Foto:nova.rs

Na Senjaku, nekoliko metara od biračkog mesta broj 24, nalazio se sabirni centar naprednjaka u izbornom danu. Neše kamere su zabeležile kako “momci u crnom” ulaze na mesto gde se glasa, iako nisu imali nikakve veze sa njim, takođe, građani su videli na tom mestu stranačka obeležja, što je ptivzakonito. Ima li osnova da se ovo biračko mesto, obori?

Tokom izbornog dana na nekoliko metara od izbornog mesta broj 24, na opštini Savski venac, Nova je otkrila jedan od sabirnih centara Srpske napredne stranke.

Prema onome što su naše kamere zabeležile i što je reporter video na Senjaku, jeste da je grupa mladića čuvala ljude koji su se nalazili u tom objektu, ali “vodili su brigu” i o biračkom mestu i ljudima koji glasaju.

Prema svedočenju očevidaca sa tog mesta zapaženi su i stranačka obeležja.

“Videli smo ih kako unose veliki poster sa natpisom ‘SNS’”, objasnila nam je gospođa koja živi u neposrednoj blizini biračkog mesta.

Naše kamere su zabeležile i da momci u crnom koji su se nalazili u sabirnom centru SNS, ulaze na biračko mesto broj 24 na Senjaku, odnosno opštini Savski venac.

Sabirni centar SNS na 20 metara od biračkog mesta
Foto: Nova.rs/video

Pored Nove, na Senjaku je u toku izbornog dana bio i nosilac liste “Biramo Beograd” Miloš Pavlović, koji kaže da su predstavnici opozicije u dva navrata obišli to mesto.

“Unutra je SNS call ili logistički centar za izvođenje glasača ili nešto slično tome. Ispred je bilo obezbeđenje od 10-15 ljudi. On se nalazi na 10 metara od biračkog mesta 24 na Savskom Vencu, i to je nezakonito”, kaže Pavlović.

Opozicija koja će na beogradskim izborima nastupiti pod imenom „Biramo Beograd“ je predala potpise GIK-u, Miloš Pavlović Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Objekat o kome je reč nalazi se u privatnom vlasništvu, ali da je povezan sa naprednjacima ne svedoče samo radnje u izbornom danu, već i fotografije njegove unutrašnjosti, do kojih je došla Nova.

Na tim fotografijama se vidi da je u objektu okačena jedna velika fotografija na kojoj se nalaze predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ali i njegov rođeni brat Andrej.

Foto: Privatna arhiva

Rezultati na Savskom Vencu

Preliminarni izbori na Savskom vencu pokazuju da je situacija na ovoj beogradskoj opštini veoma neizvesna, kada je reč o tome ko će formirati vlast.

Srpska napredna stranka sa svojim koalicionim partnerima osvojila je 18 mandata, a koalicija “Biramo Savski venac” 16. Dva mandata osvojila je grupa građana Dejana Žujovića, a jedan mandat lista “Dosta politike – Savski venac je naš”.

Za većinu je potrebno 19 odbornika, što znači da naprenjacima fali jedan, kao i opoziciji, te o većini u ovoj beogradskoj opštini odlučuje manjinska lista “Dosta politike – Savski venac je naš”, Slovaka i Grka, za koju se sumnja da je fantomska.

PROČITAJTE JOŠ:

Da li rezultati sa ovog biračkog mesta trebaju biti poništeni?

Zbog nezakonitih radnji u toku izbornog dana, oko biračkoh mesta broj 24, predstavnici opozicije kontaktirali su policiju tri puta, ali oni nisu hteli da izađu na teren.

“Prijavu smo podneli i Gradskoj izbornoj komisiji koja takođe nije reagovala. Jasno je da policija nije u funkciji građana već Srpske napredne stranke i to je ono što je opasno i poražavajuće. S obzirom da su lica koja su se nalazila u tom objektu ulazila i izlazila iz biračkog mesta jasno je da je to nezakonito i da bi izbori na takvim mestima morali da se ponove”, dodaje Pavlović.

Advokat Jovan Rajić kaže da je kol centar bilo gde, ne samo na nekoliko metara od biračkog mesta protivzakonit.

„Problematično je organizovanje kol centra 48 sati pre održavanja izbora, zato što Zakon o lokalnim izborima u svom članu 6 propisuje da je zabrenjeno unutar 48 sati koliko traje izborna tiština da se pozivati ljude da glasaju za određenu stranku“, rekao je Rajić.

Jovan Rajić Foto:Goran Srdanov/Nova.rs

On dodaje da je i protivzakonito da bilo ko ko nema veze sa biračkim mestom da bude tu.

„U ovakvim uslovima u kojima se održavaju izbori, besmisleno je razgovarati o obaranju pojedinačnih izbornih mesta. Apsolutno je nepojmnjivo razgovarati o pojedinačnim biračkim mestima. Naravno da ovo biračko mesto treba da se obori, naravno da treba tužilaštvo reguje na ovo, jer postoji čitav spektar članova krivičnog zakona koji govori o izbornim pravima. Dakle da se utvrdi da li su neki glasali pod pritiskom, da li su dobili novac da glasaju, ali zašto pričamo o pojedinačnim biračkim mestima kada čitav proces ovako funkcioniše? Šta bi se dobilo ako se obore, jedno ili dva mesta?“, zaključuje Rajić.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare