Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je nakon tragedije u Novom Sadu u kojoj je poginulo 14 ljudi, da se brine za projekat EXPO, odnosno one koji treba da stave potpise na projekte povezane sa ovom izložbom. Komentarišući ovu izjavu, Nikola Jovanović iz Centra za lokalnu samoupravu kaže da je po sredi "veliko foliranje", imajući u vidu da je EXPO od najvećeg značaja za sadašnju vlast i da su, kako kaže, svi projekti - već podeljeni.
Ni gotovo dve nedelje od tragedije u Novom Sadu gde se nadstrešnica rekonstruisane Železničke stanice sručila ljudima na glavu, ubivši njih 14, niko od nadležnih čiju odgovornost traže građani nije priveden. Iza rešeteka su jedino aktivisti koji su upravo tražeći odgovornost, organizovali veliki protest u Novom Sadu.
Za to vreme, predsednik Srbije Aleksandar Vučić brine. I to ni manje, ni više, nego za EXPO.
„Imam brigu za EXPO. Posle ovoga što se desilo, užasne tragedije u Novom Sadu, sad je to… Kako sada reći nekome da potpiše nešto? Čekate po tri godine nešto za šta nema potrebe da čekate, ali više nije ni važno šta god da objašnjavate. Tako da imam strah po tom pitanju, ali trudiću se i boriću se da to izguramo, da ne dozvolimo da se zaustavimo sa modernizacijom i napretkom Srbije“, naveo je Vučić iz Azerbejdžana.
Prethodno se u nekim režimskim medijima pojavila informacija da predsednik Srbije razmišlja čak o odustajnju od projekta EXPO.
Komentarišući izjavu Aleksandra Vučića, direktor Centra za lokalnu samoupravu Nikola Jovanović kaže za Novu da je u pitanju – veliko foliranje.
„Za vlast je EXPO projekat od najvećeg značaja i oni nemaju nikakvu dilemu ko će šta da potpiše. Štaviše, svi veliki projekti u vezi sa EXPO su već podeljeni i mislim da tu neće biti ni oklevanja, ni dodatnih obzira“, kaže Jovanović.
Programski direktor „Transparentnosti Srbija” Nemanja Nenadić kaže da je dužnost vršenja nadzora nad sprovođenjem građevinskih projekata postojala i pre tragedije u Novom Sadu, kao i da će i na dalje postojati.
„Ono što može da bude posledica onoga što se desilo u Novom Sadu i sasvim očekivanih zahteva za odgovornost jeste da će neki od državnih organa, angažovanih firmi ili pojedinaca – taj posao raditi savesnije nego što su to do sada činili“, rekao je Nenadić za Novu.
Dodaje da kada je reč o projetku EXPO, njegova specifičnost leži u donošenju zakona koji, između ostalog, propisuje skraćane procedure u odnosu na one koje su primenjuju redovno na osnovu Zakona o ekspoprijaciji i Zakona o planiranju i izgradnji.
„Primena Zakona o javnim nabavkama je potpuno isključena. U svakom slučaju, bilo da su rokovi kratki ili dugački, prioritet je bezbednost posetilaca te izložbe i drugih građana i zbog toga bi od inspekcijskih organa, kao i od stručnih lica koja su angažovana na građevinskim radovima, trebalo tražiti da svoj posao urade tako da pruže bezbednosne garancije”, zaključuje Nenadić.
Podsetimo, Skupština Srbije usvojila je leks specijalis za izgradnju izložbenog prostora EXPO 2027, gradnju Nacionalnog stadiona i prateće infrastrukture, na koji će biti potrošeno oko milijardu evra. Za taj projekat neće biti primenjivan Zakon o javnim nabavkama, a to znači da će poslovi biti dodeljivani bez tendera. Leks specijalis usvojen je prošle godine u oktobru.
Projekat EXPO 2027. je leks specijalisom, odnosno sada usvojenim Zakonom o posebnim postupcima radi realizacije međunarodne specijalizovane izložbe EXPO 2027, praktično proglašen za projekat od nacionalnog značaja.
Svi postupci koji se sprovode za ovaj projekat smatraju se hitnim. To bi trebalo da znači da za njegovu realizaciju neće biti raspisivanja tendera, a svi državni i lokalni organi, privredna društva i institucije u obavezi su da u te svrhe “bez odlaganja izdaju akte iz svoje nadležnosti”.
Po istom receptu, donošenjem leks specijalisa, realizuje se projekat Beograd na vodi, Moravski koridor i neralizovani Južni tok, upozorila je ranije Transparentnost Srbija.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare