Dušan Nikezić, Dragan Đilas Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas i predsednik Resornog odbora za privredu i finansije SSP na konferenciji za novinare govore o aktuelnoj ekonomskoj situaciji i merama koje treba preduzeti kako bi se ublažile posledice ekonomske krize. Lider SSP naveo je četiri ključne mera koje treba što pre sprovesti. "Ove mere je trebalo primeniti juče", poručio je Đilas.

„EPS je pred potpunim brankrotom. Gubitak će biti preko milijardu evra na godišnjem nivou. Uglja nema, i neće ga biti naredne tri godine. to znači da nećemo imati za proizvodnju struje. Moraćemo da uvozimo“, kaže Dušan Nikezić.

Navodi da ništa od navedenog nije vezano za rat u Ukrajini i da ćemo posledice tek osetiti. Zbog toga, kako kaže, moraju se odmah doneti antikrizne mere.

Lider SSP Dragan Đilas izneo je predlog mera.

Prva mera je ona koja treba da obuzda rast cena. Tako što će se ograničiti trgovačke marže i da se uvede takozvani porez na ekstraprofit pre svega onih koji zarađuju na tržištu hrane, energenata i bankarstva. Takođe se predlaže da se obavezno zabrani štampanje novca.

Druga mera se odnosi na zaštitu nacionalnih resursa. Ona predviđa uvođenje poreza na ekstraprofit za eksploataciju prirodnog bogatstva, povećanje rudne rente, uz obavezu prerade rude u Srbiji.

On objašnjava da se u tim oblastima ostvaruje ogroman profit. Kao primer je naveo kompaniju Ziđin.

„Ziđin ima dva dela. Jedan deo, koji se bavi iskopavanjem ruda, ostvario je neto dobit od 290 miliona evra u prošloj godini, iako je najveći rudnik Čukaru Peki započeo rad tek pre nekoliko meseci. Deo koji se bavi bakrom ostvario je dobit od 220 miliona evra za jednu godinu. Za jednu godinu isplatili su ono što su dali investitori za kupovinu RTB Bor“, rekao je Đilas.

Đilas kaže da se rude iz Srbije prevoze u Kinu jer topionica u Boru nema kapacitet da preradi sve što se iskopa, a investitor nema interes da pravi novu topionicu sa većim kapacitetom jer će, kako navodi, za 13 godina biti izvađeno sve ono što daje ekonomsku mogućnost eksploatacije.

„Država bi morala pod hitno da spreči izvoz ruda, da natera sve one koji su danas u Srbiji da te rude prerađuju ovde da bi mi imali neku korist. Trenutno država ima samo rudnu rentu i naplati porez na dobit koja je ogromna“, upozorio je Đilas i dodao:

„U suprotnom ćemo doći u situaciju kao Liberija sa dijamantima da ima najveća nalazišta a da narod znate kako živi“.

Treća mera je ulaganje 200 miliona evra godišnje u hiljade srpskih firmi.

„To predlažemo poslednjih šest meseci. One su sada u dodatnim problemima jer veliki sistemi plaćaju sa zakašnjenjem od 120 do 140 dana i to stvara problem nelikvidnosti. Plus nova fiskalizacija za koju nije dat grejs period da se prilagodi privreda“, upozorava Đilas.

Četvrta mera bi prema predlogu SSP-a bila povećanje plata za 12 odsto, i smanjenje opterećenja na zarade sa 61 odsto na 44 odsto. Kako je lider SSP-a naveo takva mera je u Crnoj Gori već dala rezultate.

„Njima je prihod u budžet posle te mere porastao za 11,5 odsto. To pokazuje da je sistem održiv, da dovdi do većeg broja zaposlenih i do većih prihoda koji se slivaju u budžet“.

Ključna stvar je, kako kaže, štednja koju mora da sprovede država a ne građani.

„Ne može neko ko ima platu 30.000 dinara da štedi. Nema od čega“, kaže Đilas i dodaje:

„To znači da mora da se odustane od velikih projekata koji nisu neophodni i koji ne donose dobitak. Kao što je ulaganje u nacionalni stadion, aerodrom Trebinje, eksproprijacije za sve te stvari gde je vrednost 600 miliona evra. Mora da se smanji količina novca koja se daje u softvere država, da ne govorimo kolika je korupcija u svemu tome. To je preko 100 miliona evra. Naravno, problem je i zaduživanje“.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare