Vest da će Srbija kupiti napredne sisteme artiljerije i bespilotne letelice od izraelske kompanije Elbit Sistems u velikom poslu vrednom 335 miliona dolara, još jednom je potvrdila jake trgovinske veze između Srbije i Izraela. Osim toga, dve zemllje veže i zagonetni Izraelac Asaf Eisin, konsultant predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Međutim, tu izraelsko-srpskim poslovima nije kraj.
Još u novembru 2024. godine predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u svom obraćanju rekao da je Srbija potpisala ugovor o nabavci visokosposobnog raketno-artiljerijskog sistema zemlja-zemlja i dronova, ne navodeći proizvođača ove opreme.
„Potpisali smo ugovor posle mnogo dana teških pregovora, za nabavku najmoćnijih raketno-artiljerijskih sistema na svetu, čime ćemo uspeti da odgovorimo svim izazovima i svima koji su mislili da će da naprave prednost u odnosu na Srbiju, dakle reč je o najmodernijem, najskupljem i najboljim sistemima. Nabavili smo i nove, možda neke od najboljih sistema dronova u svetu i to bi trebalo da nam stigne već tokom 2025. godine“, rekao je tada Vučić.
Da će Srbije kupiti oružje od Izraela, prvog dana ove godine, objavio je izraelski medij Haaretz. Takođe, od početka rata u Pojasu Gaze i Libanu broj isporuka oružja iz Srbije u Izrael skočio je za hiljade odsto.
Oružje se prožima kao glavna karika sve čvršćih veza Srbije i Izraela, ali od njih kupujemo i alate za špijuniranje.
Haaretz je prošle nedelje izvestio da je srpska služba unutrašnje bezbednosti hakovala telefone srpskih novinara i društvenih aktivista, koristeći alat kupljen od izraelske kompanije Cellebrite.
Isti izveštaj objavio je i Gardijan, navodeći da srpske vlasti koriste forenzičke proizvode izraelske kompanije „Cellebrite“ za otključavanje i vađenje podataka sa mobilnih uređaja, dok je novi špijunski softver „NoviSpy“ korišćen za zaražavanje tih uređaja.
Dok se Izrael suočavao sa osudama iz celog sveta zbog zločina nad civilima u Gazi, predsednik države Isak Hercog boravio je u zvaničnoj poseti našoj zemlji.
Širenje saradnje u oblastima privrede, turizma, visoke tehnologije i veštačke inteligencije i susreti sa najvišim zvaničnicima – tako je ukratko najavljena poseta Isaka Hercoga Srbiji.
U ranijoj izjavi za list „Novu“ spoljno politički komentator Boško Jakšić ocenio je kao delikatan – trenutak u kom je Hercog posetio Srbiju.
„Zvanično će reći da je to doprinos jačanju međusobne saradnje koja se razvija ovih godina uspešno. Lično mislim da je ovo vrlo delikatan trenutak za jednu takvu posetu, zbog rata u Gazi i kada je Izrael u značajnoj meri u diplomatskoj izolaciji u svetu. Predsednik Vučić očigledno želi da na tome kapitališe, da u trenucima kada mnogima predsednik Izraela ne bi bio poželjan gost, da on bude domaćin i da na taj način pokaže solidarnost sa Izraelom“, rekao je ranije Jakšić za Novu.
Trgovina nije jedno što veže Srbiju i Izrael, tu je i zagonetni Izraelac Asaf Eisin, konsultant predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji se godinama unazad pominje kao glavni kreator pobedničkih izbornih kampanja prvog čoveka Srbije.
Međutim Asaf nije ekskluzivno „Vučićev čovek“ već je svoje PR znanje iskoristio u političkim kampanjama od Triglava do Karpata.
Raniji medijski izveštaji navode da su Vučić i Eisin svoj odnos i poverenje gradili godinama i na kraju ostvarili zapažene rezultate. Lider LSV Nenad Čanak jednom prilikom Asafa je opisao kao „agenciju za pobeđivanje na izborima“, a njegovi dosadašnji rezultati ovaj opis ne osporavaju.
Vest da Srbija izvozi oružje u Izrael potvrdilo je zajedničko istraživanje BIRN-a i izraelskog lista Haaretz objavljeno u junu 2024. godine.
Tako je objavljeno da je bar sedam izraelskih vojnih aviona posetilo Srbiju od oktobra 2023. godine, a te informacije poklapaju se sa izvozom srpskog naoružanja vrednog 15.7 miliona evra u zemlju koja se sumnjiči za ratne zločine i kršenje međunarodnog humanitarnog prava u Gazi.
BIRN je pisao i da su tačno 18. marta – nešto manje od mesec dana od apela eksperata za ljudska prava UN-a protiv prodaje oružja Izraelu – dva izraelska vojna aviona sletela su na beogradski aerodrom. Njihov dolazak se poklapa sa izvozom SDPR-a u Izrael u vrednosti od 14 miliona evra.
U septembru 2020. godine Beograd i Priština zaključili su sa Sjedinjenim državama sporazum, poznatiji kao Vašingtonski. Tako je Srbija pristala da otvori kancelariju privredne komore i državnu kancelariju u Jerusalimu 20. septembra 2020. godine, a potom i da prebaci ambasadu u Jerusalim do 1. jula 2021. godine.
Osim toga, Kosovo i Izrael su razmenili međusobna priznanja. Ono što je važno napomenuti jeste da pitanje lokacije ambasade neke države u Izrealu povlači za sobom i pitanje statusa Jerusalima – dok Izraelci tvrde da je to glavni grad Izraela, Palestinci tvrde da je grad okupiran.
Korak na koji se te 2020. godine odlučila Srbija naišao je na opšte oduševljenje u Izraelu
„To je važan i hrabar korak koji svedoči o dubini odnosa Izraela i Srbije i vodiće jačanju prijateljstva dva naroda“, rekao je tada ministar spoljnih poslova Gabi Aškenazi.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare