Predstavnici opozicije na konferenciji za novinare saopštili su detalje narednog 14. po redu protesta "Srbija protiv nasilja".
Zoran Lutovac, lider DS, rekao je da će naredni protest biti održan u subotu, sa početkom u 19 sati, a okupljanje je ispred Narodne skupštine.
„Posle toga ćemo Ulicom kneza Miloša ići ka Gazeli, a tamo će biti ekološka udruženja koja će blokirati saobraćaj“, rekao je Lutovac i dodao da će tema protesta biti izmene Zakona o planiranju i izgradnji.
On je naveo da se protesti odvijaju po planu.
„Govorimo u Skupštini, konferenciji za novinare… Na protestima govore žrtve režima. Kreće se sve svojim redovnim tokom. Ako i dalje bude otpora i ignorisanja naših zahteva, ulazimo u proces koji će voditi ka tome da se odupremo tom ponašanju. Osim institucionalnih metoda, postoje i vaninstitucionalne. Postoji i pritisak u vidu građanske neposlušnosti“, rekao je Lutovac.
Aleksandar Jovanović Ćuta, lider Ekološkog ustanka, rekao je da će se na Gazeli u 18 sati pojaviti nekoliko ekoloških organizacija i da će tu biti SEOS.
„Ovaj Zakon o planiranju i izgradnji direktno se odnosi i na poljoprivrednike. Ekološke organizacije u ovom vide direktni pritisak zbog Rio Tinta“, naveo je on.
Jovanović je rekao da političari treba da govore na bini i da je njima mesto na njoj.
„Ključna reč je ujedinjenje. Pokazali smo da funkcionišemo zajedno. Rušiti Vučića je posao za sve stranke i celo društvo“, izjavio je on.
Lutovac je rekao da je izlišno pitanje da li političari treba da govore na protestim i naveo da je to pitanje tajminga. On je naveo da će na protestu govoriti oni koji su direktno pogođeni novim Zakonom o planiranju i izgradnji.
Borko Stefanović, poslanik SSP, kaže da će podržati stav većine.
„Osnovno je pitanje je kako će deca ići u školu. Mnogo je važnije pitanje zašto je donet ovakav zakon i kako je moguće da smo prvaci Evrope u korupciji. To su mnogo važnija pitanje od toga da li će političari govoriti na protestu“, rekao je Stefanović.
Među zahtevima protesta koji su istaknuti , nakon dva masovna ubistva u Beogradu i okolini Mladenovca u kojima je stradalo 20 osoba, su smene ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i direktora Bezbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina.
Učesnici protesta, čiji su tehnički organizatori stranke iz dela proevropske opozicije, traže i smenu svih članova saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), gašenje štampanih medija i tabloida koji objavljuju lažne vesti i kontinuirano krše novinarski kodeks, oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Hepi uz obrazloženje da „promovišu nasilje“, kao i smenu rukovodstva Radio televizije Srbije.
BONUS VIDEO Učesnici 13. protesta Srbija protiv nasilja ispred Tužilaštva u Nemanjinoj