sedam od 25 poslednjih preporuka ODIHR-a.
Izmene zakona pripremila je Radna grupa Vlade Srbije za saradnju sa OEBS-om i ODIHR-om, a deo opozicije vidi problem što su te izmene predložene nekoliko dana nakon što su raspisani novi beogradski izbori za 2. jun.
Koalicija „Srbija protiv nasilja“ donela je zajedničku odluku da će učestvovati na novom sastanku, iako su pojedine članice imale drugačiji stav, dok je koalicija NADA, koju čine Nova Demokratska stranka Srbije i Pokret obnove Kraljevine Srbije, saopštila da na novim konsultacijama neće učestvovati.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare