Vodeća ličnost glavne srpske opozicione stranke Marinika Tepić obećala je u utorak da će nastaviti štrajk glađu u znak protesta protiv izborne prevare, uprkos medicinskim savetima nakon pogoršanja njenog zdravlja i činjenice da je devet dana bez hrane.
Kako prenosi Rojters, opoziciona koalicija Srbija protiv nasilja, koja je zauzela drugo mesto na opštim izborima ranije ovog meseca, optužila je vladajuću populističku Srpsku naprednu stranku (SNS) za široko rasprostranjenu izbornu prevaru, što vlasti poriču.
Mariniki Tepić, koja je štrajkovala glađu zajedno sa pet kolega nakon glasanja, priključena je infuzija dvap uta dnevno nakon pogoršanja njenog zdravlja u ponedeljak.
„Verovatno će od mene tražiti da prekinem štrajk glađu i zamoliću ih da pomognu da se ova borba nastavi. Ovo je borba za našu slobodu“, rekla je Tepić.
Štrajkači glađu borave u prostorijama Republičke izborne komisije u zgradi u centru Beograda u kojoj je nekada bila Skupština.
Govoreći o sopstvenoj deci, Tepićeva se rasplakala.
„Kažem im da se jednog dana nećete stideti“, rekla je. „Moramo da obezbedimo bolju zemlju za našu decu“….
Tepić je optužila vlasti za uvrštavanje mrtvih na biračke spiskove i uvoz birača iz Bosne i sa Kosova.
„Tražimo međunarodnu misiju da izvrši reviziju čitavog izbornog procesa“, rekla je ona. „Želimo da izbori budu poništeni i da se održe novi za 5-6 meseci ali u boljim uslovima“.
SNS je na vanrednim parlamentarnim izborima osvojila 46,72 odsto glasova, pokazuju preliminarni rezultati Državne izborne komisije. Na drugom mestu je Srbija protiv nasilja sa 23,56 odsto glasova, a na trećem Socijalistička partija Srbije sa 6,56 odsto.
Međunarodna posmatračka misija prošlog ponedeljka saopštila je da je vladajuća stranka stekla nepravednu prednost pristrasnošću medija, neprimerenim uticajem predsednika Aleksandra Vučića i neregularnostima glasanja kao što je kupovina glasova, podseća Rojters.
Srbija protiv nasilja je organizovala svakodnevne proteste zbog izbornih rezultata ispred izborne komisije. U nedelju uveče protest je postao nasilan, a policija je privela 38 ljudi.
„Pritužbe o izbornim nepravilnostima treba propisno ispitati i adresirati“, navodi se u saopštenju Evropske komisije u utorak.
„Iako treba poštovati pravo na mirne demonstracije, nasilje nije rešenje i neprihvatljivo; policijske akcije moraju biti proporcionalne i poštovati osnovna prava u okviru vladavine prava. EU poziva na smirenost i dijalog.“
*****