Foto: Amir Hamzagic/ATAImages

KRIK otkriva kako se dogodilo da Jelena Tanasković, direktorka "Infrastrukture železnice" koja je pre dve nedelje uhapšena zbog pada nadstrešnice stanice u Novom Sadu kada je poginulo 15 ljudi, ranije ne bude optužena za finansijske malverzacije počinjene u privatnoj kompaniji "Prvi faktor" koju je kao direktorka vodila.

Krivična prijava, koju je protiv nje podnela njena bivša firma, završila je u policijskoj Službi za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK) na čije čelo je došao Ninoslav Cmolić – suprug ministarke Irene Vujović koja je Tanaskovićkina prijateljica i bivša šefica.

Policija nije proverila sve navode krivične prijave, nije ni saslušala Tanasković, a ipak je obavestila tužilaštvo da kriminal nije izvršen, otkrivaju dokumenta do kojih je došao KRIK.

Prijava 5 godina stajala u policiji, pa odbačena

Na jesen 2021. godine Jelena Tanasković, državna sekretarka u Ministarstvu zaštite životne sredine, mogla je da odahne.

Više nije morala da brine o krivičnoj prijavi koju je zbog navodnog privrednog kriminala protiv nje podneo „Prvi faktor“, kompanija u kojoj je ranije bila direktorka.

Ova firma, koja se bavila faktoringom odnosno otkupljivanjem i naplatom dugovanja, tvrdila je da ju je Tanasković oštetila za oko dva miliona evra. Uradila je to, prema navodima iz krivične prijave, tako što je zajedno sa saradnicima izmislila dugovanja 43 firme i zatim donela odluku da ih „Prvi faktor“ otkupi – iako je znala da ona ne postoje i da ne mogu da se naplate.

Prijava je, posle pet godina stajanja u policiji, konačno bila odbačena. Desilo se to nekoliko meseci pošto je policijsko odeljenje koje je proveravalo tvrdnje iz prijave dobilo novog šefa.

Tanasković je, deluje, imala sreće. Načelnik ovog odeljenja, Službe za borbu protiv organizovanog kriminala, postao je Ninoslav Cmolić, kasnije suprug njene prijateljice i šefice Irene Vujović, ministarke zaštite životne sredine.

Irena Vujović Foto: Milos Tesic/ATAImages

Cmolić, koji je u policiji vrtoglavo napredovao za vreme mandata ministra Aleksandra Vulina, početkom septembra 2021. potpisao je izveštaj koji je Tanasković oslobodio svake sumnje.

Izveštaj je sadržao svega četiri strane i nije opravdao vreme potrošeno na njegovo sastavljanje. Ovaj kratak dokument otkrio je i da policija nije učinila mnogo da ispita navode iz krivične prijave, pokazuje analiza KRIK-a.

Policajci, kako se zaključuje iz izveštaja, nisu proverili dokumenta koja je „Prvi faktor“ dostavio uz prijavu kao dokaze da je Tanasković prekršila zakon. U izveštaju se ne navodi da su obavili razgovor sa njom i drugim ljudima protiv kojih je podneta krivična prijava. Policajci su se bavili poslovnim odnosima koji su se odigrali godinama nakon što je izveden kriminal koji je opisan u krivičnoj prijavi.

Osim toga, policajci, čini se, nisu kontaktirali ni firme čija su dugovanja navodno lažirana. Da su to uradili, došli bi do informacija koje bi mogle da znatno promene sadržaj izveštaja koji su poslali tužilaštvu.

PROČITAJTE JOŠ:

Upravo su predstavnici 10 kompanija čiji su dugovi, prema krivičnoj prijavi, lažirani, novinarima KRIK-a potvrdili navode iz krivične prijave – da ova dugovanja nisu postojala i da ih „Prvi faktor“ zbog dugova nikada nije kontaktirao. Osim toga, rekli su da prvi put čuju za krivičnu prijavu i naveli da ih nisu zvali ni iz policije, ni iz tužilaštva.

Cmolićev izveštaj stavio je tačku na ovaj slučaj. Ubrzo pošto je stigao u tužilaštvo, ono je odbacilo krivičnu prijavu protiv Tanasković.

Zoran Stojiljković, politikolog i nekadašnji član Odbora Agencije za sprečavanje korupcije, za KRIK kaže da ovaj slučaj pokazuje duboku koruptivnu praksu unutar režima.

Stojiljković navodi da ovaj slučaj ima dva ugla – prvi je davanje garancija ljudima na vlasti u slučajevima koji se vode protiv njih, a drugi povlačenje institucija zbog poznanstva sa ljudima iz institucija.

„Može se zaključiti da, ako ste dovoljno visoko u hijerarhiji kartela na vlasti, postajete imuni na sve krivične postupke“, rekao je Stojiljković za KRIK.

Kućni pritvor zbog tragedije u NS

Tanasković se sada suočava sa krivičnim postupkom zbog tragedije u Novom Sadu.

Protiv nje je nedavno pokrenuta istraga nakon što je sa tamošnje zgrade železničke stanice pala nadstrešnica i ubila 15 osoba. Više tužilaštvo u Novom Sadu je označilo Tanasković kao jednu od osoba odgovornih za ovaj događaj pošto je bila direktorka državnog preduzeća „Infrastruktura železnice Srbije” koje je pre pada nadstrešnice bilo nadležno za rekonstrukciju zgrade železničke stanice. Ona se trenutno nalazi u kućnom pritvoru.

PROČITAJTE JOŠ:

Tanasković nije želela da razgovara sa novinarima KRIK-a. Nakon što su joj poslali detaljna pitanja, novinarima KRIK-a javio se njen advokat koji je naveo da Tanasković ne može da razgovara sa medijima jer je u pritvoru.

„Protiv Jelene Tanasković nikada nije pokrenut ni vođen krivični postupak u vezi predmetne krivične prijave (slučaj ‘Prvi faktor’). Ista je nakon analize nadležnih organa odbačena, pa je izlišno davati bilo kakav komentar“, napisao je advokat Dragoslav Glogonjac zapretviši tužbom.

KRIK je Cmoliću poslao pitanja preko MUP-a, ali do danas nisu stigli odgovori.

Lažna dugovanja

„Sva svoja dugovanja prema firmi ‘Jeep Commerce’ izmirili smo direktnim uplatama na njihov račun“, rekao je bivši direktor Instituta za ispitivanje materijala Vencislav Grabulov za KRIK.

Institut u kome je Grabulov bio direktor jedna je od 43 kompanije koje se spominju u krivičnoj prijavi protiv Tanasković, a čija su dugovanja izmišljena.

Tanasković i kolege su, kako se tvrdi u prijavi, 2011. lažirali da ove kompanije duguju novac firmi „Jeep Commerce“, a Tanasković je zatim kao direktorka „Prvog faktora“ donela odluku da ova firma otkupi ta dugovanja. Na ovaj način je, piše u prijavi, oštetila kompaniju koju je vodila za oko dva miliona evra.

Ostatak teksta pročitajte na portalu KRIK.

BONUS VIDEO: Gde su nestali Momirović i Tanasković?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare