Ključni dokazni materijal, sama nadstrešnica sa stubovima, bačena je na ranžiranoj stanici u Novom Sadu kao običan šut, tvrdi narodna poslanica Marinika Tepić. Ona dodaje da je građevinski inspektor u svom iskazu rekao da je već 1. novembra dao usmeni nalog da se prostor zatvori, tj. da ni šut ne sme da se iznese, ali svi smo videli da je prostor ispred Železničke stanice vrlo brzo potpuno očišćen.
Juče je objavljeno saopštenje Višeg javnog tužilaštva u kom oni kažu da su naložili građevinsko veštačenje ostataka nadstrešnice i da su predistražnom postupku uzorkovali delove koji su im potrebni za istragu.
Ana Brnabić optužila je Mariniku Tepić da širi paniku, na šta Tepić odgovara da je nije demantovala, već da je „po običaju slagala“.
„Pre dva dana objavila sam snimak (ne sa deponije, kako tvrdi Brnabić, koja očigledno ne pravi razliku između deponije i ranžirne stanice). Ključni dokazni materijal, sama nadstrešnica sa stubovima, odložena je na ranžirnoj stanici u Novom Sadu, bačena kao običan šut. Jeste neka traka stavljena, jeste jedan policijski automobil tu na dežurstvu, ali je taj dokazni materijal apsolutno izložen svim uticajima spolja. On ne može da se čuva na taj način, bez obzira što je veštačenje izvršeno. Tokom istrage, tokom procesa može da se traži novo veštačenje. On mora da se čuva na propisan način, a on je iskipovan kao običan šut“, rekla je Tepić za N1.
Ona dodaje, kako kaže, podatke iz istrage da je potvrda o radovima za Železničku stanicu stigla istog dana kada je nadstrešnica srušena, i to u 15 sati viđena u računaru.
„Ono što je novo jeste da je građevinski inspektor takođe u svom iskazu rekao da je odmah došao istog dana na mesto događaja, čim je bio pozvan, to je bilo oko 16 sati posle podne… Da je dao usmeni nalog, što po zakonu znači izvršni nalog, da zatvara prostor, što takođe po zakonu znači da se momentalno stavlja crvena traka i takođe znači da čak ni šut ne sme da se iznese“, kazala je Tepić.
Međutim, dokazi i sve čemu su ljudi svedočili pokazuju da je kompletno očišćena Železnička stanica i celo mesto zločina, dodaje.
„Kao tanjir su ga očistili i tek sutradan su postavili crvenu traku. I normalno da nam ovo stvara sumnju, da se dokazi kontaminiraju, da su namerno prepušteni izloženosti atmosferskim uticajima. Laž je da se čuva na propisan način, laž je da su ključni dokazi zaštićeni. Delovi nadstrešnice i svi elementi toga su bukvalno iskipovani kao običan šut, potpuno nezaštićeni, izloženi atmosferskim uticajima i jako brinemo naravno zbog toga, jer vidimo kako se odvija istraga“, zaključila je ona.
Narodna poslanica opisala je iz svog ugla jučerašnje incidente tokom skupštinske sednice u Novom Sadu.
„Mi smo bili mirni, ali smo pravili buku kada su nas odbornici i kolege pozvali da im pružimo podršku. Ta buka se čula gore, u sali. Kolege su nam javile da je gore počelo gurkanje, koškanje čak i štipanje čak od strane odbornika vlasti. U jednom momentu je jedna odbornica sišla da otvori vrata, i hteli smo da uđemo, da ih zaštitimo ili da pitamo o čemu se radi. Nismo očekivali da je gradska skupština policijski bunker. Ta količina policije, koja je u jednom momentu sletela i krenula da nas odguruje, bila je nenormalna“, opisala je Marinika Tepić.
Usled guranja, pojedini su pali i srušili se, uključujući i nju, kaže Tepić. Policajci su je, dodaje, podigli.
Drugi kordon policije krenuo je iz zgrade prekoputa, iz Skupštine Vojvodine.
„Po uniformi smo shvatili da je u pitanju interventna jedinica žandarmerije. U toku događaja videli smo da je jedan mladić pretučen, on je inače bio đak ‘Jovine gimnazije’. Krenuli smo u potragu za njim, a niko od policajaca nije hteo da nam kaže gde se nalazi. U međuvremenu počelo je privođenje drugog mladića, u Skupštini Vojvodine, pa smo svi potrčali za njim“, opisala je Tepić.
Narodna poslanica kaže da je skupštinska sednica otvorena za javnost i da je javnost zagarantovana poslovnikom Skupštine Grada Novog Sada.
„Nikakvog sukoba ne bi bilo da oni nisu tako agresivno krenuli na nas, kao da su neki kriminalci u pitanju. Onda smo uhvatili momenat kada su jednog mladića policajci u civilu praktično počeli da odnose u Skupštinu Vojvodine. Potrčali smo za njim, zaustavili su nas ispred, ja sam mu samo viknula da nam kaže svoje ime, kako bismo ga identifikovali. Lazar Kostić je u pitanju“, kazala je.
Narodni poslanik Vlada Jelić i ona su uspeli da uđu zgradu Skupštine Vojvodine.
„Uplašili smo da tog mladića možda tuku ili maltretiraju i pustili su nas unutra. Tamo smo videli novu jedinicu Žandarmerije, sa fantomkama. Tražili smo da pretres i legitimisanje izvrše pred nama, i nakon kraće rasprave to se i dogodilo. Shvatili smo zašto ga privode – bacio je komad vuvuzele u masu, dakle ne na policajce, ali oni su to shvatili kao napad na službeno lice. Pitala sam ih da li polovinu plastične igračke doživljavaju kao napad na službeno lice? Ali oni su insistirali da je o tome reč. Nama je bilo bitno da ga u policijsku stanicu odvedu bez maltretiranja“, rekla je Tepić.
I Kostić, i još dva mladića pušteni su na slobodu u međuvremenu, dok Dejan Bagarić još uvek nije.